Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы
Шайыр орта мектебі
Тарих пәнінің мұғалімі: Куракбаева Бактыгуль Косанбаевна
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Орта ғасырдағы Қазақстан тарихы |
Сынып: 7 |
Мерзімі: 25.10.16 |
|||
Тақырыбы: |
§15.Жетісудағы Қарақытайлар |
||||
Мақсаты: |
Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуын, қоғамдық құрылысын түсіндіре отырып, жаугершілік соғыстары мен мемлекеттің әлсіреуіне сыртқы шапқыншылықтың әсерін көрсету |
||||
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар қарақытай мемлекетінің қоғамдық құрылысы, алым-салық жүйесі, саяси жағдайын талдап,тарихи деректермен жұмыс жүргізеді, ойларын жинақтап қорытындылау дағдыларын жетілдіреді, сондай-ақ қазақ жерінде өмір сүрген ортағасырлық мемлекетт тарихымен танысады |
||||
Бағалау критерийлері: |
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау |
||||
Әдіс-тәсілдер: |
Сұрақ-жауап, «Джигсо», ортадағы қаламсап |
||||
Сабақтың барысы: |
|||||
Кезеңі |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру
|
2 минут
|
Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару |
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды |
Ауызша мадақтау |
АКТ стикерлер |
1 минут |
Оқушыларды түстерді таңдау арқылы топқа бөлу |
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады |
Ауызша мадақтау |
Тақырыпқа байланысты суреттер |
|
Қызығушылығын ояту |
5 минут |
Үй тапсырмасын сұрау «Бәйге» ойыны 1. Найман, керей, жалайырлар қай жерді мекендеді? 2. Найман хандарының билеушілерінің әрекетіне сипаттама бер. 3. Керей хандары туралы не білесің? 4. Жалайыр тайпасының Шыңғысханмен қарым-қатынасы қандай болды? 5. Мемлекеттік бірлестіктердің саяси құрылысы қандай болды? 6. Шаруашылығы мен мәдениеті туралы не білесің? |
«сұрақ-жауап» (жіңішке-жуан сұрақтар) әдісі арқылы
|
|
|
Жаңа сабаққа ену
|
7 минут |
Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру Жетісу жері қайда? §15.Жетісудағы Қарақытайлар 1. Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуы 2. Мемлекеттің қоғамдық құрылысы мен алым-салық жүйесі 3. Мемлекеттің сыртқы жағдайы |
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді |
Ауызша мадақтау арқылы ынталандыру |
оқулық
|
Мағынаны тану
Ой толғаныс
|
20 минут |
Джигсо әдісі Мәтінді оқиды 1 топ. Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуы 2 топ. Мемлекеттің қоғамдық құрылысы мен алым-салық жүйесі 3 топ. Мемлекеттің сыртқы жағдайы |
Оқушы орындау керек Мәтінмен жұмыс Қазақстанның саяси картасымен жұмыс |
Бас бармақ арқылы бағалау |
Қазақстанның саяси картасы АКТ
|
5 минут |
Жаңа сабақты ортадағы қаламсап арқылы қорытындылау 1-тапсырма.Қарақытайлардың Жетісуға қоныс ауларуының негізгі себептерін жазыңдар Бірінші__________________________ Екінші___________________________ 2-тапсырма. Оқушыларға проблемалық сұрақтар беріледі: а) Қарақытайлар неліктен Қарахан мемлекетінің басқару жүйесін өзгертпеді? ә) Қарақытайлардың ел басқару жүйесіндегі өзіндік ерекшіліктері қандай? 3-тапсырма. Қарақытайлардың алым-салық жүйесіне сипаттама бер. Алым-салық түрлері 1._____________________ 2._____________________ 3______________________ |
Дәптермен жұмыс Оқулықпен жұмыс
|
Ауызша мадақтау арқылы ынталандыру |
7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар |
|
Қорытынды
|
5 минут |
Бағалау Рефлексия жасау Үйге тапсырма |
Оқушы өзін-өзі бағалайды Рефлексия Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу |
Бағалау Рефлексия |
«хаттар ұяшығы» оқушылар түсінгенің стикерге жазып тапсырады |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі