Күні: 17.01.17 ж. |
Қазақ тілі |
Сыныбы: 5"Б" сынып |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Ерназарова Р. А. |
|
||
Сабаққа қатысуы |
Қатысқан оқушы саны: 13 |
Қатыспағаны: 0 |
||
Сабақтың тақырыбы |
Төрт түліктің пайдасы |
Ресурстар |
||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Төрт түлік мал және оның пайдасы туралы біліп, әңгімелеп үйренеді; |
|
||
Оқу мақсаттары |
Үй тапсырмасын орындау.Берілген сұрақтарға жауап беру. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрау. Төрт түліктің пайдасын сипаттайтын сөздерді тез жазу. Төрт түлікке қатысты сөздерді теріп банкіге салу. Берілген тақырыпқа байланысты өлең шығару. Төрт түліктің өнімдерін жарнамалау. Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жазу. Мәтінді тыңдай отырып,түсінгенін тест арқылы орындау. |
|
||
Бағалау критерийлері |
Үй тапсырмасын орындай алады. Берілген сұрақтарға жауап бере алады. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрай алады. Төрт түліктің пайдасын сипаттайтын сөздерді тез жаза алады. Төрт түлікке қатысты сөздерді теріп банкіге сала алады. Берілген тақырыпқа байланысты өлең шығара алады. Төрт түліктің өнімдерін жарнамалай алады. Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жаза алады. Мәтінді тыңдай отырып,түсінгенін тест арқылы орындай алады. |
|
||
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақта төрт түлік малдың пайдасын біледі.Малды құрметтеуді, қоршаған ортаны қорғауды үйренеді. Малға қатысты ырым-тыйымдарды есте сақтайды. |
|
||
Сабақ мақсаттары |
1)Барлық оқушылар орындай алады: Берілген сұрақтарға жауап бере алады. 2)Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Төрт түлікке қатысты сөздерді теріп банкіге сала алады. 3)Кейбір оқушылар орындай алады; Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жаза алады. |
|
||
Пән аралық байланыстар |
Дүниетану, әдебиет, музыка,бейнелеу, тарих, орыс тілі, ағылшын, математика пәндері. |
|
||
Алдыңғы оқу |
Сын есім, сын есімнің жұрнақтары, қыс айлары, қысқы киімдер, қысқы демалыс, есімдік түрлері, иелік форма, төрт түлік туралы біледі. |
|
||
Басы 3 минут
7 минут
2 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. 1. Көңіл-күй тренингмен бастау Сәлемдесу.(Бәріңе сәттілік тілеймін!) 1) Сәлем сөздің анасы. 2) Әдепті елдің баласы Алыстан сәлем береді. 1. Бір-бірімен қол алысып амандасу 2. Өзге тілде амандасу 3. Ым – ишара түрінде амандасу. 5-тапсырма. Көшіріп жазып, зат есімдердің септік жалғауларын ажырату. Үй тапсырмасын пысықтау. Сұрақ-жауап әдісі 1. Төрт түлік малға нелер жатады? 2. Есімдік дегеніміз не? 3.Есімдіктің неше түрі бар? 4. Төрт түліктің төлдері қалай аталады? 5. Иелік форма қалай жасалады? 6. Төрт түлік малдың пірлерін ата 7. "Шөл кемесі" атанған ең төзімді күш көлігі не? 8.Түйе ыстықта күніне қанша км жол жүруге шамасы келеді? 9. Төрт түлікке қатысты қандай тыйым сөздер білесіңдер? 10. Жылқының сүті қымыз - денсаулыққа өте пайдалы ма? 11. Есімдік - есім сөздердің орнына қолданылатын сөздер ме? 12. Түйе жабайы аңдарға жатады ма? "Құпияға толы зат" әдісі Жаңа сабақ Ия, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – Төрт түліктің пайдасы. Біз өткен сабақта төрт түлік малға не жататынын айтқанбыз. Ал, енді олардың адамға қандай пайдасы бар екені жайлы білетін боламыз. Оқушыларды төрт түлік малдың өнімдерімен 3 топқа бөлу. (Сүт, ірімшік, құрт) |
Интербелсенді тақта, Слайд
Сұрақтар, А4 парағы, қағаздар, маркер, стикер, клей,қайшы, т.б. Суреттер,
Қорапша Сүт, ірімшік, құрт
|
||
Ортасы 3 минут
7 минут
Сергіту сәті 2 минут |
Жаңа сөздермен жұмыс жасау. мата - ткань көрпе - одеяло момын – скромный, тихий киіз - кошма алаша - дорожка бесбармақ – бешбармак (национальное блюдо) қазы жасайды – делают казы көлік - транспорт жүн - шерсть Сүт - молоко 1- тапсырма. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құраңдар. Сыни ойлауға тапсырмалар. Сөз ойласаң, тез ойла Төрт түліктің пайдасын сипатайтын сөздерді тез жазып шығыңдар. Жаңа сөздер банкісі Жаңа сабаққа қатысты сөздерді теріп сөздер банкісіне салыңдар. Жаңа сабаққа қатысы жоқ сөздерді теріп банкіге салыңдар.
Оқушылар "Қошақаным қайда екен?" әнін айтады. |
Оқулық, тақта сөздер оқылады, аударылады, қайталанады.
Суреттер, түсті қағаздар, жарқағаз
|
||
Бағалау критерийлері Үй тапсырмасын орындай алады. Берілген сұрақтарға жауап бере алады. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрай алады.Төрт түліктің пайдасын сипаттайтын сөздерді тез жаза алады. Төрт түлікке қатысты сөздерді және қатысты емес сөздерді теріп банкіге сала алады. |
Дескриптор Үй тапсырмасын орындайды. Берілген сұрақтарға жауап береді. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрайды. Төрт түліктің пайдасын сипаттайтын сөздерді тез жазады. Төрт түлікке қатысты сөздерді және қатысты емес сөздерді теріп банкіге салады. |
|
||
9 минут
7 минут |
Шығармашылық жұмыс. Үш топқа үш түрлі тапсырмалар беру. 1топ. Төрт түлікке байланысты өлең шығарады. 2 топ.Төрт түліктің өнімдерін жарнамалайды. 3 топ. Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жариялайды. Мәтінмен жұмыс жасау. Мәтінді мұқият тыңдаңдар. Мәтін бойынша тест сұрақтарына жауап беріңдер. Төрт түліктің пайдасы Қазақ халқы үшін төрт түлік мал өте маңызды болған. Олар адамның жан серігі, айрылмас досы болған. |
|
||
Бағалау критерийлері Берілген тақырыпқа байланысты өлең шығара алады. Төрт түліктің өнімдерін жарнамалай алады. Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жаза алады. Мәтінді тыңдай отырып,түсінгенін тест арқылы орындай алады. |
Дескриптор Берілген тақырыпқа байланысты өлең шығарады. Төрт түліктің өнімдерін жарнамалайды. Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жазады. Мәтінді тыңдай отырып,түсінгенін тест арқылы орындайды.
|
|
||
Соңы 3 мин |
Бағалау "Екі алма" әдісі Оқушылар сабақ соңында өздерінің бүгінгі сабақты қалай түсінгенін сипаттайтын алманы алма ағашына ілу керек. Жасыл түс - мен бүгін бәрін жақсы орындадым, менің көңіл-күйім көтеріңкі.
|
Алма суреті |
||
2 минут |
Үйге тапсырма беру: Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріңе көшіріп жазып келіңдер. 5-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Сұрақтар дайындап келіңдер. |
|
топтық бағалау парағы, стикер |
|
Саралау |
Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар: Берілген тақырыпқа байланысты өлең шығара алады. Төрт түліктің өнімдерін жарнамалай алады. Бүгінгі өтілген сабақ туралы газетке мақала жаза алады. Қабылдау деңгейі орташа оқушылар: Берілген сұрақтарға жауап бере алады. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрай алады.Төрт түліктің пайдасын сипаттайтын сөздерді тез жаза алады. Төрт түлікке қатысты сөздерді және қатысты емес сөздерді теріп банкіге сала алады. Бағалау. Ауызша мадақтау. Өте керемет! Өте жақсы! Бәрекелді! Жақсы! |
|
Пән аралық байланыс: Музыка, орыс тілі, ағылшын, сурет, әдебиет, АКТ, Сабақта белсенді болу керек. Тәртіпті болу. |
|
Рефлексия:
|
|
|||
Қорытындылау |
|
|
||
Тексерілді: 17.01.2017 ж.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі