Өлең, жыр, ақындар

Ертегі әлемінде

Сабақтың тақырыбы: Ертегі әлемінде

Мақсаты: Сүйікті ертегілерін еске тусіру, оқуға құштарлығын арттыруы.

Міндеттері:

1.Білімдік. Халық ауыз әдебиеті үлгісінің бір түрі – ертегі түрлерін таныстыру.

2.Тәрбиелік. Жауапкершілікке, шешім қабылдай білуге үйрету,адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру.

3. Дамытушылық. Шығармашылыққа тәрбиелеу, ойын, қиялын , есте сақтау қабілетін дамыту.

Көрнекіліктер:ән «Ертегі әлемі » иллюстративті суреттер « 4 тілек », «Шалқан» ертегілеріне қаттамалар, маскалар.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. ( Музыка ойнап тұрады )
  • Балалар, бұл қандай ән? – Ертегі әлемі
  • Иа, ендеше бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: «Ертегі әлемінде».

Қазір біз сабақ барысында кім ертегіні көп білетінін , көп оқитынын байқаймыз. Сүйікті ертегілеріңді еске түсіре отырып, таныс емес ертегіге кездесіп, ары қарай ертегі оқуға кейбіреулерің талпынасыңдар.

Ергінің 3 топқа бөлінетінін сызба арқылы түсіндіріп өтемін.

Ертегілер:

1.Қиял – ғажайып ертегілер.

2. Тұрмыс – салт ертегілері.

3. Хайуанаттар туралы.

ІІ. Топпен жұмыс, оқушыларды 2 топқа бөлемін.

І – топ. Ертегі суреттері бойынша әңгімелейді.

І – топ. « Шалқан » ертегісі.

ІІ – топ. « Төрт тілек »ертегісі.

2 – тапсырма: Сахналық қойылым

Жануарлар айтысы: « Бауырсақ »

3 – тапсырма.

Хабарландыру. Мен мектепке келе жатқанда, әр түрлі хабарландыру көріп, алып келдім. Кім жазғанын, қай ертегіден екенін табамыз.

  1. Көкекке ұя керек, ұя керек!   («Сауысқан мен көкек»ертегісі )
  2. Жыртық астаудан құтылу жолын көрсетемін  ( « Алтын балық пен балықшы » ертегісі)
  3. Қояннан, Аюдан, Қасқырдан құтылуға көмектесемін. ( Орыстың «Бауырсақ» ертегісі )
  4. Шайтанды да алдай білемін. ( « Алдар мен шайтан » ертегісі )
  5. Алтын құсып бере алатын есек сатылады. ( « Ұр тоқпақ » ертегісі )
  6. Қырық өтірік айтып, ханды жеңе аламын. ( « Тазша бала » ертегісі )
  7. Ерназардың ұлын табуға көмектесемін . ( « Ер Төстік » ертегісі )

4 – тапсырма. СТО. Алмасып кеткен оқиғалар. ( Ертегі суреттері бойынша құрастыру, табу, айтып беру.)

5 – тапсырма. Кім көп біледі?

Бүгінгі ертегі кейіпкерлерінен бір ертегі құрауға бола ма?

  • Әрине, болады.

Ендеше, мен бір ертегі құрастырдым. Тыңдап отырып, қай ертегі екенін айтыңдар.

Сабақты бекіту. Балалар ертегілерден сендер не үйрендіңдер?

« Пікірлер » ағашын толтыру.

Жауап. Иә, ендеше барлық ертегілерде зұлымдықты мейірімділік жеңеді, жақсылықпен аяқталады.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз