Өлең, жыр, ақындар

Қысқаша көбейту формулаларына есептер шығару

Қостанай облысы Қостанай ауданы Октябрь ауылы
"Совхоз орта мектебі" ММ
Физика және математика пәні мұғалімі: Жумбина Роза
Оқу ісінің үздігі

Пәні: Алгебра және анализ бастамалары
Сыныбы: 7 сынып

Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Тарау бойынша алған білімдерін байқау, өтілген материалдарды қайталау, пысықтау; өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларды қолдана білу, өз білімін көрсете алу қасиеттерін ашуға үйрету.

Дамытушылық: Ой-өрісін дамыту, білуге тиісті міндетті деңгейдегі есептерді шығару, іскерліктерін дамыту, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне тәрбиелеу, шығармашылық пен ізденушілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:
• Тарауды қайталау,білімді жүйеге келтіру.
Сабақтың әдісі:
• өзара оқыту,оқыта үйрету сұрақ-жауап, тест.

Сабақтың көрнекілігі: формулалар, слайд , әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың сабаққа әзірлігі, сәлемдесу, түгендеу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1-10 тест тапсырмасын тексеру.
ІІІ. Қызығушылықты ояту.
1) Қысқаша көбейту формулаларын  тексеру кезеңі: «Жұбыңды тап» тапсырмасын орындау.

2) Ауызша есептеу: «Белгісіз өрнекті анықта».
(а-b)(а2 +____+b2)=а3-b3                              

с2+ 4ас +____=(c+2a)2                

(а - ____ )(а2 +5а +25)=a3 -125         

____-16bс +64b2  = (c -8b)2                

(2- 3с)( 4+____+9с2)=8-27c3
 

3)« Математикалық диктант»

1) а мен 3с өрнектерінің қосындысының квадраты.
2) в және 5а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.
3) 2х және 5у өрнектерінің кубтарының  қосыңдысы
4) х 2 және 4  өрнектерініңайырымы мен қосындысыныңкөбейтіндісі.

«Математикалық диктант» жауабы:

1) (a+3c)2 = a2+ 6ac + 9c2
2) (b+5a)(b-5a) = b2 -25a2
3) (2x)3 + (5y)3 =8x3 +30x2y+30xy2+125y3
4) (x2-4)(x2+4)=x4-16

4)«Сәйкесін тап»
•    16-4х2                                            (x-6c)(x2+6xc+36c2)  
•    (3a-5b)2                                          a3-6а2 b+12аb2 -b3
•    (2a+3b)2                                         (4-2x)(4+2x)
•    (a-2b)3                                             4a2+12аb+9b2
•    х3-216с                                         (a+1)(a2-a+1)
•    a3+1                                                9a2 - 30аb+25b2  

ІV. Мағынаны тану.

1) «Деңгейлік тапсырма»

І-деңгей:      
1) Көбейткіштерге жікте: а) 49n2-25;
                                     ә) 8-m3;
 2) Көпмүше түрінде жаз: а) (5х-2у)2;
                                        ә) (3+в)3;
ІІ-деңгей:    
1) Өрнекті ықшамда: (m+2n)3-m3+4n3;
2) Есепте: 762 -242

ІІІ-деңгей:  
Теңдеу шешу (x+2)(x2-2x+4)-x(x-3)(x+3)=26

2) Шағын тест.
1.  (2х+3)2
 A) 4х2+9;      B) 4х2-12х+9;       C) 4х2+12х+9;       D) 4х2-9.

2. (5а-3b)*(5а+3b)
A) 25а2+9b2;   B) 25а2-30аb+9b2;      C) 25а2+3аb+9b2;      D) 25а2-9b2.

3. (2b-3а)3
A) 8b2-27а3;   B) 8b 3-36b2а+54bа2-27а3;   C) 8b2-12аb+27а3;     D) 8b2 +27а3.

4) 0,008m3-0,36m2n+5,4mn2-27n3
A) (0,2m-3n)3;   B) (0,2-3mn)3;   C) (0,2mn-3)3;       D)(0,2+3mn)3.

5) -49х2+0,04у2
A) (0,2у-7х)2;   B) (0,2-7ху)3 ;     C) (0,2у-7х);   D) Дұрыс жауабы жоқ.

6) (5х+2у) 3
A) 125х3+150х2у+60ху2+8у3;   B) 125х3+8у2;     C) 125х3-8у3;      D) Дұрыс жауабы жоқ.
Жауабы:1. C;  2.D;  3.B;  4.A;  5.D;  6.A

3)«Семантикалық карта»

 

А)

В)

С)

D)

Көбейткіштергежікте:

а2-4у2

(а-4у)(а+4у), 

Б                         

(а-4у)2

С

(а-2у)(а+2у), 

Е     

(а+4у)2

Р

Көбейткіштергежікте:

27а33

(3а+в)(9а2- 3ав+в2),

В             

(3а-в)2

И

(3а-в)(9а2-3а+в2), 

Т                 

(3а- в)(9а+3а2+в), 

Я

Бөлшекті қысқарт: 

       72

__________

  132-112

 

  2

       A

 

  1,5

К

1

М

 

3

О

Көпмүшетүріндежаз:

(2-х)2

4-4х+х2

        Л   

2

Х

4-х2

        Ф                

4-2х+х2,

Г   

Көбейткіш

тергежікте:

8-12а+6а23

(4-а)3

Д              

(4+а)3

  Ж            

(2-а)3

И              

(2+а)3

Н

Көпмүше түріне келтір

(5+х)2

25+10х+х2

Д

25+5х+х2

Ж

5+10х+х2

К

25+2х+х2

П

Жасырын сөз «Евклид»

V. Толғаныс.

1)«Оқушы шығармашылығы»
1. Евклид кім?
2. Евклидтің қандай еңбегін білесіңдер?
3. Қысқаша көбейту формулалары қашаннан белгілі болған?
4. Евклид қысқаша көбейту формулаларын қалай дәлелдеді?

(a+b)2 =a2 +2ab+b2 формуласын геометриялық тәсілмен дәлелдеу.

2) Формуланы топтастыру.

Сабақты қорытындылау:

Сонымен, бүгінгі сабақта, математикалық есептеулерде қысқаша көбейту формулаларын пайдаланудың тиімді екендігіне көз жеткізіп, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде формулаларды кері тәртіпте қолдана білу қабілетімізді қалыптастырдық.

Үй тапсырмасы  №229

Оқушыларды бағалау.

Оқушы аты-жөні

Үй тапсырмасы

Ауызша есептеу

Математикалық диктант

Сәйкесін тап

Деңгейлік тапсырма

Шағын тест

Семантикалық карта

Шығармашылық жұмыс

Формуланы  топтастыру

Қорытындылау

баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (5)

Асем

Сайт ұнады

Асем

Сайт ұнадыб жарияланған материалдар пайдалы

Сара

Пайдама жарады

Талант Нурали

Өте керемет

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз