Х дыбысы мен әрпі
Мақсаты: 1. Оқушыларға Х дыбысы мен әрпі туралы білім беру, сөз ішінен Х әрпін табу, тілдік құбылыстарды талдап, олардың мәнін ажырата білу.
2. Баланың тілін бейнелі сөзбен байыту, сөйлеу мәдениетін дамыту, сауатты, көркем жазу дағдыларын жетілдіру.
3.Ұқыптылыққа, білімділікке, әдептілікке баулу, адамгершілікке, мейірінділікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Ертегі - сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, әңгімелеу, көрнекілік, жазу жұмысы.
Көрнекі құралдар: Ертегі кейіпкерлері, қағазға жазылған сөздер, кестелер, суреттер.
Қолданылатын стратегия: миға шабуыл, ой шақыру, автордың орындығы.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
Амансын ба, алтын күн,
Амансын ба, мектебім,
Амансын ба ұстазым,
Амансын ба достарым.
II. Өткенді еске түсіру. Миға шабуыл.
А) Әріп, дыбыс; Ә) Дыбыс түрлері; Б) Буындардан сөз құрау;
ТА ЛА
ҚА ҒА
ША ЯР
ҚИ НА
АЛ ЯЗ
ПИ МА
III. Жаңа сабаққа дайындық.
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
А |
Б |
Т |
О |
Х |
Л |
Р |
5 |
1 |
2 |
1 |
7 |
|
|
|
|
|
5 |
1 |
6 |
1 |
3 |
|
|
|
|
|
5 |
1 |
3 |
|
|
|
5 |
4 |
7 |
|
|
|
Ормандағы аюдың, құлпынайы көп екен.
Теріп – теріп алайық, қалтамызға салайық.
IV. Жаңа сабақ. 1. Автордың орындығы.
Төрт оқушы орындығымен тақтаның алдына отырады, мұғалім олардың ортасына барып әңгіме жүргізеді.
V. Бекіту. Түлкінің тапсырмасы.
1. Тіл ұстату.
... жазуды балапан,
Үйреніпті жанадан.
... алып қуанды,
Дос таптым деп қаладан.
Керекті сөздер: хат, хабар.
2. Қарамен жазылған сөздерді буынға бөліп оқу.
VI. Қорытынды.
VII. Мадақтау.
Мұғалімнің айтқанын
Мықтап миға тоқимыз.
Бар ынтамен тыңдасақ,
Кілең беске оқимыз.
lazzatjum
пікір қалдырыңыздар
Gauxar
Керемет.Әдіс тәсілдер қамтылған