Ақмола облысы Бурабай ауданы Щучинск қаласы.
№1 мектеп-гимназиясының Бастауыш сынып мұғалімі
Байсакалова М.А
Санаты: 2
Пән: дүниетану
2 тоқсан
4сынып
Сабақтың тақырыбы |
Су. Табиғаттағы су айналымы |
|
Сабақтың мақсаты
|
Судың табиғаттағы, адам өміріндегі маңызын түсініе отырып, оны қорғауға, үнемді пайдалануға үйренеді. |
|
Сілтеме |
4 сынып, дүниетану |
|
Көрнекіліктер |
слайдтар, куб, үлестірме карточкалар, географиялық карта , видеоролик, ақ парақтар. |
|
Қолданған әдіс - тәсілдер |
СТО, АҚТ, топтық жұмыс, рефлексия түрлері, диалогтік оқыту және оқу, көшбасшылық және басқару, формативті бағалау, өзін-өзі бағалау. |
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ. |
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
І.Ұйымдастыру кезеңі:
|
|
1.Топ- бұлт 2.Топ- жауын-шашын 3.Топ-тұман Бағалау парағымен танысады. Жұмысты аяқтаған топ «Топ шаңырағын құрады» |
ІІ.Үй жұмысын тексеру
|
Үй жұмысын тексергенде «Кубизм» әдісі. Кәне, ұй жұмысын куб әдісі арқылы тексерейік. Әр кубтың қырында сан жазылған. Сол санның астында үй тапсырмасының сұрақтары берілген. Сұрақты оқи отырып үй жұмысына жауап алу. Бірден жауап қайтарған оқушыларды топ мүшелерін бағалап отырады. |
Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады.
|
ІІІ. Қызығушылықты ояту.
ІV.Мағынаны тану: |
А) Сабақтың тақырыбын ашу: Мұғалім: Тақырыпты ашпастан бұрын, сендерге бір құпия қонақтың хатын оқиын, ал сендер оның не екенін табыңдар! Пайдалы қазбалар тарауын аяқтадық. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Су. Табиғаттағы су айналымы» Глобуспен жұмыс
(мұз - судың қатты күйі) (бу - газ күйі) 2.Тапсырма. Топтық жұмыс 1- топ. «Судың қасиеті» 2-топ. «Судың өмірлік маңызы» 3-топ. «Суды үнемдеу» Бұл жерде қандай тұжырым жасауға болады? Видео көрсету. 3.Тапсырма. А.«Түсіндір, көрсет, дәлелде» Табиғаттағы су айналымы тізбегін құрады. Бұлт жаңбыр жылға өзен теңіз булану (Әр топтан бір бала тақтаға шығып, құрастырған тірек – сызба бойынша ойларын қорытындылап, түсіндіреді)
Ә. Интербелсенді арқылы таныстырылымды көрсете отырып мұғалімнің түсіндірмесі. Б) Сергіту сәті. (Су дыбыстарын ажырату)
В) Дәптермен жұмыс
Г)Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп оқу. Тізбектей оқыту
|
1. Оқушылар оны шешуге тырысып сұрақтар береді.
Топ баяндамашысы қорғайды.
3.Әр топқа қима қағаздар таратылады. Қима қағаздар арқылы «Табиғаттағы су айналымы» тізбегін көрсетеді.
4.Үнтаспадан тыңдай отырып табады және интербелсенді арқылы таныстырылымнан суреттерін көреді. Толқын Жаңбыр Бұлақ Өзен Сарқырама
5. Дәптерлеріне бүгінгі күнді, ауа - райын бақылап, сабақтың тақырыбын және «Табиғаттағы су айналымы» тізбегін жазып алады.
6. Оқушылар тізбектей оқиды. |
V. Бекіту
|
А)Табиғатта өтетін осы ғажайып процесті біз тәжірибе өткізіп байқап көрейік. - Не байқадыңдар? ( Су қайнады) Ә) Географиялық картамен жұмыс |
7.Оқушылар қадағалап отырады.
8. Оқушылар өзара тексереді. |
VІ. Қорытындылау
VІІ Үйге тапсырма беру
VІ Бағалау
|
Сұрау – қорытындылау
Әр сұраққа бірнеше оқушы жауап беруі мүмкін
Әр топ көшбасшылары өздерінің мүшелеріне қорытынды бағаны шығарып мұғалімге береді.1 мин Сабақ соңындағы кері байланыс Бағдаршам Жасыл - толық түсіндім; Қызыл- түсінбедім; Сары – сұрақтарым бар. |
Үй жұмысын жазады. 37-бет оқу, мазмұндау. Судың маңызы, суды қорғау, үнемдеу туралы шағын эссе жазу.
Мұғалімнің қорытынды бағасы.
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі