| Мұғалім: Сералина М.Е. Пәні: Қазақстан тарихы | Сынып: 7 | Мерзімі: | ||||
| Тақырыбы: | §12. Қарақытайлар | |||||
| Мақсаты: | Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуын, қоғамдық құрылысын түсіндіре отырып, жаугершілік соғыстары мен мемлекеттің әлсіреуіне сыртқы шапқыншылықтың әсерін көрсету | |||||
| Күтілетін нәтиже: | Оқушылар қарақытай мемлекетінің қоғамдық құрылысы, алым-салық жүйесі, саяси жағдайын талдап,тарихи деректермен жұмыс жүргізеді, ойларын жинақтап қорытындылау дағдыларын жетілдіреді, сондай-ақ қазақ жерінде өмір сүрген ортағасырлық мемлекетт тарихымен танысады | |||||
| Бағалау критерийлері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау | |||||
| Әдіс-тәсілдер: | «Джигсо» , «Орамал тастау», «Бәйге» | |||||
| Сабақтың барысы: | ||||||
| Кезеңі | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
| Кіріспе 
 
 | 2 минут | Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды | Ауызша мадақтау | АКТ стикерлер | |
| 2 минут 
 
 9 минут | Оқушыларды топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау «Есімдер сөйлейді» 1. Наркеш Дайын – 2. Инанч-білге- 3. Білге хан- 4. Бұйрық хан- 5. Даян хан- 6. Шыңғыс хан- 7. Ван- 8. Күшлік- 9.Торы(Тоғырыл хан- 10. Құршақыз- 11. Маркус- 12. Рашид ад-Дин- 13. Жамұқа- 14. Мұқылай- 15. Әбілғазы хан- 16. Қадырғали Жалайыри- 
 «Бәйге» ойыны 1. Найман, керей, жалайырлар қай жерді мекендеді? 2. Найман хандарының билеушілерінің әрекетіне сипаттама бер. 3. Керей хандары туралы не білесің? 4. Жалайыр тайпасының Шыңғысханмен қарым-қатынасы қандай болды? 5. Мемлекеттік бірлестіктердің саяси құрылысы қандай болды? 6. Шаруашылығы мен мәдениеті туралы не білесің? | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады «Орамал тастау» әдісі арқылы «Есімдер сөйлейді» В және С деңгейлі оқушылар үшін 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 «Бәйге» ойнының тапсырмалары А деңгейлі оқушылар үшін Карточка түрінде беріледі | Ауызша мадақтау | Тақырыпқа байланысты суреттер | ||
| Таныстырылым | 2 минут | Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру | Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді | Стикерлер арқылы ынталанды-ру | Электронды оқулық | |
| Негізгі бөлім | 10 минут | Джигсо әдісі Мәтінді оқиды | Оқушы орындау керек Мәтінмен жұмыс Қазақстанның саяси картасымен жұмыс | Бас бармақ арқылы бағалау | Қазақстанның саяси картасы АКТ | |
| 10 минут | Жаңа сабақты қорытындылау 
 
 
 
 
 
 
 1-тапсырма.Қарақытайлардың Жетісуға қоныс ауларуының негізгі себептерін жазыңдар Бірінші______________________________________ Екінші______________________________________ 
 2-тапсырма. Оқушыларға проблемалық сұрақтар беріледі: а) Қарақытайлар неліктен Қарахан мемлекетінің басқару жүйесін өзгертпеді? ә) Қарақытайлардың ел басқару жүйесіндегі өзіндік ерекшіліктері қандай? 
 3-тапсырма. Қарақытайлардың алым-салық жүйесіне сипаттама бер. Алым-салық түрлері 1._______________________________________ 2.________________________________________ 3________________________________________ | Дәптермен жұмыс Оқулықпен жұмыс «Математикалық» ойын Шыққан сандар қандай тарихи оқиғамен байланысты екенін анықтайды. Бұл ойын В және С деңгейлі оқушылар үшін 
 1,2,3- тапсырмалар А деңгейлі оқушылар үшін | Стикерлер арқылы | 7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар | ||
| Қорытынды | 10 минут | Суммативті бағалау Рефлексия жасау Үйге тапсырма | Оқушы өзін-өзі бағалайды Рефлексия Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу | Бағалау Рефлексия | «Білім ағашы» | |
- Оразбай Сарыбаев
- Оразбай Сарыбаев
- Оразбай Сарыбаев
- Оразбай Сарыбаев
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі