Өлең, жыр, ақындар

Деформация. №4 зертханалық жұмыс. Серпімді деформацияларды зерделеу.

 

Сабақ жоспары: 7.2.Денелердің өзара әрекеттесуі      

Мектеп: №68

 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Мейрханова Рауан

 

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Деформация. №4 зертханалық жұмыс. Серпімді деформацияларды зерделеу.

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты

7.2.2.3.Пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату. Мысалдар келтіру.

7.2.2.4. Тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын шамаларды ажырата отырып, серіппенің қатаңдық коэффициентін тәжірибе жүзінде анықтау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады: 

  • Деформация ұғымын біледі.
  • Деформация  түрлерін ажыратады.
  • Деформацияға мысалдар келтіре алады.

 

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

 

Деформацияны күнделікті өмірмен байланыстыра алады.

Кейбір оқушылар істей алады:

 

Бақыланатын шамаларды ажырата отырып, есептер шығара алады.

Тәжірибе жасай алады.

Ойлау дағдысы

Білу, түсіну, талдау, қолдану

Бағалау критерийлері

  • Деформация түрлерін ажырата алады
  • Серппенің қатаңдық  коэффициентін тәжірибеде анықтай алады.

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану (5-сынып, §20)

Құндылықтар

Қарым –қатынас орнату, бір-бірінің пікірін тыңдау, өзгенің жұмысын бағалау

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Деформация, серпімді деформация, пластикалық деформация, динамометр

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Дененің деформациясы қалай пайда болады?

Денелердің серпімділік қасиетін қалай өзгертуге болады?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

 

Сіз неліктен допты тепкен кезде оның пішінінің өзгеретінін айта аласыз ба?

Алдыңғы оқу

Күш, серіппе,  туралы түсініктері бар

 

Жоспар

Жоспарланған уақыт

               Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен  қатар ескертпелерді жазыңыз

 

Ресурстар

Басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1мин

 

2 мин

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

Ой қозғау

  1. Күш ұғымын енгізудің қажеттігі неліктен туындады?
  2. Күш дененің қозғалыс сипатына қалай ықпал етеді?
  3. Футбoл добын соғу мезетінде және оны соққаннан кейінгі мезетте допқа не болады?

Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау.

Топқа біріктіру

Доп және жұмсақ ойыншықтарды таңдау  арқылы  сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады.(БК)

І топ: Пластикалық деформация

ІІтоп: Серпімді деформация

 

 

 

 

Доп, жұмсақ ойыншық

 

 

 

 

 

 

 Парақша

Ортасы

37 мин

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

15 мин

  1. Топтық жұмыс

Топтарға оқулықтан мәтін  беріледі оқып талқылайды, тәжірибе жасайды. «Джигсо» әдісі

І  топ. Деформация. Деформация түрлері.  Практикалық жұмыс: Серпiмдi бөлігi серiппе болып келетiн мектеп динамометрiн градуирлеу

ІІ топ. Гук заңы. Практикалық жұмыс. Серпімді дене мен оған әрекет ететін ауырлық күші мен оның арасындағы байланысты анықтау 

Топтық жұмыс формативті  бағалаудың екі жұлдыз, бір ұсыныс түрімен бағаланады.

  1. Ауызша кері байланыс

1. Деформация дегеніміз не? Қандай түрлері бар?

2. Зертханалық жұмыс жасауда қандай нәрсе қиындық тудырды?

3 . Топта жұмыс істеу ұнады ма?

4. Өзге топтың бақылау нәтижелерімен  келісесіздер ме? Неліктен?

Жеке жұмыс:

  1.  Деформацияға мысалдар жазыңыз.
  2. Суретте көрсетілген деформация түрлерін анықтаңыз.

 

                        

  1. Серіппені  суретте көрсетілгендей орындықтың бір шетіне жоғарыдан асып қойған.

 

Серіппеге жүк асылмастан бұрын шеге метр сызғышта 29.8 см белгіні көрсетеді.Серіппеге 5.5 Н жүк асылғаннан кейін шеге 62.8 см болатын нүктені көрсетеді.

(а) Серіппенің ұзаруын есептеңіз.

                     Ұзару = ……………. см

(b) Серіппенің ұзаруының жүк салмағына тәуелділігін кӛрсететін заң төмендегі теңдеумен (формуламен) беріледі.

Салмақ = тұрақты × ұзару

(с) Тұрақтының сан мәнін есептеңіз

 Тұрақты = ……………

(d) Тұрақтыға сәйкес келетін өлшем бірлікті ұсыныңыз.....

Бағалау критерийі

Дескриптор

Деформация түрлерін ажырата алады

Деформация түрлерін анықтай алады, мысалдар келтіре алады

Серппенің қатаңдықкоэффициентін тәжірибеде анықтайды.

Тәуелді және тәуелсіз шамаларды біледі, тәжірибе жасай алады. 

 

 

 

 

Динамометр, қағаз, штатив, сызғыш

 

Штатив,

Қағаз, жіп,

Сызғыш,

динамометр

 

 

 

 

 

 

 

 

Парақшалар

 

 

Суреттер

 

 

 

Соңы

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

Сабақ рефлексиясы

Білдім

 

Ұнады

 

Ұнамады

 

Сұрақтарым

 

Ұсынысым

 

Үйге тапсырма: Күнделікті өмірде созылу, сығылу, иілу, ығысу деформа­цияларын қай жерден көргендерің туралы ойланып, айтып келу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз