ОҚО. Шымкент қаласы, №103 жалпы орта мектебінің
тарих пәні мұғалімі Жолдықараева А. 7-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: |
Ақ Орда (XIV-XVғасырдың басы) |
||||
Сабақтың мақсаты: |
Ақ Орда мемлекетінің құрылуын, жер аумағын, ішкі-сыртқы саяси жағдайын, шаруашылығын оқып түсіну. |
||||
Оқыту нәтижелері: |
Ақ Орда мемлекетінің қай ұлыстың орнына құрылғанын анықтайды,Ақ Орданың алып жатқан жері мен орталығын біледі, этникалық құрамын түсінеді,ішкі-сыртқы саяси жағдайын талдайды, Ақ Орданың мемлекеттік күш қуатын нығайтқан хандарды таниды. |
||||
Негізгі дерек-көздері: |
Оқулық,үлестірмелі қағаздар. Плакат, маркер,стикер. Электронды оқулық. Презентация. |
||||
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
Бағалау |
Кіріспе |
2 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындатып зейінін сабаққа аударту. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңберін» құру.Жылы тілектер айту. Ұлыстардың атауымен топқа бөлу |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқу құралын дайындап,зейінін сабаққа аударады. Оқушылар бір-бірінің қолын ұстап шеңбер болып тұрады. Жылы сөздерін айтады.
Төрт топқа бөлінеді |
|
Вербальді бағалау |
Үй тапсырмасын сұрау |
10 мин |
«Досыма хат» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. |
Оқушылар бір-біріне үйге берілген тапсырма бойынша хат жазады, топ болып алмасады. Әр топтан ең жақсы жазылған хат таңдалынып бағаланады.
|
А4 |
Қол шапалақ |
Жаңа сабақ таныстырылымы |
15 мин |
Ой шақыру. Сабақтың тақырыбын түрткі болу сұрақтарын пайдаланып ашып алу.
«Қонақ болу» әдісін қолдану. Әр топқа тақырыпшаларды бөліп беру. 1-топ Ақ Орданың құрылуы, жер аумағы 2-топ. Орданың ішкі-сыртқы жағдайы 3-топ. Ақ Орданың өз тәуелсіздігі үшін күресі 4-топ Шаруашылығы
|
Оқушылар топ болып сұраққа жауап береді.
Әр топ өздеріне міндеттелген тапсырманы талқылайды, талдайды. Енді топта оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Түсінгендерін қағазға түсіріп, келесі топқа қонаққа барып түсіндіріп шығады.
|
Оқулық, |
Бас бармақпен |
Жаңа сабақты талдау |
10 мин |
1-топ «Сәйкестендіру» 2-топ Хандарды ретімен қою 3-топ «Ассоциация әдісі» 4-топ «ВЕНН диаграммасы»
|
Алынған ақпаратты оқушылар топта талқылап плакатқа жазады. |
Плакат, маркер, |
Мақтау, мадақтау |
Жаңа сабақты қорытындылау |
5-мин |
«Түртіп алу» әдісі |
Оқушылар алынған ақпарат бойынша кесте толтырады |
Плакат, маркер |
Мадақтау. |
Рефлексия |
1 мин |
Бүгінгі сабақтан білдім, үйрендім Қиындықтар кездесті бірақ жеңе білдім Түсінбедім
|
Стикермен плакатқа жапыстырады |
Стикер, плакат. |
Кері байланыс |
Бағалау |
1 мин |
Бағалау парақшасын алып қорытынды бағаны шығару. |
Топ басшысы бағалау парақшасына бағалайды. |
|
Формативті, сумативті бағалау. |
Үйге тапсырма |
1 мин |
Үй тапсырмасын беру.24 оқу. |
Күнделікке үй тапсырмасын жазады. |
Күнделік |
Алған бағаларын күнделікке қою. |
Рано
Өте жақсы жоспарланған
Рано
Жолдықараева Ақмарал салем