Алматы облысы, Алакөл ауданы
"Ә.Әлімжанов атындағы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар" КММ
тарих пәнінің мұғалімі: Жаксыбаева Батима Сейтжанқызы
cабақ №46 пәні Қазақстан тарихы 8-сынып күні
Сабақтың тақырыбы: ХІХ ғасырдың 60-70 жылдарындағы қазақ халқының отарлық езгіге қарсы азаттық күресі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 1967-1968 жылдары болған әкімшілік басқару реформасының отаршылдық мәні. Орал, Торғай облыстары мен Маңғыстаудағы көтерілістің себебін, қозғаушы күші мен сипатын көрсету. Әр аймақтағы көтерілістің ерекшеліктеріне тоқталу.
Дамытушылық: оқушыларды ұлт–азаттық қозғалыстардың мәнән ұғынып, талдап, қорытынды жасауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке өз еліне деген сүйіспеншілікке қандай да болсын басқыншылыққа төзбеуге тәрбиелеу.
Cабақтың типі: аралас сабақ.
Сабақты өткізу әдісі: ауызша баяндау, әңгімелеу, топтық жұмыс.
Сабақтың жабдықталуы: Қазақстан Республикасының саяси картасы, оқулық, сызба, бағалау парағы, постер, маркер.
Пәнаралық байланыс: дүние жүзі тарихы.
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||||||||
І кезең Қызығушылықты ояту: - ұйымдастыру - үй тапсырмасын тексеру,өткен білімді еске түсіру проектордың экраны арқылы көрсетіп жабық тест алу. - белсенді әрекетке жұмылдыру; Ойлау жұмысына ынталандыру;
|
Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру. Психологиялық дайындық: (шаттық шеңберіне шақыру) Топқа бөлу: «Азаттық», «Күрес»деген екі сөзді айту арқылы екі топқа бөлінеді. |
(Оқушылар бір бірінің қолын ұстап тұрып тілектерін айтады)
Оқушылар екі топқа бөлінеді. Тесті дәптерлеріне белгілеу арқылы жауап береді. |
||||||||||||
2-кезең: |
|
|
||||||||||||
Мағынаны ажырату |
|
|
||||||||||||
- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады; |
ХІХ ғасырдың 60-70 жылдарындағы қазақ халқының отарлық езгіге қарсы азаттық күресі тақырыбын топтарға бөліп беріп оқыту. 1. «Азаттық» тобы Орал, Торғай облыстарындағы көтерілістің басты себебі және жергілікті отаршыл басқару жүйесі мен Петербург сарайын неге шошындырды? 2. «Күрес» тобына Маңғыстаудағы көтерілістің өзіне тән ерекшеліктері және жазалаушылардың көтерілісті қатал жаныштау себептері неден көрінді. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Оқушылар тақырыппен танысып өз тақырыптарын қорғайды?
Топтар бірін–бірі бағалайды. |
||||||||||||
3 кезең: Ой –толғаныс Анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді Сабақ қорытындысы |
«Күн шуағы» әдісі Постерге топтық жұмыс жасату «Көтеріліске өз көзқарастарымен баға береді |
Оқушылар өз ойларын Айтып тапсырманы орындайды |
||||||||||||
Үй тапсырмасы
|
Тұжырым кестесін жасау Көтерілісті басқарушыларға баға береді
|
|
||||||||||||
Қорытынды бағалау |
Критерий бойынша бағалау |
Топ оқушылары өздерін–өздері бағалайды |
||||||||||||
Рефлексия |
|
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі