Сабақтың тақырыбы: «1867-1868 ж.ж Қазақстандағы реформалар»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға реформаны әзірлеудің түпкі мәні неде және 1867-1868 ж.ж. реформаның Қазақстан жеріне тигізген ықпалын түсіндіру
Сабақтың міндеттері: 1. Оқушылардың жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру, тірек сызбасын сызу, жүйелі ойлау қабілетін дамыту, өз бетінше қорытынды жасау, құбылыстарды салыстырып, айырмашылығын білуге үйрету.
2. Оқушының қызығушылығын арттыра отырып, өз бетінше жұмыс жасауына, шығармашылықпен айналысуына ықпал жасау, бағыт – бағдар беру.
3. Өз ұлтының тарихы алдындағы құрметтеу жауапкершілігі қалыптасады
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс тәсілдері: диалог, АКТ, сұрақ жауап,Бас қатырғыш, Ыстық орындық, Ой толғау, Бес саусақ, Түртіп алу, Қар көшкіні
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: АКТ, оқулық, қосымша мәліметтер, слайд, түрлі түсті қималар, бағалау парақшасы, маркер, ақ қағаздар, бағалау критерийлері
Күтілетін нәтиже: 1. Оқушылар өз бетімен жұмыс істейді, тарихи оқиғалар мен фактілерді салыстырып талдай алады.
2.Өз көзқарастарын дәлелдеп, пікірсайысқа түсті.
Кезең |
Уақыты |
Жұмыс түрі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Психоло гиялық дайындық |
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сан таңдау арқылы топқа бөлінеді. Топ атаулары: 1. Ауыл 2. Болыс 3. Уезд 4. Облыс «Қар көшкіні» атты ойын жүргізу. Оқушылар өз есімдерінің бастапқы әріпіне бір сын есім қосып айтады. |
Амандасу. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу, назарларын сабаққа аудару,топқа бөлу. |
Оқушылар түстерді таңдау арқылы «Ауыл», «Болыс», «Уезд», «Облыс» деген топтарға бөлінеді. «Қар көшкіні» ойынына қатысады. Сабаққа дайындық, назарын сабаққа аудару
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу |
4 минут
4 минут |
«Ыстық орындық» әдісі бойынша өткен тақырыптарды еске түсіру. Бағалау критерийлері: «5» - 5 сұрақ «4» - 4 сұрақ «3» - 3 сұрақ «Бас қатырғыш» Интерактивті тақтада берілген сұрақтарға жауап беру Топтық бағалау. Бағалау критерийлері: «5» - өте жақсы «4» - жақсы «3» - орташа «2» - нашар |
Тапсырманы түсіндіреді. Оқушылардың сұрақтары мен жауаптарының дұрыс қойылуын қадағалайды,жауаптарын тыңдайды.
Тапсырманы түсіндіреді, жауаптардың нақтылығын бақылайды
|
Оқушылар Ыстық орындыққа отырған оқушыға сұрақ қояды. Жауап берген оқушыны критерий бойынша бағалайды.
Сұрақтарды таңдап, топ ішінде талқылап жауап береді.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа дайындық |
1 минут |
Балаларға жаңа сабақтың тақырыбын айқындап алу үшін «Ой толғау» әдісі бойынша «реформа» сөзіне сипаттама береді |
Топ мүшелеріне сұрақ қояды, жауаптарын тыңдайды |
Өз ойларын ортаға салады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну Қолдану |
7 минут |
Әр топқа тапсырма үлестіру:
|
Әр топтың тапсырмаларымен таныстырады, міндеттерін анықтап береді |
Оқулықпен, қосымша ақпаратпен жұмыс жасай отырып, тапсырманы орындайды.
Тапсырмамен танысады, топ ішінде талқылайды. Оқушылар топ ішінде өз ойларын айтады, ортақ шешім қабылдайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау
|
12 минут |
Әр топ өздерінің жұмыстарын қорғайды.Топтар бір-бірін бағалайды. Осы сәтте топ мүшелері «Түртіп алу» әдісін қолданады. Бағалау критериі: Қызыл – «5» Көк – «4» Жасыл – «3»
|
Оқушылардың пікірлерін тыңдайды |
Оқушылар бір-бірінің пікірлерін тыңдап,ой қосады. Постер арқылы қорғайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
2 минут
|
«Қара жорға» биі |
Оқушылармен бірге бидің ырғағымен кимыл жасайды |
Би қимылдарын нақышына келтіріп, билейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау |
5минут |
Әр топқа шығармашылық тапсырма беру. Берілген тақырып бойынша қорытынды жасау.
халқының дамуына тигізген әсері.
басқару жүйесін салыстыру.
Бағалау критериі: Қызыл – «5» Көк – «4» Жасыл – «3»
|
Тапсырмаларды үлестіріп береді.
|
Берілген тапсырманы топ өзара ақылдасып орындайды. Тақырыпты ашуға тырысады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау
|
3минут
3 минут
1 минут |
Бағалау Топ жұмысын бағалау
Өте жақсы – «5» Жақсы – «4» Нашар – «3»
«Бес саусақ» тәсілін қолдана отырып рефлексия жаздырту.
Үйге тапсырма беру & 24 оқу 1867-1868ж.ж реформа мен ҚР Ата Заңын салыстыру.
|
Кестенің екінші бөлігін толтыруларын айтады. Нені білгенін жазу керектігін түсіндіреді.
Бағалау кестесін таратады. Бағалау критерийлерін атап көрсетеді.
|
Ойларын жазады, топпен кестені толтырады
Әр топ мүшелері критерийлерге сүйене отырып өзін-өзі бағалайды, бірін-бірі бағалайды |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі