Өлең, жыр, ақындар

Тұрлаусыз мүшелер

Панжазова Лейла Нурлановна

Шығыс Қазақстан облысы

Глубокое ауданы Белоусовка кенті

«Белоусовка бастауыш мектеп-балабақша

кешені»КММ Бастауыш сынып мұғалімі

Сабақтың түрі:   (ашық сабақ )

Пәні:Қазақ тілі

Сыныбы: 3-сынып                                                                                        
Сабақтың тақырыбы:  Тұрлаусыз мүшелер.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: тұрлаусыз мүшелер туралы өткен тақырыптар бойынша білімдерін бекіту.

Дамытушылық: оқушылардың өз беттерімен жұмыс істеу арқылы ойлауын, сөйлеу тілін дамыту.

Тәрбиелік: еңбексүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту  сабағы.

Әдістері: жартылай-ізденіс (мұғалғмнің көрсетуімен), түсіндірме-илюстративті: көру, оқу, тыңдау, әңгімелеу.

Формалары: ұжымдық, мұғалім-оқушы, топтық, жұптық, жекелей, фронтальді.

Құралдар: интербелсенді тақта, оқулық, үлестірме қағаздар, тақта, бор, мұғалімнің сөзі,    ТСО,  магнитті тақта.

Сабақтың барысы.

Ұйымдастыру  кезеңі:

А) сәлемдесу

Ә) психологиялық дайындық.

      2.  Үй тапсырмасын тексеру:

А) 75-жаттығуды тексеру. 1-2 оқушыға оқыту, талдау.

Ә)  Ережелерді тексеру:  тұрлаулы ( бастауыш, баяндауыш), тұрлаусыз  мүшелер ( анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш).

Б) Ойын «Қатемді тап»

       3. Актуализация:

«Ойлан тап»-ойыны. Берілген сөздерден мақал-мәтел құрастыру. 3-слайд.

«Білімдіге дүние жарық,

Білімсіздің күні кәріп»-мақалының мағынасын ашу- 4 слайд.

Өткен сабақты бекіту:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

-Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болып өтпек. «Алтын қақпа»-ойынын ойнау арқылы сабағымызды бекітеміз. Әр қақпадан өту үшін тапсырмаларын орындауымыз керек. Бұл әр пән мұғалімдерінің тапсырмалары. Әр қақпаның тапсырмасын орындау арқылы кілтін алып келесі қақпаға өтеміз.

1-қақпамыз: ұжымдық тапсырма.

  «Ағаш қақпа»-тапсырмасын  қазақ тілі пәні мұғалімі: Қостаева Д.Е.

Жаңылтпашты көшіріп жазыңдар, сөйлем  мүшелеріне талдаңдар.

А)  дәптерге бүгінгі күнді жазу

Ә) көркем жазу: күз мезгілі аяқталды.

Б) 94-жаттығуды жазу.

    Ала қарға қарға қонды,

    Қара қарға жарқа қонды.

2-қақпамыз: жұптық тапсырма.

«Қола қақпа»-тапсырмасын осы мектептің әлеуметтік жағынан қарайтын қызметкер: Абакумова С.И.

Тапсырма: орындары ауыстырылып   берілген сөздерден дұрыс сөйлемдер құрастырып, тек  тұрлаусыз  мүшелердің астын  сызыңдар.

Бидайдан, ұн, диірменші, тартты.

Бауырсақ, апам, ұннан, пісірді.

Дәмді, болды, бауырсақ, сап-сары.

Сергіту  сәті.

        3-қақпамыз: топтық тапсырма.

« Күміс қақпа»-тапсырмасын  осы  мектептің  дене шынықтыру  пәнінің  мұғалімі  Мажинов Д.Н.

Тапсырма:  көп нүктенің  орнына  тұрлаусыз  мүшелердің тиістісін  қойып  жазыңдар.

Дала ................сарғайды.

Шаруа.................қамданды.

Күн.....................бастады.

Тауға.................қар жауды.

      4-қақпа: деңгейлік тапсырма

 «Алтын қақпа»- тапсырмасын  бастауыш сынып мұғалімі Жақыпбекова К.Б  береді.

Берілген сөйлемдерді бастауыш пен баяндауыштан тұратын сөйлемге айналдырып жазыңдар.

1-деңгей: қаладан келген Ержан Асқардікіне кірді.

2-деңгей: жауын себелеп жауып тұр.

3-деңгей: бала доппен ойнады.

5.Өзін-өзі  бағалау.

6. Қорытындылау:- нені қайталадық?

7. Рефлексия: -сабақ ұнады ма?   -несімен ұнады?

8. Үйге: ережелерді қайталау.

 

 


Пікірлер (4)

Жадыра

жақсы жазылған 5

Асел

Тамаша жазылған!!!????Керемет!!!????

как сделать?

Берілген сөйлемдерді бастауыш пен баяндауыштан тұратын сөйлемге айналдырып жазыңдар.

1-деңгей: қаладан келген Ержан Асқардікіне кірді.

2-деңгей: жауын себелеп жауып тұр.

3-деңгей: бала доппен ойнады.

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз