Шымкент қаласы
"Маржан" бастауыш мектебі ЖШС
Бастауыш сынып мұғалімі: Тлеуова Калима Батыровна
Білім беру ұйымының атауы |
Маржан бастауыш мектебі. |
|||||
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Тлеуова Қалима Батырқызы. |
|||||
Күні: |
12.11.2024 |
|||||
Сынып: |
2"Ә" сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№41 сабақ. Мәтін және оның түрлері. 17 – 18-жаттығулар |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.1* сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау 2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Сұрақ қою арқылы мәтін түрлерін және құрылымдық бөліктерін анықтайды |
|||||
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік
|
Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Командада жұмыс істей білу
Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Оқу мен еңбек бәрін де жеңбек. Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы.Бағалау түрі.
Миға шабуыл әдісі.Кім жылдам? ойыны 1.Сөз неден құралады?2.Сөйлем неден құралады?3Сөйлем қалай басталады?4.Тыныс белгілерді ата?5.Дыбыстар нешеге бөлінеді?6Мәтін деген не?7.Мәтіннің құрылымдық бөліктерін ата?8Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?9.Дауыссыз дыбыс түрлерін ата? Тест. 1.Қатаң дыбыстан басталған сөзді тап.А.мал.Ә.бұлақ.Б.кітап. 2.Дұрыс жазылған сөзді тап.Ә.сайа Ә.сая.Б.сайй. Алфавитпен жұмыс 1-топ Бб әрпін қорғау. 2-топБалық сөзіне дыбыстық талдау 3-топ Ббәрпінен басталатын сөйлем айту С.хаты.Сыныптың іші кең,терезелері үлкен.Парталары таза,әдемі гүлдері бар. Ребус шешіп тақырыпты ашу.МӘТІН Жаңа тақырыпСлайд көрсету 17-жаттығу Топтық жұмыс Суреттерге қара. Әрқайсысының мазмұнына лайықты мәтінді таңдап ал. 1-топ Не істеді? 2-топ Қандай? 3-топ Неліктен? Айгул не істеді? Қандай гүл? Неліктен есксерту алды? Гулге су құйды Қызыл гүл Гүлді жұлғаны үшін
Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Тапсырма: Өзі сыныптарың туралы әңгімелеу, сипаттау,пайымдау мәтінін құрастырыңдар.1.Біздің сынып өте тәртіпті.Оқушылар күнделікті сабақтан қалмайды.Сыныпқа мұғалім кіріп,сабақты бастады.2Біздің сынып жарық әрі кең.Сыныптағы парталар таза.Терезеде жайнаған гүлдер тұр.3.Бүгін біздің сынып бос,оқушылар сыныпқа келмеген.Өйткені қолайсыз ауа райына байланысты сабақтар кейінге қалдырылды. Сол себепті оқушылар сабаққа келмеді
Ережелермен жұмыс Мәтін түрлерімен таныстыру
2-тапсырма Топтық жұмыс 1-тапсырма бойынша мәтін түрлерін анықта. Оларға сипаттама бер 1-топ Әңгімелеу мәтіні 2-топ Сипаттау мәтіні 3-топ Пайымдау мәтіні
Сергіту сәті
Жұптық жұмыс.Таратпа қағаз. 18-жаттығу Сюжетті суреттердің көмегімен «Біздің сынып» тақырыбына әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін құрастыруына басшылық жасалады. Ол үшін оқушыларға суретте бейнеленген сәттің алдында не болғаны және кейін не болатыны болжатылады.
4-тапсырма Пайымдау мәтініне қандай сурет салуға болатынын айтып, сызба бойынша пайымдау мәтінін құрастырып жаз
Аружан үнемі бес алды.Өйткені ол сабағын өте жақсы оқиды.Күнделікті сабаққа белсенді қатысып, үй тапсырмасын орындап келеді.Сол себепті ол күнде бес алып,озат оқушы атанды.
Үй тапсырмасы Мәтін түрлеріне өз ойыңнан мәтін құрастырып жазып кел
Кері байланыс |
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Сұрақтарға жауап береді
Жеке жұмыс жасайды
Ақпаратпен танысады
Тапсырманы орындайды
Жаттығу жасайды
Берілген сұрақтарға жауап береді
Дәптермен жұмыс жасайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:
Дескриптор: Мәтінді оқып, талдау жасайды. Мәтіннің соңғы бөлігін көшіріп жазады.
Дескриптор: Суреттердің әрқайсысының мазмұнына сай мәтіндерді таңдайды. Мәтін мазмұны бойынша фактілерді анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады
Кереметсіңдер!
Дескриптор: ЕБҚ және ЕҚБ Мәтін түрлерін құрастырады
Керемет!
Дескриптор: Мәтін түрлерін анықтайды Оларға сипаттама жасай алады
Тамаша!
Дескриптор: Біздің сынып» тақырыбына әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін құрастырады.
Дескриптор: Пайымдау мәтініне қандай сурет салуға болатынын айтады. Сызба бойынша пайымдау мәтінін құрастырып жазады.
Тамаша!
|
Суреттер
Суреттер
Оқу құралдары
Суреттер
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Кесте
Суреттер
Суреттер
Оқулық
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі