Өлең, жыр, ақындар

Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер

Тараз қаласы Ю.Гагарин атындағы №29 орта мектеп

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Этникалық және әлеуметтік-саяси процестер

Педагогтің аты-жөні

Жорыкбаева Фариза Бекболатовна.

Күні:

 

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы этногенез және өтникалық процестер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.1.2 Этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау

Сабақтың мақсаты

Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін этникалық процестердің сабақтастығымен байланыстыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі

 

Үй тапсырмасын сұрау

Технология:   Socrative

 

БЫМ

 

 

Ей білімдар түзу ұста жібіңді,

Кетпе ұмытып, ойлан тек пен түбіңді.

Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны

 

Жаңа сабақтың тақырыбын айқындау

- Суретте кімдер бейнеленген?

- Ортағасырлық ойшыл Жүсіп Баласағұнның өлең жолдарына қатысты қандай ой түйдіңіз?

- Сурет пен өлең жолдарының арасында байланыс бар ма?

- Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ мадақтау

https://b.socrative.com/teacher/#quizzes?v2

 

 

 

https://www.canva.com/design/DAFS-k0b2kE/6hyAs3LTun2bGZkiymFmvw/edit

 

 

 

Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны

Жаңа сабақ

Тапсырма

Зерттеу және талдау

Топтық жұмыс

Әдісі: «Балалар философиясы»

Технология: qrcod

Тапсырма

А) Ежелгі дәуірдегі Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін анықтап, талдау жүргізу.

- өмір сүрген тайпаны/мемлекеттік құрылымды анықтау.

- географиялық орналасуын сипаттау.

 

 

 

Ә) Түркілік дәуірде Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін анықтап, талдау жүргізу.

- өмір сүрген тайпаны/мемлекеттік құрылымды анықтау.

- географиялық орналасуын сипаттау.

 

 

 

 

Б) Монғолдық дәуіріндегі Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін анықтап, талдау жүргізу.

- өмір сүрген тайпаны/мемлекеттік құрылымды анықтау.

- географиялық орналасуын сипаттау.

 

 

 

 

Бекіту

Әдісі: «Әткеншек»

Қазақ халқының қалыптасуында қандай кезең шешуші рөл атқарды?

Дескриптор:

Ежелгі дәуірдегі Қазақстанда өмір сүрген

этникалық қауымдастықтарды анықтайды;

Ежелгі дәуірдегі Қазақстанда өмір сүрген

этникалық қауымдастықтардың географиялық орналасуын сипаттайды;

 

Дескриптор:

Түркілік кезеңдегі Қазақстанда өмір сүрген

этникалық қауымдастықтарды анықтайды;

 

Түркілік кезеңдегі Қазақстанда өмір сүрген

этникалық қауымдастықтардың географиялық орналасуын сипаттайды;

 

Дескриптор:

Монғол дәуіріндегі  Қазақстанда өмір сүрген

этникалық қауымдастықтарды анықтайды;

Монғол дәуіріндегі   Қазақстанда өмір сүрген

этникалық қауымдастықтардың географиялық орналасуын сипаттайды;

 

Топтар сұраққа өз жауаптарын жазады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

 

 

 

 

 

 

 

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ақпараттық мәтін

Тірек – сызба

Контурлы карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Махмұд Қашғари «Диуани лұғат ат - түрк»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

М.Х.Дулати «Тарихи Рашиди»

 

 

 

 

 

Қорытынды

Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы

Тақырып бойынша нені түсінбегенін түсінгенін, қолдана алатынын жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен  өз деңгейлерін  бағалайды

«Жетістік баспалдағы», стикер

Үй тапсырмасы

§18-22

 

 

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз