Өлең, жыр, ақындар

Түбір мен қосымшаның жазылуы

ОҚО Арыс ауданы
А.Тілеубердин атындағы жалпы орта мектебі
Тастанбекова Мөлдір Қайыпжанқызы

Пәннің аты: қазақ тілі

Уақыты: 18.01.2018ж

Кабинет: 2

Мұғалім: Тастанбекова М

Сабақтың атауы

Түбір мен қосымшаның жазылуы

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың түбір мен қосымшаның жазылуы туралы түсінік қалыптастыру және оны меңгеру қосымшалардың жазылу ережесін білу меңгеру.
Дамытушылық: Оқушыларды ойын арқылы ой-өрісін, логикалық ойлауы мен дүние танымын, есте сақтау қабіліттерін, жалпы оқуға деген қызығушылығын іскерлігін дамыту .
Тәрбиелік: Оқушыларды сауатты, әдемі, жазуға, тиянақтылыққа, ұжымдыққа, әдептілікке, қазақ тілін қастерлеуге, өз білімін көпшілік алдында көрсете білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ойын-сабақ
Сабақтың әдіс–тәсілі: Сұрақ–жауап, ой жинақтау, ереже айту, мақал-мәтел, таза жазу минуты, сурет бойынша жұмыс, көрініс.

Психологиялық ахуал

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру

 а) Топқа бөлу  *Түбір*, *Жұрнақ*, *Жалғау*

 ә) писихологиялық дайындық
Ана тілің – арың бұл
Ұятың боп тұр бетте .
Өзге тілдің бәрін біл
Өз тіліңді құрметте. Ана тілімізді құрметеп , тілімізді білуіміз біздің басты міндетіміз.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Қызығушылықты ояту     Өткенді еске түсіру

 1-топ

 - Сөйлем дегеніміз не?
 - Сөйлемнің қандай түрлері болады?
 - Сұраулы сөйлем дегеніміз не?
 - Хабарлы сөйлем дегеніміз не?
 - Лепті сөйлем дегеніміз не?

   2-топ    

 - Сөйлем мүшелері дегеніміз не?
 -  Бастауыш деген не? – сұрақтары - ?
 -  Баяндауыш деген не? – сұрақтары -?
 - Тұрлаулы мүшелер деген не?
 - Тұрлаусыз мүшелер деген не?

3-топ
 - Сөз құpaмына не жатады?.
 - Түбiр сөз дегенiмiз не?
 - Қосымша дегенiмiз не? Мысал келтiр.
 - Түбір сөздің соңғы буыны жуан болса, жалғанатын қосымша қандай болады?
 - Түбір сөздің соңғы буыны жіңішке болса, жалғанатын қосымша қандай болады?

Қаңтардың он тоғызы

Сынып жұмысы

Терме диктант.

Берілген сөздердің ішінен к, қ, п дыбыстарына аяқталған сөздерді теріп жазады.

Қарақат, жүрек, салмақ, жүзім, саты, пырақ, атырап, тазалық, серік, тілек, кітап.

Енді теріп жазған сөздеріңе қосымша жалғаңдар.

Қандай өзгеріс байқадыңдар? Оның себебі қайда?

Қосымшаның жазылу емлесін түсіндірейік.

Мағынаны тану   Кітаппен жұмыс   

1-жаттығу
Жарық-жарығы
Көлік-көлігі
Тарақ-тарағы
Байлық-байлығы

 Ереже: Түбір сөзге жалғанатын қосымша дауысты дыбыстан басталса, онда түбірдің соңындағы к, қ, п дыбыстары г, ғ, б(у) дыбыстарына өзгерді

«Сиқырлы сөздер» ойыны

2-жаттығу   Постер мен жұмыс

Сұрағына-
Ұзындығы-
Жағына-
Аумағы-
Көкірегіңді-

*Бәйтерек*  монументі  1996 ж 25-қазанында басталып, 2002 ж 30-тамызында пайдалануға берілді. Биіктігі 97 метр. Идеяның авторы Н.Ә. Назарбаев

«Сөзден сөзді ізде» ойыны.   Дәптермен жұмыс

4-жаттығу. Сөздерге үлгі бойынша қосымша қос ып жаз.

1-топ                                              2-топ                                             3-топ

Лақ – лағы                                  Сеп – себу                                     Қап – қауып
Өсімдік – өсімдігі                        Кеп – кебу                                     Тап – тауып
Арғымақ – арғымағы                   Теп – тебу                                      Жап – жауып

Сергіту сәті

Видео ролйк    *Қызыл гүлім-ай*

Ой сергітеді, шашағандары басылады

Ой толғаныс

Топтық тапсырма. Әр топқа жеке–жеке тапсырма беріледі.
 Сабақты бекіту.   5-жаттығу

 Мақалдарды талдау. Мақалдарды көшіріп жаз. Түбіріндегі дыбысы өзгерген сөздердің астын сызады.

 І топ. Өткелге жетпей, етігіңді шешпе.
 ІІ топ. Ағаш өзегінен шіриді.
 ІІІтоп. Ақыл – адам көркі, ақылдың сабыр – серігі.

Сабақты қорытындылау.

 «Таңғажайып дорба» ойыны

Қ, к, п дыбыстарына аяқталатын бір сөз таңда. Оған дауыстыдан басталатын қосымша қос. Қандай өзгеріс болды?

Үйге тапсырма

3-жаттығу.  Ереже жаттау

Күнделіктеріне жазып беремін

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Бағалау парақшасын толтырады.

Кері байланыс

 

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз