Бөлім: «Тәрбиенің қайнар бұлағы» |
Атырау облысы Мақат ауданы Мақат кенті Мектеп: М.Баймұханов орта мектебі |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Куспанова Айгуль Есназаровна қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі |
|||||||||||||
Сынып: 5 ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» Кейіпкерлер әлемі |
|||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. А/И1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу. |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шығарманы оқи отырып, кейіпкерлерді, қарама-қарсы мағынада жұмсалған ұғым-дарды таба алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер бейнесін салыстыра отырып, мінездеме бере алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Әңгімедегі басты кейіпкердің портретін сипаттайды,іс-әрекеті арқылы кейіпкер образын талдайды |
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
• Көркем шығармадан кейіпкерлер портреті арқылы образды аша алады; • Көркем шығармадағықарама-қарсы мағынада жұмсалған ұғымдарды тауып, дәлелдер арқылы жеткізеді; • Кейіпкерлерге мінездеме беріп, шынайы өмірмен салыстырады, баға береді. |
|||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Фабрик, франк, фабрика, приказчик, купец Түсіндірме сөздер: әйдік, реуішті, жұртым Ишара: қайыршылық сұрау, терең ойға қалу, бір орында қатып қалу. |
|||||||||||||
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» идеясының бесінші құндылығы: еңбексүйгіштік, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Еңбек, өзін-өзі тану, қазақ тілі |
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
Жоспар |
Жоспарланған жаттығулар |
Дереккөздер |
||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
||||||||||||||
Сабақтың басы
3 минут
5 минут |
Қызығушылықты ояту 1. Шаттық шеңбері Ой шақыру: 1. «Түрткі сұрақтар» 1. Оқушылар, кімнің шығармаларыме танысудамыз? Мағынаны тану |
Үш шапалақ |
||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут
7 минут
10минут
5 минут
Соңы 3 минут
|
1-тапсырма. Жеке жұмыс Антон мен бейтаныс адамға мінездеме беру Дескриптор: 1) Мәтіннің мазмұнын біледі;
2-тапсырма. Жұптық жұмыс Антон мен бейтаныс адам арасындағы диалог. Көрініс 3-тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ Әңгімедегі жалқаулық пен еңбекқорлықты салыстыра отырып, қарама-қарсы суреттеулерді табыңыз. Жалқаулық Еңбекқор 2-топ Шығармада қарама-қарсы мәнде суреттелген ұғымдарды тауып, салыстырыңыз, ұғымдарға сай мақал ойлап, мағынасын ашып жазыңыз.
3-топ Антонның іс-әрекеті арқылы образды өмірмен байланыстыра ашып жазыңыз. 4-тапсырма. Кейіпкерге хат Рефлексия «Бес саусақ» 1. Не үйрендім? |
Мадақтау
Үш шапалақ
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі