Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы
№1 жалпы білім беретін орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі :
Бегенова Әдемі Дюсембекқызы
Сабақ: Сауат ашу
Тақырыбы: Ұ дыбысы мен әрпі
Мақсаты:
Оқушыларға ұ дыбысының айтылу,жазылу ерекшелігін түсіндіру.
Оның айтылуына қарай дауысты,жуан дыбыс екенін, сөздің қай буынында кездесетінін мысалдар келтіре отырып көздерін жеткізу.Оқушылардың өздеріне ереже шығарту.
Оқушылардың ой-өрісін дамыту,сөздік қорын молайту.Сауатты жазуға үйрету.Жазу каллиграфиясын сақтауға төселдіру.Өз ойларын толық жеткізе алуға үйрету.
Оқушыларды шапшаңдыққа,еңбексүйгіштіккетәрбиелеу,патриоттық тәрбие беру.
Көрнекілігі: жеке суреттер,ұ әрпінің баспа және жазба түрлері,құ дыб. байланысты жазылған сөздер, құстардың суреттері,Т.Әубәкіров,Т.
Мұсабаевтың суреттері
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап,түсіндіру,көрнекілік,әңгімелеу,талдау-жинақтау әдістері.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабаққа даярлау.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
Ж дыбысы мен әрпі.69,71-бет оқу.Ереже жаттау. Ж дыбысына байланысты өлеңді жаттау.Сөйлемдер құрау.
Үлгі дәптердегі тапсырманы жазу.Қосымша дәп.тапсырма.
ІІІ. Білімді жан-жақты тексеру кезеңі
- Ж дыбысы қандай дыбыс?
- Дауыссыздың қай түріне жатады?
Ол қалай айтылады?Дыбыстап айтып көрейікші
Ол сөздің қай жерінде кездеседі?
-Тағы қандай дыбыстармен таныстық?
Жуан дауыстыларды атаңдаршы?
Мысалдар келтірту.
ІҮ.Жаңа сабаққа даярлық кезеңі
Балалар,мен сендерге жұмбақ жасырамын. Сендер жұмбақтың шешуіндегі сөздің қай дыбыстан басталып тұрғанына назар аударыңдар.
Оқушыларға жұмбақ жасыру: Құстай ұшар
Қанатты тұлпар. (ұшақ)
Балаларға ұшақ,ғарышкерлер туралы мәлімет беру.
Ұшақ сөзі қай дыбыстан басталып тұр?Айтып көрейікші.Ендеше біз бүгін ұ дыбысымен
танысамыз.(Тақтадағы суреттермен жұмыс жүргізу)
Ү. Жаңа білімді меңгерту кезеңі
Ұ-дауысты,жуан дыбыс екенін мысалдар келтіріп,түсіндіру.Ережені хормен және жекелей айтқызу.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтағы буындар мен сөздерді оқып,талдау.
Сөздерді буынға бөлгізу,сөйлемдер құрату.
Ұ дыбысының сөздің басында,ортасында кездесетінін түсіндіру.Сөздің соңында кездеспейтінін айту
Оның дауысты,жуан екенін мысалдар келтіріп,дәлелдеу.
Ережені хормен және жеке-жеке айтқызу.
Дәптермен жұмыс
Үлгі дәптердегі тапсырманы жазғызу.
Ұ әрпінің жазба түрін және ұ дыбысына байланысты сөздерді жазу.
(дәптерге жазу ережесін ескерту)
Сергіту сәті
ҮІ. Сабақты бекіту кезеңі
А)Дыбыстық талдау жасату. (ұлу,бұтақ,жұмыс,сұрақ,құлақ,жұмбақ ,ұлар сөздеріне)
Ә)Сөздік диктант алу.
ҮІ. Қорытынды
Біз бүгін қандай дыбыспен таныстық? Ұ дыбысы неге дауысты,жуан дыбыс деп ойлайсың? Сөздің,буынның қай жерінде кездеседі?Қай ұяшыққа орналастырдық? Т.б сұрақтар арқылы қорытындылау.Өткен дыбыстарды қайталау.
ҮІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі
72 ,73-бет оқу.Сөздерді буынға бөлу,сөйлем құрау.Диктант жазу.Ереже,тақпақ жаттау.
ҮІІІ. Бағалау.
Сабаққа қатысқан оқушыларды мадақтау.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі