САБАҚ: 4 Адам – экожүйенің бөлігі |
Мектеп: №148 МГ |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні : Уәш Дылай |
|||||
СЫНЫП: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Оқу мақсаты |
• Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі туралы қорытынды жасай алады • Жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлін біледі |
|||||
Барлық оқушылар: |
||||||
• Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі туралы ұғынады |
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
• Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлін анықтай алады |
||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||
• Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі анықтай алады, бағалайды | ||||||
Бағалау критерийлері: |
– Экожүйеге адамның тигізетін әсері туралы біледі, ойын жеткізе алады |
|||||
Тілдік мақсат |
• Тапсырма орындау барысында оқушылардың назарын ғылымға аудару (мысалы, пән бойынша оқу мақсаттарына жету үшін қажетті терминология мен тіркестері бар лексика); | |||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||
Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі |
||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
Талқылауға арналған тапсырмалар: |
||||||
Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі туралы білудің маңыздылығы |
||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||
Адам – экожүйенің бөлігі, адамзаттың пайда болуы, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі туралы айта аласыз ба? |
||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||
Адам – экожүйенің бөлігі. Қысқаша тірек конспект. Шағын эссе. |
||||||
Алдыңғы оқу |
Биосфера, экожүйе, экожүйелердің географиялық ауысымы, экологиялық сукцессия, ағзалардың өзін-өзі реттеуі туралы біледі. |
|||||
Жоспар |
||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||
Басталуы |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал. Сыныпты «табиғи биоценоз», «агроценоз» деп топқа бөлу. |
|||||
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс. «Ой толғау». Постер дайындау 1-топ. Адам – экожүйенің бөлігі, адам мен табиғаттың ерте заманғы өзара әсері 2-топ. Адамзаттың пайда болуы, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлі Сергіту жаттығулары «Жануарлар әлемінде» жануарлардың қимыл-қозғалысын салады. Мысалы, ұшу, жүзу, жүгіру, яғни жануарлар қозғалыстары. |
Оқулық |
||||
Аяқталуы |
Ойлан, жұптас, бөліс әдісі Мұғалімнің тапсырмасы: Қазақстанның экологиялық апат аймақтарын анықтап, экологиялық аймақтардың болу себептерін анықтау, болдырмау жолдарын болжау. |
|
||||
Қосымша ақпарат Географиялық қабықтардың ластануы айтылады. |
||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Сабақты бағалау кестесі: • Парталас көршіңе бір пікір таңдаңыз: |
Пәнаралық байланыс |
||||
• Оқушыларды ойлануға ынталандыру-ды жоспарлау, тапсырма орындағанда ойларын ортаға салып талқылауға, пікірлесуіне мейлінше қолдау көрсету. • Осы бөлімнен не білдіңіздер? • Не түсіндіңіздер? • Қандай сұрақтар пайда болды? • Қандай мәселелермен келісесіздер немесе келіспейсіздер? • Қабілеті жоғары оқушыларды қорытынды жазба жұмысын жазуға бағыттау. |
|
|||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Көңіл күй таразысы
|
|||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақта әр түрлі оқыту стратегиялары, түрлі әдістерді араластырып қолдану 2. Жеке, жұптық, топтық жұмыстар Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарына талдау жасау, тапсырмалардың орындалуын жақсарту үшін не істеу керектігіне мән беру 2. Оқушылар орындай алмаған тапсырмаларды қайта қарап, өзгеріс енгізу Осы сабақтан келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім. Жекелеген оқушылардың сабақты қабылдау ерекшеліктерін, әрқайсысының бейімділігіне қарай тапсырма дайындау қажеттігін және тапсырмаларды жас ерекшеліктеріне қарай жасақтау |
Зарина
Адамны экожүйеге кері əсері