ОҚО, Мақтарал ауданы, Жетісай қаласы
«№9 М. Жұмабаев атындағы жалпы орта мектебі» КММ
География пәні мұғалімі: Кожахметова Нурбала Исмаиловна
Сыныбы: 6 Күні: 18.10.2016ж.
Сабақ тақырыбы: |
Глобустағы және географиялық картадағы градус торы. |
Жалпы мақсат: |
Тақырыптың себеп-салдарлы байланыстарын табу, басты мәселені ажырата білу және өз пікірін дәлелдей алу дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау. |
Сабақтың мақсаттары |
Оқушыларға глобустағы және географиялық картадағы градус торын түсініп оқу арқылы, оның негізгі ерекшеліктері жайында жалпы мағлұмат беру, ендік пен бойлықтың маңызын, нәтижесін түсінуге жағдай жасау. |
Күтілентін нәтижесі: |
Оқушылар глобус пен картаның айырмашылығын түсінеді. Салыстырып талдайды. |
Негізгі идеялар: |
Градустық ендік пен бойлықты дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау, картамен жұмыс жасау |
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Оқулық, карта, атлас, кескін карта. |
Оқыту әдістері: |
Кім жылдам Миға шабуыл СТО Топтық жұмыс Аквариум |
Дерек көздері: |
«Глобусқа және картаға берілген материалдар: www.РефератOff.kz www.art.kz |
Тапсырмалар: |
І. Үй тапсырмасын сұрау. ІІ. Ой қозғау. ІІІ. Мағынаны тану. ІV. Топтық жұмыс. |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты топқа бөлу (сәлемдесу арқылы)
Оқушылар қазақ, орыс, ағылшын тілінде сәлемдесіп үш топқа бөлінеді.
I.Үй тапсырмасын сұрау (4 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. |
Мұғалім берген тапсырманы орындау |
II.Ой қозғау {4 мин}
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру |
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу |
III. Мағынаны ашу: (10 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде оқулықтағы кестелерді пайдалану. |
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту |
Нысанның аты |
Географиялық ендік |
Географиялық бойлық |
Астана |
51º с.е |
71º ш.б |
Лондон |
52 ºс.е |
0º |
Сидней |
34 ºо.е |
151º |
Сантьяго |
33º о.е |
71º |
Атырау |
47ºс.е |
53º |
Токио |
37º с.е |
150ºш.б |
Канберра |
38º о.е |
149º ш.б |
IV. Топпен жұмыс (7 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Топтарға жаңа тақырып бойынша Аквариум әдісін пайдалану арқылы жаңа тақырптын мағанасын және негізгі идеясын ашу |
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру |
Әр топқа тапсырма беріледі:
І-топ. Орталық бөлігі 19ºо.е-пен 47ºш.б.-та орналасқан үлкен аралда ең кішкентай маймылдар өмір сүреді. Олардың денесінің ұзындығы 12см ғана. Картадан аралды анықта?
ІІ-топ. Пиллигрим кемесі 44ºо.е. және 165ºш.б.нүктесінде зәкірді тастады. Саяхатшылардың қай мұхит аралының маңында тұрғанын анықта.
ІІІ-топ. 1886 жылы Д.Ливингстон керемет географиялық жаңалық ашты, оны картадан 18ºо.е. және 26ºш.б. нүктесінен тауып алуға болады. Ол қандай нысан және қай материкте орналас
V. Сергіту сәті: «Көңілді күй» (1 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Сергіту сәтін ұйымдастыру қадағалау |
Берілген тапсырманы орындау |
VI. Қолдану: Берілген нысандардың координатасын анықтау: 12 мин
1. Ең биік сарқырама – Анхель 6º с.е.-пен, 61º б.б.-та жатыр. Ол қайда орналасқан? Картадан табыңдар.
2. Түрлі карталардағы меридиан мен параллельдерді салыстырыңдар.
Карталар |
Меридиандар |
Параллельдер |
|
|
|
|
|
|
VII. Қорытындылау: |
(сұрақ-жауап) (4 мин) Қалай ойлайсыңдар: |
VIII. Рефлексия: |
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин) |
IX. Бағалау: |
Өзін-өзі бағалау (3 мин) |
X. Үй тапсырмасы: |
Оқулық бойынша тапсырма §13-14 |
123456789
Алғашқы графиялық градус торы мәлімет қажет!!!