Ақтау қаласы
"Ибаш Жанболатова атындағы №15 ЖББОМ" КММ
Химия және биология пәндерінің мұғалімі
Азаматова Гулжамал Мырзабаевна
Күні: 07.02.2018ж |
Пәні: Биология Мұғалім: Азаматова Гулжамал Мырзабаевна |
|
Сынып: 8 «А» |
Сабаққа қатысқандар: Сабаққа қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тыныс алу қозғалыстары, олардың реттелуі. Тыныс алу орталығы Практикалық жұмыс: Тыныс алу тоқтап қалған кезде алғашқы көмек көрсету |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары |
Тыныс алудың ішкі ортада қалай жүретіндігі, тыныс алудың негізгі орталығының жұмысы, қорғаныш рефлекстері, өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алу мүшелері зақымданған жағдайда қандай көмек көрсетуіміз керектігі туралы түсінік қалыптастыру. Барлық оқушылар: тыныс алу мүшелері зақымданған жағдайда қандай көмек көрсетуіміз керектігі туралы біледі. Оқушылардың көбісі: қорғаныш рефлекстері, өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алу мүшелері зақымданған жағдайда қандай көмек көрсете алады. Кейбір оқушылар: Тыныс алудың ішкі ортада қалай жүретіндігі, тыныс алудың негізгі орталығы өкпенің жұмысы, қорғаныш рефлекстері, өкпенің тіршілік сыйымдылығы, тыныс алу мүшелері зақымданған жағдайда қандай көмек көрсету керек екендігін біледі |
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: 1. Тыныс алу қозғалыстары, олардың қалай реттелетінін білсе 2. Тыныс алудың негізгі орталығы өкпенің жұмысы, қорғаныш рефлекстері, өкпенің тіршілік сыйымдылығын білсе 3. Тыныс алу мүшелері зақымданған жағдайда қандай көмек көрсету керектігін білсе |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Адам ағзасындағы тыныс алу қалай жүретіндігін түсініп, сөздіктерді нақты қолданып, дұрыс сөйлей біледі, ойын дұрыс жеткізе алады. Пәнге қатысты лексика және терминология Өкпе, өкпеқап қуысы, өкпеқап сұйықтығы, альвеола, диффузия,көкет. |
|
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілік, өмір бойы оқу, ашықтық |
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, химия,ағылшын тілі, медицина саласымен байланыс |
|
Алдыңғы білім |
Тыныс алу мүшелерінің маңызы.Тыныс алу мүшелерінің құрылысы. |
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Басталуы Жалпы (3 минут)
4-10 минут
10-13 мин
|
Амандасу. Жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушыларды топқа бөлу. 1. Эндокриндік жүйе Үй тапсырмасын сұрау (Білу)
Оқушыларға бейнебаян көрсетіліп, ой-қозғау сұрақтары беріледі? Сол сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. 1 .Бейнебаяннан не байқадыңдар? 2. Тыныс алу орталығы қандай мүшелер жүйесімен байланысты? (Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады ) |
Бейнажазба, презентация, кестелер, сызбанұсқа, қосымша интернет материалдары
https://youtu.be/Vl9QnqChVvU https://youtu.be/Vl9QnqChVvU |
||||||||||||||||
Білімді жаңғырту 14- 25 минут
26-30
30-33 мин
34-36 мин
37-40
Үйге тапсырма
|
Жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс (Түсіну) Жаңа тақырыпты ашу үшін 4 топқа тапсырма беріледі. Бағалау критерийлері
Полиглот кезеңі (Қолдану) 1. Кеуде қуысын құрсақ қуысынан бөлетін күмбез тәрізді бұлшықет?
Практикалық жұмыс Тыныс алу тоқтап қалған кезде көрсетілетін алғашқы көмек көрсету. Жасанды тыныс алу жолдары. а) аурудың басын шалқайта қатты заттың үстіне жатқызу;
Жасанды тыныс алуда көрсетілетін жәрдем (бағдарша кеуде қуысын қолмен басу бағытын көрсетеді Ассоциация әдісі бойынша сабақ қорытындыланады (Жинақтау) «Тыныс алу» сөзін қандай ұғымдармен байланыстыруға болады?
Талдау. Бүгінгі сабақ бойынша, «Галереяны шарлау» әдісі бойынша 1 оқушы талдау жасайды, толықтырулар мен идеялар ұсынады, қателерді жөндейді. Қорытындылау. Кері байланыс жасау,мобильді кері байланыс әдісі арқылы смс жолдау. Оқушыларды бағалау Топ басшысы берілген критерийлер бойынша тобындағы оқушыларды бағалайды (бағалау парақшасы беріледі) Тақырыпты оқу, қосымша іздену, тыныс жолдарының аурулары туралы мәлімет жинақтап келу |
|
Қосымша ақпарат |
||
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін Сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалайша тексеруді көздейсіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық пен қауіпсіздік ережелері АКТ |
Дифференциация сабақтың көпшілігі үшін осы кезеңде жүргізіледі. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірме материал тарату арқылы қолдау көрсетуге болады, ал барынша үлгеретіндерге метакогнитивті сұрақ қою арқылы олардың білімдерін кеңейту қажет.
|
Сабақта бағалаудың әдеттегі әдістерін қолдануға болады. Алайда бағалау бұл жерде формальды емес болғаны дұрыс: мұғалім түсініктерді тереңдетуге дейін апарып, сұрақ қою арқылы оқушыларды толық сұрап шығады және жеке оқушылардың материалды меңгеру дәрежесін анықтауға тырысады. |
Тапсырмалар берілген құрылымды парақтар көмегімен Сабақта топтық жұмыс істеу және нәтижелерді басқа оқушылармен ауқымды пікірталас жүргізуарқылы талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді. Оқушылар бақылауының негізінде жатқан қағидаттарды түсіндіруде сыни тұрғыдан ойлау қасиетінің көптеген мүмкіндіктері бар. |
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным жоспарлағандай жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгізуім қажет және неліктен? |
Берілген бөлімді өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі әрекетті атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі әрекет сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? |
Қосымша 1
1 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||
2 нұсқа. Бөліктерді өзара сәйкестендіріңіз.
|
Қосымша 2
Білемін |
Білгім келеді |
Білдім |
|
|
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі