Өлең, жыр, ақындар

С. Торайғыровтың «Қамар сұлу» романы

Зоя Матан

Новоселовка орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі

Ақмола облысы, Шортанды ауданы,

Новоселовка ауылы.

Тақырыбы: С. Торайғыровтың «Қамар сұлу» романы

Мақсаты:  оқушыларға романның негізгі оқиға желісін меңгерту, тақырыбын ашу, ақынның негізгі ойын жеткізу, талдау, салыстыру.

Сілтеме: 11- сыныптың қазақ әдебиеті, ақынның өлеңдер жинағы , «Қамар сұлу» романы.

Күтілетін нәтиже: теориялық  білімдерін тәжірибеде қолдана алады,романның  ерекшеліктерін  айтады,  талдау жұмыстарын жасайды, сыни ойлай алады, оқушылар өздерін достарын бағалай алады, өзге   романмен   салыстырады,өзара қорытынды жасайды,ізденеді.

Сабақтың түрі:жаңа сабақты меңгерту

Сабақта қолданылған әдіс тәсілдер:  постерді қорғау, топтық жұмыс

Керекті жабдықтар: бағалау парағы,оқулық, түрлі түсті фломастер, слайд, маркерлер,ноутбук, интербелсенді тақта.

 Дерек көздері: оқулықтағы  материалдар, оқушы мәліметтері, ғаламтор мәліметтері.

           Сабақ бойынша  мұғалім мен оқушының іс әрекеті

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің  іс- әрекеті

Оқушының    іс -әрекеті

Уа

қыт

Ұйымдастыру

 Амандасу психологиялық ахуал тудырып сабақты бастау

Оқушылар орындарынан тұрады.Жинақталғаннан кейін орындарына отырды. Оқушылар    мақал -мәтелдер арқылы топқа бөлінеді.

  І топ  «Қамар » тобы

 ІІ топ  «Ахмет» тобы

3

Білу:

Мұғалімнің  кіріспе сөзі:

Алдын ала шығарманы оқып келгендіктен бірнеше сұрақтар қойылады?

  «Сұхбат алу» әдісі

-С.Торайғыров кім? Қандай шығармалары бар?

-Осы шығармаға тағы қандай  шығармасы ұқсайды?

- Шығарма неге «Қамар сұлу»  деп аталған?

-Нұрым қандай адам?

-Романда адамдардың көңіл күйлері қалай берілген?

 

 

   Оқушылар сұраққа  жауап береді.Бір- бірін қолдап отырады.

 

Топтық жұмыс байқалады.

 

 «Басбармақ» әдісімен бағалайды.

5

Түсіну

  «Қамар сұлу » романы

жайлы түсінік беру

 

 Слайд арқылы көрсетіледі.

 

   Қосымша роман жайлы біледі. Түсінгендерін еске сақтап ,жазып алады.

      

5

Қолдану

 

         І топ

   Романдағы  салт-дәстүр және көркемдік ерекшелік(портрет)             

       

          ІІ топ

   Романдағы    қосалқы кейіпкер және   шығарманың 

композициялық құрылымына талдау 

Оқиғаның басталуы:

Оқиғаның байланысы:

Оқиғаның дамуы:

Оқиғаның шиеленісуі:

Оқиғаның шарықтау шегі:

 Оқиғаның шешімі:  

  

 

    Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындап, постерге мазмұнын ашады.

 

Сұрақтарға    жауап береді.

   

  

  Топтар бірін -бірі     бағалайды.

   

 

«Бағдаршам» әдісімен бағалау

12

Талдау

І топ

   Кейіпкерлер мінез-құлқы

Қамардың Ахметке деген махаббаты (ақпейілдік )

ІІ топ Романдағы мақал-мәтелдер

      « Таң атпайын десе де күн қоймайды  »

      Тапсырма: Берілген суреттерге сұрақ бойынша жауап беру.

А)Суреттен қазақ қызына тән қандай қасиетті  көруге болады?

Б)Берілген суретте қандай салт дәстүр көрсетілген?

В) Қамардың орнында болсаңдар не істейсіңдер?

    Тапсырмаларды орындайды.

 Баға береді.

 

 

 

 

Топпен  жұмыс атқарылады.

Өз ойларын жинақтап, дәл, нақты  айтуға үйренеді.

 

«Қол шапалақтау» арқылы бағалау

12

Жинақтау

              Венн диаграммасы

   І топ       Қамар              Жамал

  

    ІІ  топ        Бес жолды өлең

       Тапсырманы   жазады, оқиды.

  «Бағдаршам » әдісімен бағалау

 

6

Бағалау:

     Бағалау парақтарымен бағаланады.

Стикер арқылы бағалайды.

2

Үй тапсырмасы

І топ Сұрақ дайындау

ІІ топ  Сурет салу

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз