7 сынып |
Күні: |
Мұғалім: |
Сабақтың тақырыбы |
Сыйлық сыйлау әдебі |
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Білімділік: Оқушылардың білімдерін тақырып бойынша жетілдіру. |
|
Сабақтың түрі: |
жаңа сабақ |
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері: |
сұрақ- жауап, қайталау, баяндау, жазбаша жұмыс, шығармашылық жұмыс. |
|
Сабақтың көрнекіліктері. |
жаңа сөздер, сөздік, кестелер. |
|
Сабақтың барысы: |
|
|
1. Ұйымдастыру кезеңі |
1 Оқушылармен сәлемдесу. |
|
2. Лексикалық жатттығу |
1 Балалар, бүгін нешесі? |
|
3.Фонетикалық жаттығу: |
Сынып: Қуанамын мен де, |
|
4. Жаңа сабақ: |
1. «Жақсы, отырамыз. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сыйлық жасау». Сыйлық жасау – халықта ізгі әдет-ғұрып. Сендер қалай ойлайсыңдар, бүгін сабақта біз нені үйрену керекпіз? Қандай мақсатқа жету керекпіз? (Оқушылармен бірге сабақ тақырыбын, мақсатын анықтау.) Жаңа тақырыпқа кіріспе: Сендер қалай ойлайсыңдар, сыйлық қашан беріледі? Мұғалім қысқаша түсіндіреді. |
|
5. Жаңа сөздермен жұмыс: |
оқу, аудару, түсіну, жаттау. Әрбір оқушы 1 сөйлемнен құрайды.
Орта ғасырлар – средние века
Ауызша сөз тіркесін, сөйлем, сұрақ құру. |
|
6. Мәтінмен жұмыс. |
(Оқушыларға мәтін тарату). Мұғалім мәнерлеп оқиды. Бір сөйлемнен оқушылар оқып, аударады. Сыйлық жасау. Әлемде сыйлық алғанды ұнатпайтын адам жоқ шығар. Кез келген сыйлық адамды қуантады.Алайда әрбір сыйлық алған сайын бір міндет туындайтын сияқты болғандықтан, сыйлық сыйлау әлдеқайда қызығырақ. Сыйлық әрқашанда қуаныш әкеледі.Ол әрқашанда құрмет пен сыйласымдық белгісі.Оның таңдалуы әр адамның жеке қасиеттеріне байланысты. Сыйлықты адамның талғамына, қызықтыратын заттарына, өмір салтына және де хоббиына байланысты таңдау керек.Сонымен қатар ол оқиғаға, адамның жынысына және қарым қатынасыңызға да байланысты.Сыйлық сыйлау алдында оны алдын ала ойластырып алғаны жөн. Сыйлық сыйлау процесіне де көңіл аударған жөн.Оны құр тез бере салу этикет нормаларына жатпайды.Оны әдемі және де сыпайы түрде сыйлау қажет. Туған күнге туған күн иесінің бүкіл отбасысы емес, тек өзі қолданар зат сыйлау керек. Өте-өте қымбат сыйлық сыйламаған жөн, бұлай адамды ыңғайсыз жағдайға тұрғызуыңыз және де оны сізге тәуелді сездіруіңіз мүмкін. Сыйлықтың қапталғаны дұрыс. Ешқашан өзіңізге сыйлаған сыйлықты сыйлауға болмайды. Сыйлықты кіре берісте сыйлауға болмайды, оны қонақ үйде асықпай, жылы лебіздермен сыйлаған жөн болар. Ақшалай сыйлықты әрқашан конвертте беру керек. |
|
7. Бекіту: 1. Топтық жұмыс: |
Дәптерлерімізге әр топ өзіне берілген тапсырмасын орындайды. |
|
2. Шығармашылық жұмыс. |
Үйге берілген тапсырманы тексеру. Белгілі бір тақырыпқа ситуация құрып, сөйлесу. |
|
Сергіту сәті |
«Гүл сыйлау» сергіту сәті өтеді.
|
|
Рефлексия жүргізу. |
«Енді, балалар, бүгінгі сабақ жайында әрбіріміз өз ойымызды бір сөз немесе сөйлем арқылы қорытамыз». (Алдарында бірнеше көмекші сөздер жатыр). Мұғалім бастайды: Мысалы мен былай деп айтамын: |
|
Үйге тапсырма |
5-тапсырма, 55-бетте. |
|
Бағалау. |
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі