Сабақ жоспары
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
Педагогтің аты-жөні: |
Хасанова А.Қ. |
Күні: |
|
Сыныбы / Пәні |
8 сынып / Геометрия |
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу: |
Сабақтың мақсаты: |
түзудің жалпы теңдеуін жәнеберілген екі нүкте арқылы өтетінтүзудің теңдеуін жазады: |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 5минут |
Сабақта жағымды ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» әдісін қолданып бір-біріне тілек білдіру арқылы зейіндерін сабаққа шоғырландырамын. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. Қайталау Шеңбер тақырыбына байланысты сұрақтар Сөйлемді аяқтаңыз 1. Шеңбер деп … 2. Шеңбер центрі дегеніміз… 3. Шеңбер радиусы дегеніміз … 4. Хорда дегеніміз … 5. Ең үлкен хорда … 6. Шеңберді … көмегімен саламыз. 5. Диаметр - …
|
Ширату жаттығу «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен үй жұмысы тексеріледі. Диаметрге перпендикуляр хорда … Шеңберге жүргізілген жанама … Шеңберлердің өзара орналасуы мен түзу арасында … Егер центрден түзуге дейінгі қашықтық радиустан үлкен болса, онда ... Егер кесінді шеңбердің ішінде жіне сыртында жатқан екі нүктені қосатын болса, онда |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
Сабақтың басы 10мин |
Бұл қатынас АВ түзуінің кез келген М нүктесі үшін дұрыс болады. (1) және (2) теңдеуден Қатынастардың теңдігінен шыққан (у-у1)(х2-х1)=(х-х1)( у2-у1) теңдеуін түрлендіргеннен кейін (у2-у1)х+(х1-х2)у+(х2-х1)у1-( у2-у1)х1=0 шығады. Бұл екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуі ол х пен у айнымалысына қарағанда 1-шң дәрежелі теңдеу у2-у1=a, х1-х2=b, х2-х1)у1-( у2-у1)х1=c , белгілеулер енгізсек; түзудің жалпы теңдеуі ах+by+c=0 немесе y=kx+n түрінде жазылды. Қосымша есептер. №3. Нүктелері А(4;-5) және В(-1;2) нүктелерінен бірдей қашықтықта жатқан түзудің теңдеуін жазыңдар №4. А(9;-3) және В(-6;1) нүктелерінен өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар
|
Білім алушы - үшбұрыш төбелерінің координаталарын айнымалылар арқылы өрнектейді; - кесіндінің ортасын табуға арналған формуланы қолданады; - абсциссалар арқылы теңдеулер жүйесін құрады; - ординаталар арқылы теңдеулер жүйесін құрады; - теңдеулер жүйесін шешеді; - үшбұрыш төбелерінің координаталарын жазады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
|
Тапсырмалар. №1
|
№2 А(9; -3); В(-6;1).
№3. Түзу 2х-3у+6=0 теңдеуімен берілген . Түзу координаталық осьтерді қандай нүктелерде қиып өтеді? №4. Үшбұрыштың А(-2;2);В(1;4),С(0;0) төбелері берілген. Үшбұрыштың қабырғаларының және медианаларының теңдеулерін жазыңдар. Тапсырма АВС үшбұрышының төбелерінің координаталары берілген: А(4;6), В(-4;0), С(-1;-4). АВ қабырғасын қамтитын түзудің теңдеуін және СМ медианасын қамтитын түзудің теңдеуін жазыңыз. |
Дескриптор: Білім алушы - екі нүкте арқылы АВ түзуінің теңдеуін жазады; - АВ-ның ортасының координатасын табады; - екі нүкте арқылы СМ түзуінің теңдеуін жазады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
Оқулықтан тапсырмалар 4.33. А(–1; 1) және В(1; 0) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар.
|
4.34. 1) А(1; –1) және В(–3; 2); 2) С(2; 5), D(5; 2) нүктелері арқылы өтетін түзулердің теңдеулерін жазыңдар.
|
|
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
Үй тапсырмасы. №
Тақырыпты меңгергенін анықтау «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жаза алады; «Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. «Қызықты» - деген бағанға өздеріне не қызықты болды немесе жайында көбірек білгісі келетінін сұрақ түрінде де жазса болады |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
- Нарша Булгакбаев
- Нарша Булгакбаев
-
- Архимед
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі