Өлең, жыр, ақындар

Қазақстан 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы

Тараз қаласы
Ы. Алтынсарин атындағы № 49 мектеп-гимназияның
тарих пәні мұғалімі: Орманова Мадина Сайлауовна

Қазақстан тарих

     9 «Б» сынып

Тақырыбы:

     Қазақстан 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы

 Мақсаты:

     1986 жылғы Алматы оқиғасының себеп-салдары, сипаты, қозғаушы күштері мен маңызы туралы түсініктерін кеңейту, әміршіл-әкімшіл жүйенің іріп-шіріп бара жатқан принциптерімен таныстыру.

Міндеттері:

    1. Мәтіннің мазмұнын түсіну
    2. Оқушылардың сөйлеу,тыңдау мәдениетін жетілдіру.Қызығушылығын арттыру,ойын тұжырымдап айта білуге үйрету.
    3. Топ арасында ұйымшылдыққа,айналасындағы адамдарға қол ұшын бере білуге баулу.

Сабақ типі:

    Жаңа білімді меңгерту

Сабақ түрі:

    Аралас сабақ

Сабақтың әдістері:

     Топтастыру, көз жүгірту, топтық тергеу, жедел сұрақтар.

Сабақтың көрнекілігі:

     Суреттер, формат қағаздар, маркерлер, қосымша материалдар.

Күтілетін нәтиже

     Оқушылардың өзіндік жұмыс дағдысын және біліктілігін дамыта отырып тақырыптың себеп-салдары байланыстарын табау,басты мәселені ажырата білуге және өз ойларын еркін айтып, қорытынды жасай білуге қызығушылығын арыттыру.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

     Білу «Миға шабуыл», түсіну «Қызығушылықты ояту», видео «ДЖИГСО» мәтінмен жұмыс, талдау постермен қорғау

Ұйымдастыру кезеңі

    Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын, сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін. Топты сурет арқылы бөлемін.

    Мұғаліммен сәлемдеседі. Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады. Суреттерді мұғалім қолына алып сол бойынша топ құрып, орындарына отырады.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

    Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Үй тапсырмасы сұрау.

Конверт арқылы

   Конверттін шішіне сұрақтар салып, стикер салып таратылады

    Конвертті ашып ішінен сұрақты алып жауабын стикерге жазады және оқушы өз атын жазып қойяды.

Білім

Қызығушылықтарын ояту

«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ-жауап сәті

Ата-бабамыз армандаған Тәуелсіздікті нығайтуға осының бәрін білдірген тарих пәні екен

Өткен материалдағы білімді еске түсіру үшін, оқушылар бір-бірлерінен миға шабу арқылы сұрақ-жауап ұйымдастырады.

Түсіну

Бейне баян көреді

Оқушылармен диалог құрады.

Бейне баян көргеннен кейін оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын тауып, мақсатын қойады.

Қолдану

 «ДЖИГСО»

Мәтінмен жұмыс:

Әр топқа тақырыпша беріледі, әр топ басшысы тақырыпты ашып түсіндіреді

Оқушылар ДЖИГСО арқылы өз ойларын айтады. Постермен әр топ өз тақырыптарын түсіндіреді. (уақыт 10 мин)

Тайм спикер уақытты бақылап отырады.

Талдау

Сайкестендіру кестесі

Осы көрсетлген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау. Сайкестендіру арқылы тақырыпты ашу.

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Сайкестендіру арқылы бар білімдерін топпен талқылап ортаға топтан оқушы шығып, тапсырманы сәйкестендіредіру арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады, бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты жинақтайды

    Қорытындылау

Дебонаның алты қалпағы ойыны.

Әр топтан екі оқушы шығып өзіне қалпақты таңдап алып шартын орындайды.

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақты талдайды.

Кубизм ойыны

Әр топқа кубик беріледі кубикте сұрақтар бар әр топ өзіне түскен сұраққа жауап береді

Әр топ өзіне түскен кубикті алып өздеріне берілген сұрақтарға жауап береді.

Бағалау

Өзін-өзі бағалау  (2 мин)

Мұғалім әрекеті

Көшбасшыларының бағалауымен салыстыра отырып, формативті баға қою

Өзін–өзі және топтар бір-бірлерін бағалайды

Үйге тапсырма

Қазақстан 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы.

 «Желтоқсан жұлдыздары» тақырыбында үш оқушы Қ.Рысқұлбеков, Л.Асанова, Қ.Айтмұрзаев туралы қысқаша хабарлама дайындау

«Желтоқсан жұлдыздары» тақырыбында үш оқушы Қ.Рысқұлбеков, Л.Асанова, Қ.Айтмұрзаев туралы қысқаша хабарлама дайындау


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз