Мұғалім: Сералина М.Е. Пәні: Қазақстан тарихы |
Сынып: 7 |
Мерзімі: |
||||
Тақырыбы: |
§12. Қарақытайлар |
|||||
Мақсаты: |
Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуын, қоғамдық құрылысын түсіндіре отырып, жаугершілік соғыстары мен мемлекеттің әлсіреуіне сыртқы шапқыншылықтың әсерін көрсету |
|||||
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар қарақытай мемлекетінің қоғамдық құрылысы, алым-салық жүйесі, саяси жағдайын талдап,тарихи деректермен жұмыс жүргізеді, ойларын жинақтап қорытындылау дағдыларын жетілдіреді, сондай-ақ қазақ жерінде өмір сүрген ортағасырлық мемлекетт тарихымен танысады |
|||||
Бағалау критерийлері: |
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау |
|||||
Әдіс-тәсілдер: |
«Джигсо» , «Орамал тастау», «Бәйге» |
|||||
Сабақтың барысы: |
||||||
Кезеңі |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе
|
2 минут |
Сәлемдесу Түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару |
Оқушылар оқу құралдарын дайындайды |
Ауызша мадақтау |
АКТ стикерлер |
|
2 минут
9 минут |
Оқушыларды топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау «Есімдер сөйлейді» 1. Наркеш Дайын – 2. Инанч-білге- 3. Білге хан- 4. Бұйрық хан- 5. Даян хан- 6. Шыңғыс хан- 7. Ван- 8. Күшлік- 9.Торы(Тоғырыл хан- 10. Құршақыз- 11. Маркус- 12. Рашид ад-Дин- 13. Жамұқа- 14. Мұқылай- 15. Әбілғазы хан- 16. Қадырғали Жалайыри-
«Бәйге» ойыны 1. Найман, керей, жалайырлар қай жерді мекендеді? 2. Найман хандарының билеушілерінің әрекетіне сипаттама бер. 3. Керей хандары туралы не білесің? 4. Жалайыр тайпасының Шыңғысханмен қарым-қатынасы қандай болды? 5. Мемлекеттік бірлестіктердің саяси құрылысы қандай болды? 6. Шаруашылығы мен мәдениеті туралы не білесің? |
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады «Орамал тастау» әдісі арқылы «Есімдер сөйлейді» В және С деңгейлі оқушылар үшін
«Бәйге» ойнының тапсырмалары А деңгейлі оқушылар үшін Карточка түрінде беріледі |
Ауызша мадақтау |
Тақырыпқа байланысты суреттер |
||
Таныстырылым |
2 минут |
Тақырыпқа байланысты қысқаша түсінік беру |
Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімелейді |
Стикерлер арқылы ынталанды-ру |
Электронды оқулық |
|
Негізгі бөлім |
10 минут |
Джигсо әдісі Мәтінді оқиды |
Оқушы орындау керек Мәтінмен жұмыс Қазақстанның саяси картасымен жұмыс |
Бас бармақ арқылы бағалау |
Қазақстанның саяси картасы АКТ |
|
10 минут |
Жаңа сабақты қорытындылау
1-тапсырма.Қарақытайлардың Жетісуға қоныс ауларуының негізгі себептерін жазыңдар Бірінші______________________________________ Екінші______________________________________
2-тапсырма. Оқушыларға проблемалық сұрақтар беріледі: а) Қарақытайлар неліктен Қарахан мемлекетінің басқару жүйесін өзгертпеді? ә) Қарақытайлардың ел басқару жүйесіндегі өзіндік ерекшіліктері қандай?
3-тапсырма. Қарақытайлардың алым-салық жүйесіне сипаттама бер. Алым-салық түрлері 1._______________________________________ 2.________________________________________ 3________________________________________ |
Дәптермен жұмыс Оқулықпен жұмыс «Математикалық» ойын Шыққан сандар қандай тарихи оқиғамен байланысты екенін анықтайды. Бұл ойын В және С деңгейлі оқушылар үшін
1,2,3- тапсырмалар А деңгейлі оқушылар үшін |
Стикерлер арқылы |
7 сыныпқа арналған Қазақстан тарихы оқулығы А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар |
||
Қорытынды |
10 минут |
Суммативті бағалау Рефлексия жасау Үйге тапсырма |
Оқушы өзін-өзі бағалайды Рефлексия Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу |
Бағалау Рефлексия |
«Білім ағашы» |
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі