Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Құндылықтар |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Зұлхарнаева Ә.Т. |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
4 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№21 сабақ. Уақыт-біздің құндылығымыз. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды Ақпаратты сызба түрінде көрсетеді |
|||||
Құндылықтар |
Талап:Уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау |
|||||
|
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 22 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту
Сәлемдесу. Балалар бір-біріне жақсы тілектер айтады
Өткенді пысықтау
Үйге тапсырма: «Адамгершілік» тақырыбында мақал-мәтелдер жаз.
Тақырыпты ашу 1-тапсырма «Иә-жоқ» әдісі
Жаңа тақырып «Ойыңмен бөліс» айдары – Өзің уақытты тиімді пайдаланып жүрсің бе?
«Зигзаг» әдісі арқылы өлеңмен және Абай Құнанбаевтың өмірбаянымен таныстыру жүргізу. 1-қадам: Өлең тақырыбы мен авторын анықтау 2-қадам: Автордың өмірбаянымен танысу 3-қадам: Автор шығармашылығымен танысу 4-қадам: Сөздікпен жұмыс Махрұм – бос қалу, құр қалу Медресе – ислам дінін оқытатын орта және жоғары оқу орны Шен алу – дәреже, атақ алу 5-қадам: Сұраққа жауап бер - Өлеңдегі кейіпкер не үшін өкінеді?(Ғылымды кеш меңгергені үшін) -Ақынның сұрағына қалай жауап берер едіңдер? Бұл мақрұм қалмағыма кім жазалы?—Әр адам өзі кіналы.
«Оқы» айдары 6-қадам: Абай Құнанбайұлының он бесінші қара сөзінен үзінді тыңдату. – Абай атаның бұл қара сөзінен өзіңе қандай ой түйдің? Ж: Есті кісілердің қатарында болғың келсе, өзіңнен өзің есеп ал.
ЕБҚ Абай өлеңдерінен үзінді оқы
ЕҚБ «Абайдың қара сөздері» кітабынан үзінді оқы және мазмұнын айт
3-тапсырма
Ж: Орынды істер: Білім алу, пайдалы істер жасау, ғылым меңгеру Баянсыз іс: Өсек теру, жұмыссыз жүру, білімге ұмтылмау.
4-тапсырма 7-қадам: Мұғалімнің көмегімен бұл мәтіндердегі негізгі ортақ ойды бір сөйлеммен айтуды ұйымдастырады. Негізгі ортақ ой: Ғылымды ерте кезден үйрену керек.
«Есіңе түсір» айдары Өлең-белгілі буын өлшемі бар,ырғаққа ұйқасқа құрылған көркем сөз.
ҚЖ: «Абай оқулары сайысы» әдісі Абай атамыздың өлеңдері мен қара сөздерінен өзіңе ұнайтынын айтып бер
Үйге тапсырма: Абайдың «Жасымда ғылым бар деп ескермедім» өлеңін жатқа оқу. Үлкендердің көмегімен «Абай әндері» тақырыбына тізім жасайды.
|
Сабаққа дайындалады
Мақал-мәтелдерін оқиды
Жауаптарды белгілейді
Оқушы өлеңді мәнерлеп оқиды
Сұрақтарға жауап береді
Өз ойын айтады
Қара сөздерді оқиды
Кестені толтырады
Негізгі ойды анықтайды
Сайысқа қатысады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Мақтап, мадақтап отыру
ҚБ: Керемет!
Дескриптор: Уақыт туралы түсінігі бар-1б Уақытты пайдалануды біледі-1б Кестені өз бетінше толтырды-1б
Дескриптор: Мәтінді жүргізе оқи алды-1б Оқыған мәтіннің мазмұнын біледі-1б Сұрақтарға жауап берді -1б
Дескриптор: Абайдың қара сөзін мәнерімен оқыды-1б Қара сөздің мағынасын түсінді-1б
Дескриптор: Абайдың қара сөзіндегі ойларды негізге ала отырып, кестені толтырды-1б Қара сөздердің мағынасын біледі-1б
Дескрипторы: 1. Оқылған, тыңдалған өлең, мәтіндердегі түйінді ойларды қорытып, пайдаланды-1б. 2. Өз ойын түйіндеп жазды.-1б
Дескриптор: Абай шығармашылығын біледі-1б Абайдың шығармаларын айта алды-1б
ҚБ:
«Бағдаршам» әдісі
|
суреттер
Суреттер
оқулық
Таратпа парақтар
оқулық
оқулық
Абай атаның суреті
Суреттер
«Абайдың қара сөздері» кітабы
Абай кітаптары
Кесте
Суреттер
Абайдың кітаптары
Суреттер
Стикерлер
|
||
- Есбол Бозан
- Есбол Бозан
- Нарша Булгакбаев
- Джон Максвелл
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі