Павлодар қаласы
«№7 жалпы орта білім беру бейіндік бейімдеуге мамандандырылған мектебі» ММ
Бастауыш сынып мұғалімі: Зарихан Алтынай
Тақырыбы: Матей көрші
Сынып 4"б"
Мерзімі:
Сабақ мақсаттары: Мәтіндегі ойды анықтай білуге, мазмұнын ашып, оқушылардың өз беттерінше негізгі идеясын ұғынуға көмектесу арқылы оқушы қиялының дамуына, көркем әдеби тілде сөйлеу шеберліктерінің дамуына ықпал ету.
Құралдар: А-3, фломастер, кеспе суреттер, флипчарт, қарандаш, мақал-мәтелдер.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, жұппен, топпен жұмыс, диалог.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Оқыту нәтижесі:
- оқушылардың көркем шығарманы талдау дағдыландыру, көркем әдеби сөйлеу тілдерін дамыта түсу, тіл байлығы дамыту.
- топта пікірталасқа түсуге дағдылану;
- топтың ойын, идеясын толық жеткізугемашықтану;
Сілтеме: Әдебиеттік оқу «Алматыкітап»
Сабақ кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Ұйымдастыру |
2 мин |
Сабаққа психологиялық ахуал тудыру, бір-бірін тыңдау. Оқушыларды топқа бөлу. 1-топ Алғырлар 2-топ Тапқырлар |
Оқушылар жұпқа бөлініп отыру. |
Білу |
7 мин |
Үй тапсырмасын тексеру 1. Баланың елден үйренген аз ғана сөзінің мырза болуға жарар ма еді? 2. Дегенмен Гонзиктің талаптануына қалай қарайсың? 3. Гозиктің тілін ата-анасы неге түсінбеді? 4. Өз тілінде сөйлеуден бастартқан баланы ата-анасы қалай емдеді? Миға шабул жасау арқылы бүгінгі өтілетін мәтінді анықтау. Мақал–мәтінмен тақырыпты ашу. «Көрші қақысы, тәңір ақысы» Божена Немцованың келесі тақырыбы Матей көршіні біз бүгін өтеміз. Автор туралы мағулмат беру.Хронологиялық кесте толтыру авторы туралы: Олар топпен оқып жұмыс жасау арқылы. |
Сұраққа –жауап беру. 1.Баланың елден үйренген азғана сөзі мырза болуға жарамас еді. 2.Гонзиктың талаптануын оң көзбен қараймын 3.Себебі ол өз тілінде сөйлеген жоқ.
4. Баланың басына су құйып есін жинатты
Мақалдың мағанасын ашу.
Автор туралы білгенін кестеге толтыру. |
Түсіну
|
15 мин
|
Мәтінді абзацты бойынша оқу 1- кезең Абзацтарға бөліп оларға ат қою. Диологқа түсу. Сұрақ–жауап стратегиясын қолдану. 1-топ Иозифек қандай бала? 2-топ Көршісі Иира қандай адам? 3-топ Матей болған жайды кімнен сұрап біліп алды? 4-топ Иира көршісінің ісі не себепті ашылды? 1-топ Сызбаға түсіру 2-топ «Болжам ағашына» түсіру. Сызбасын қорғау. |
Мәтінді оқу. Абзацқа бөлу.
Сұраққа–жауап беру
Топпар бір-бірімен ауысу. Түсінгенің ортаға салу. Абзатыцты сызбаға түсіру.
Өз ойларын ортаға салады, |
Талдау
Сергіту сәтті |
7 мин
1 мин |
3- топ Кейіпкерлерге мінездеме беру 4-топ Сараң туралы мақал–мәтелін жазу. Берілген мақалдың мағанасын ашу. «Қас қабағынан белгілі, Сараң табағынан белгілі.» Аспанға қарап айдай көршімді көрді. Төменге қарап кең пейіл жер көрдім. Солға бұрылдым, оңға бұрылдым, Егеменді ел көрдім. |
Мінездеме беру
Сараң туралы мақал-мәтел құрау. Мақал–мәтелдің мағанасын ашу.
|
Жинақтау |
6 мин |
Иираның қылығы қазақ ертегілерінің қандай кейіпкерлерді еске түсіреді? Ол ертегі қалай аталады? Салыстыра әңгімеле. Венн диограмасына түсіру. |
Венн диограмасына түсіру.
|
Қорытындылау |
5 мин |
Сұрақ-жауап стратегиясын қолдану. 4-і топ бір-біріне сұрақтар қою. Жол журналын толтыру. |
Оқушылар сұраққа - жауап береді. Кесте толтырады.
|
Бағалау |
2 мин |
Рефлексия. Кесте толтыру |
Мен не істедім? Не үйрендім? Не істей алмадым? Не істеуім керек? Сұрақтарына жауап жазады |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі