Өлең, жыр, ақындар

Қазақтың ұлттық тілінің шығу негізі мен қалыптасу жолы

Ақмола облысы Аршалы ауданы №3 Аршалы орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Саржанова Айниса  Мамановна

Сабақтың тақырыбы

күні уақыты

сынып

 

Қазақтың ұлттық тілінің шығу  негізі мен қалыптасу  жолы

 

20.09.2016

Сабақ ұзақтығы 45 минут

 

9-сынып

Қазақ тілі

Оқушылар саны

      Тренинг өткізу: Сабақ басында   оқушыларды  топтардың атын тарату арқылы  4 топқа бөлінеді.

1-топ  М.Қашқари«Диуани лұғат ат-түрк»

2-топ  Ж.Баласағұн   «Құтты білік»

3-топ  А Иассауи  «Даналық кітабы»

4-топ  А Йүгінеки.«Ақиқат сыйы»

Кіріспе сөз.  Қазақ тілінің  қалыптасуы  қазақтың  ұлт болуымен  тікелей  байланысты. Қазақ халқы өзінің ұлттық  тілін  «Ана  тілі»  деп те  атайды. Ұлттың  өмір  сүруінің  кепілі-тіл, ал ұлттың оның  тілінің пайда болып қалыптасуы өте ұзақ  тарихи  құбылыс. Солай екен біздің  қазақ тілінің тарихы тереңде  жатыр. Тіліміздің  тарихына  көз  салу мақсатында  бүгінгі  сабағымызды ұсынамыз.

«Тілім мақтанышым»  бейне жазба

3)        Сабақтың мақсаты: Қазақтың  ұлттық  тілі  өзінің ішкі құрылымы жағынан халық тілінің мұрагері екендігін білгізу, оқушылардың сауатты болуына, грамматикалық талдауларды жүйелі жасауына ықпал ету, сыни ойлауға итермелеу.Қазақ тілінің орны мен   қазақ халқының әдеби тілі екендігі жайлы, мемлекеттік тіл енендігін ұғындыру. Әр алуан міндеттерді шешу үшін қажетті ақпаратты өз бетінше ізденуге дағдыландыру.

Міндеттері:1) Оқушыларды өз ойын жинақтай алуын, еркін жеткізуін, белсенділігі мен іздемпаздығын дамыту, сабақта алған білімдерін, тиімді қолдана білуін дамыту.

4)      Қызығушылығын ояту

Тренинг арқылы, сұрақ-жауап барысында

5)     Мағынаны тану:

 

 Үй тапсырмасын қайталай отыра жаңа тақырыпты ашу.СТО- бойынша жұмыс ұйымдастыру, сұрақ-жауап.

Топ құру. тақырып бойынша  топтарға мәтінді бөліп беру, сол мәтінді топ ішінде талқылап, суретін салу, сынып алдында қорғау.Топпен бағалау, кері байланыс.

 6)   Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Эссе жазу.5-6 сөйлемнен тұратын.

  1. «Тілдің адам өміріндегі маңызы»
  2. «Ұлт –тілімен ғана танылады.»
  3. «Қазақ тілінің шығу тегі»
  4. «Үш тұғырлы тіл жайлы»

 

Эссе жазады. Топта  талқылап, 1 оқушы  оқиды.

Сұрақ-жауап

талдау

толықтыру    

1- тапсырма  Мәтінді кітаптан оқып, талдап, суретін салу

  1. «Қазақтың ұлттық тілінің шығу негізі мен қалыптасу жолы»
  2. «Түркі халықтарының жазба ескерткіштері жайлы»
  3. «Құпия жазулар туралы»
  4. «Күлтегін ескерткіші»

Топпен суретін салу.

 Пікір алмасады

 Қорғайды

Толықтырады.

 Бір топ жауаптарын бергенде келесі топтар қысқаша түрде өздерінің дәптерлеріне жазып отырады.

 

      

2-тапсырма:

«Қазақ тілі –еліміздің мемлекеттік  тілі»

  1. Фонетикатық талдау
  2. Морфологиялық  талдау
  3. Өлең шығару
  4. Ойтолғам жазу

Жаңа сабақ бойынша ойларын жинақтап, қорытындылау.

 

Кезек-кезек   тапсырмалар  орындайды. Ортада қорғайды.

 

7)        Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс әрекеті

 

бақылайды

 

әр топ өз жұмысын қорғайды (таныстырады)

толықтырады

Сұрақ-жауапта, ойын аша алмағанда.

ынталандыру

Жауаптарын

талдау жасау

4 топтың жауаптары жинақталған кезде.

8)          бағалау, кері байланыс

Топ басшылары бағалау парағы арқылы бағалайды.  Сабақты  бағдаршам әдісімен бағалайлайды.  Бағалау парағы

Оқушы аты-жөні

Эссе жазу

Жаңа тақырыпты ашу

талдау

Қорытынды бағасы

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

9)        Қорытындылау.

Бейне жазба  «Тіл  туралы»

 

Критерий бойынша

Шығу тарихы

Қоғамдағы орны

Салыстыруы

Сто пайдалануы

Үй  тапсырмасы:  11-жаттығу. Сұрақтарға жауап жазып келу.

 

       

     


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер