Өлең, жыр, ақындар

Е.Салықов Күзгі орманның көріністері

Мақсаты: Мәтінді оқи отырып, оның негізгі идеясын ашып, табиғатты аялауға, қамқор болуға үйрену.

Міндеттері:

1. Топпен жұмыс істеуге бейімделу;

2. Сын тұрғысынан ойлай отырып, топтық тапсырмаларды орындау;

3. Күз ерекшеліктерін айту;

Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу»

Сабақтың әдіс – тәсілдері: «Амандасу рәсімі», «Топтастыру», «Сынақтан өткізу», «Қайта бағыттау» сұрақтары, «Венн диаграммасы», «Кубизм», «Қызығушылықтарын ояту», «ДЖИГСО», «Диалогтік оқыту» стратегиясы, «Картоп егу» сергіту сәті,  «2 жұлдыз, 1 тілек» рефлексиясы

Формативті бағалау оның ішінде: смайликпен бағалау
 

Уақыты

(мин)

Жоспар мазмұны

(сабақ кезеңдері)

Мұғалімнің

іс – әрекеті

Оқушының

іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі


 

Психологиялық дайындық:

Амандасу рәсімі


 


 


 

Өткен сабақты пысықтау


 


 


 


 


 

 

Топқа бөлу:

Оқушылармен амандасады:

  • Сәлеметсіңдер ме, балалар?


 


 


 

Үй тапсырмасын тексеру:

* «Күзгі орман көрінісін» қалай елестетесіңдер?

* Әңгімеде қандай кейіпкерлер бар?

* Тиіннің іс – әрекеті қалай суреттелген?

* Борсық қысқа қалай дайындалды?

*Мәтінде қоян қалай суреттелген?

*Мәтінде қандай ағаш атаулары берілген?

*Мәтінде қанша ағаш түрлері айтылған?

-Топқа бөлу: жәндіктердің атауына қарай топтастыру 

Амандасу рәсімі:

Амансың ба алтын күн,

Амансың ба көк аспан.

Амансың ба достарым,

Амансың ба ұстазым.

Өткенді пысықтау:

«Кубизм» стратегиясы бойынша әр топ өзіне түскен сұрақ бойынша жауап береді.


 


 


 


 


 


 

Әр топта 6 оқушыдан

1. «Құмырсқа» тобы

2. «Шегіртке» тобы

3. «Ара» тобы

4. «Инелік» тобы


 


 


 


 

Текше


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Жәндіктердің суреттері

Тұсаукесер

Сюжетті мақал – мәтелдердің жалғасын тап

Интербелсенді тақтаны қолдана отыра, сюжетті мақал – мәтелдерді көрсетеді.

  1. Еңбектің наны тәтті,

. . . жаны тәтті.

  1. Ердің атын . . . шығарады
  2. .  . . етсең ерінбей,

Тояды қарның тіленбей.

  1. Кім . . . етсе – сол тоқ.
  2. . . . етсең – емерсің. 

Сюжетті мақал – мәтелдер жалғасын табады.

  1. Еңбектің наны тәтті,

Жалқаудың жаны тәтті.

  1. Ердің атын еңбек шығарады
  2. Еңбек етсең ерінбей,

Тояды қарның тіленбей.

  1. Кім еңбек  етсе – сол тоқ.
  2. Еңбек  етсең – емерсің. 


 

Интербелсенді тақта


 

Тұсаукесер

Жаңа сабақ

Сынақтан өткізу сұрақтарын қою


 

- Мақал – мәтелдер не жайында?

- Еңбек деген сөзді қалай түсінеміз?

- Еңбек етуден жалықпайтын адамды кім дейміз?

- Онда бүгін біз еңбек пен еңбекқор сөздерінің мағынасын толығырақ түсінеміз.

- Әр мақал – мәтелдердің мағынасын ашады


 


 


 

Сергіту сәті

«Картоп егу»

Сергіту сәтінің мәтінін оқып тұрады

Іс – қимылмен көрсетеді.


 


 

Мәтінмен  жұмыс

«Күзгі орман көріністері»

- Әр топқа мәтінді оқуға 5 мин уақыт беріледі.

- Тақтаға әр топ мәтінді оқи отыра, жасырын тұрған сөзді табады.

«Құмырсқа» тобы:

. . . шегіртке

Ыршып жүріп . . .

Көгалды қуып . . . ,

Қызықпен жүріп жазды алған.


 

«Шегіртке» тобы:

Жылы . . . жоқ, тамақ жоқ,

Өкінгеннен не пайда?

. . . тоңған, қарны . . .,

Ойын қайда, . . . қайда?


 

«Ара» тобы:

Секіру қайда, сүрініп,

. . . қайғы жабады.

Сабанда жатып дән жиған

. . . іздеп табады.


 

«Инелік» тобы:

Селкілдеп келіп . . . ,

Аяғына бас ұра:

  • . . ., жылыт, . . . бер,

. . . шыққанша асыра!

Формативті бағалау, яғни топтардың сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай смайликпен бағалау.


 

Жасырын сөзді тапқан топқа жапырақ беріледі.

Таратпа қағаздар

Сергіту сәті


 


 

Бір, екі, үш,

Бойға жинап күш.

Қолға қалам аламыз,

Әдемі етіп жазамыз.


 


 

Топпен  жұмыс

Суретпен жұмыс


 

Сөйлем құра

1.Әр топқа суреттер таратады


 

2.Әр топқа еңбек етеді, ұшады, секіреді, бал жинайды сөздері жазылған үлестірмелі қима қағаздарын таратады

1.Әр топ өз тобының атауының суретін бояп, оны сипаттап береді.

2. Еңбек етеді, ұшады, секіреді, бал жинайды сөздеріне сөйлем құрайды.

Тапсырмаларды орындаған сайын әр топ смайлик алады.


 

Суреттер топтамасы


 

Үлестірмелі қима қағаздар


 

Сергіту сәті

«Мұның аты еңбек»


 


 

Іс – қимылмен көрсетеді.

Гүл өсірсең терлеп,    

Мұның аты еңбек.

Кесте тіксең зерлеп,

Мұның аты еңбек.

Қиындықтың бәрін,

Еңбек қана жеңбек.


 


 


 

Топпен  жұмыс

Топпен жұмыс

3. Әр топ өздерінің ойларынша күзгі орман көрінісін суретін салады.

3. Әр топ күзгі орман көрінісінің суретін салады.

Тапсырмаларды орындаған сайын әр топ смайлик алады.


 

Постер, маркер.

Бекіту

Топпен жұмыс

-Бүгінгі өткен мәтінге сүйене отырып, жазғы және қысқы шегірткенің іс – әрекетін салыстырмалы түрде жазғызу

-Әр топ шегірткенің жазғы және қысқы іс – әрекеттерін салыстырмалы түрде жазады.

         ШЕГІРТКЕНІҢ ІС - ӘРЕКЕТІ

     

              жазғы әрекеті     қысқы әрекеті


 

 
 

 


 


 


 


 


 

 

Рефлексия

«+,-,қызықты»

Оқушыларға стикерлер тарату

+ сабақта не ұнады?

-сабақта не ұнамады?

Қызықты  сабақтың қай кезеңі қызықты болды

Әр топ мүшелері «+,-,қызықты» рефлексиясын толтырып, ұнаған  смайликке  жабыстырады.


 


 

Бағалау


 

Әр топ жинаған смайликтерін санайды.


 

«BLOB» бағалау парақшасы


 


 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз