Сабақтың тақырыбы: «Қысқаша көбейту формулаларына есептер шығару»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: - тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін жинақтап, бір жүйеге келтіру;
- қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру;
-ойлау қабілеттерін дамыту және математика тілінде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету өзара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу.
Дамытушылық: Шығармашылық жұмыс істеуге, терең ойлауға, тез дұрыс шешім қабылдауға дағдыландыру, өз жетістігін бағалай білуге үйрету.
Сабақтың түрі: Білімді бекіту сабағы.
Көрнекілігі: компьютер, интерактивтік тақта, презентация.
Сабақтың барысы:
І. 1 слайд. Сабаққа дайындық (теориялық білім, формулалар). Үй тапсырмасын тексеру.
Қандай қысқаша көбейту формулаларын білесіңдер? Формула түрінде және ережесін айту, мысал келтіру.
Екі өрнектің квадраттарының айырымы
Екі өрнектің қосындысының квадраты
Екі өрнектің айырымының квадраты
ІІ. 2 слайд. Кім жылдам? - ойыны (ауызша есептер шығару).
Төмендегі тапсырмалар интерактивтік тақтада көрсетіліп тұрады. Оқушылар ауызша, тез жауап берулері керек.
Тапсырмалар: Жауаптары:
ІІІ. 3 слайд. Математикалық диктант.
Өрнек түрінде жазыңдар:
1) а мен 7 санының қосындысының квадраты;
2) в және 4 санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі;
3) а және 5в өрнектерінің айырмасының квадраты;
4) 2х және 1 өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі.
ІV. 4 слайд. Сен мұғалімсің! Қатені түзету керек.
Оқушылар тақтадағы есептердің қатесін түзетеді.
V. 5 слайд. Әртүрлі тапсырмалар.
Мына өрнектерді өз бағандарына жазыңдар.
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы |
Екі өрнектің қосындысының квадраты |
Екі өрнектің айырмасының квадраты |
|
|
|
6 слайд. Белгісінің орнына қандайөрнек жазу керек?
(?+c)2=a2+2ac+?
d2+?+81=(d+?)2
?-16mn+64n2= (m-?)2
7 Слайд.Кестені толтырыңдар:
1-ші өрнек |
2-ші өрнек |
Екі өрнектің айырмасын оның қосындысына көбейту |
Екі өрнектің квадраттарының айырмасын жазу |
3а |
в |
|
|
2х |
3у |
|
|
0,3 |
4в |
|
|
aв |
5 |
|
|
х |
у |
|
|
VI. 8 слайд. Өздік жұмыс.
1-нұсқа 2- нұсқа
І. Көбейткішке жіктеңдер:
ІІ. Көпмүше түрінде жазыңдар:
ІІІ. Теңдеуді шешіңдер:
Өздік жұмысты аяқтағаннан кейін, оқушылар көршілерімен дәптерлерін ауыстырып, интерактивтік тақтадағы дұрыс жауапқа қарап, тапсырмалардың қатесіз орындалуын тексереді. Өздері бір-бірін бағалайды.
VII. 9 слайд. Сабақты қорытындылау.
Тұжырымды жалғастыр.
Екі өрнектің квадраттарының айырымы ...
Екі өрнектің қосындысының квадраты ...
Екі өрнектің айырымының квадраты ...
VІІI. 10 слайд. Оқушы шығармашылығынан (сөзжұмбақ шешу).
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3) Фигуралардың қасиеттерін зерттейтін ғылым.
4) Үш бірмүшеден тұратын көпмүшені не деп атайды?
5) Нүктелердің координаталық жазықтықтағы кескіні.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі