Өлең, жыр, ақындар

Қыс айлары

Мектеп:

 Астана қаласы № 30 мектеп-гимназия    

Сынып:

 4

Мұғалім:

Бейсенбаева Ляззат Бақытқызы

Сабақ тақырыбы:

Қыс айлары.

Мақсаты:

Оқушылар қыс мезгілі мен қыс айлары туралы айта алады.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар жыл мезгілдері туралы ақпарат береді, қыс айын қарапайым сөйлемдер арқылы сипаттай алады.

Тақырып аясында достарымен қыс мезгілі жайлы тілдесе алады, диалог құрады.

Негізгі түсініктер:

Қар, ериді, мұз қатады, аяз, боран соғады, тон.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Интерактивті тақта, слайдтар, плакат, маркерлер, дөңгелек жасыл, сары, қызыл қағаздар, жыл мезгілдері суреттер, қимақағаздар.

Оқыту әдістері:

Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Ой шақыру» әдісі, ассоциаграмма, жағдаяттық тапсырма, сергіту жаттығуы.

Сабақ барысы:

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

- Мұғалім амандасады.

 

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

 - Балалар бүгін бізде ерекше сабақ өтеді. Біз бүгін топ арқылы жұмыс істейміз. Енді, боран суреті үстелге отырғандар – сендер «Аққала» тобы боласыңдар.

 - Сондай сияқты «Қар» тобы, «Күн» тобы.

Мұғалім сыныпты сабаққа ұйымдастыру үшін оқушылармен смайликтер арқылы өздерінің көңіл-күйлерін көрсетеді.

 

Оқушылар қарсылас топтарға жағымды сөздерді пайдаланып, бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Қайырлы күн, достым! Әр күнін сәттілікке толсын!

І. Қызығушылықты ояту

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында сұрақтар қояды:

 – Балалар,

 – Бір жылда неше жыл мезгілі бар?

 – Көктем, жаз,  күз, қыс.

 – Бір жылда неше ай бар?

 – Бір жылда 12 ай бар.

 – Көктем айлары? Наурыз,сәуір, мамыр.

 – Жаз айлары? Маусым, шілде,тамыз.

 – Күз айлары атаңдар?

 – Қыс айлары атаңдар?

 – Әр мезгіл неше айдан тұрады?

 – Сүйікті мезгілдерің жөнінде не айтасыңдар?

Балалар, «Қыс мезгілі» ассциаграмма құрастырыңдар.

«Ой шақыру» әдісін пайдаланып, «жыл мезгілдері» сөзіне ассоциаграмма  құрғызады.

Ал, енді, балалар,  қалай ойлайсыңдар  бүгінгі тақырып қалай аталады?

Сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы А4 плакатқа маркермен өз түсінігін жазады.

Топ басшысы ортаға шығып, өз ассоциацияларын оқиды.

Тақырыпты анықтайды.

ІІ. Мағынаны тану

– Ал, енді дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнін жазамыз.

Сабақтың тақырыбы: «Қыс айлары»

1. Сөздікпен жұмыс.

А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

Жаңа сөздер:

Боран – буран

Мұз-лед

Шаңғы – лыжи

Шана - сани

Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды.

Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді.

Оқушылар жаңа сөздерді сөздіктерге жазады.

Оқушылар осы сөздермен ауызша сөз тіркестері және сөйлемдерді құрастырады.

 

 

 

2. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

А) Мәтінін бірінші топқа оқытады, бағалайды.
Ә) Екінші топқа аудартады, бағалайды.
Б) Үшінші топқа мазмұндатады, бағалайды.

Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді тыңдайды, оқиды, жаңа сөздерді қайталайды.

3. Жеке жұмыс.Тақтамен жұмыс.

Слайдтағы тапсырманы көрсетіп, топтағы кейбір оқушыларға орындатқызады,бағалайды.

  Қар жауады
  Боран соғады
  Аяз болады
  Қолғап киеді
  Балалар ойнайды
  Шана тебеді

Айтылым. Сөздерді дұрыс айтуға жаттығады, қайталайды.

4. Топқа сөздерді қатыстырып, төрт сөйлем құрап жазу тапсырма береді.

1 топ – қыс, күн, суық

2 топ – аяз, боран, қар

3 топ – ойна, шаңғы, шана

Енді нашар оқитын оқушыларға жеке жұмыс фонетикалық жаттығу береді.

Дияр – «Тон» тәуелдеу

Катя – «Қаңтар»  фонетикалық жаттығу

Айтылым. Балалар сөйлемдерді құрастырады.

 

5. Сергіту сәті.

Сергіту жаттығуын жасатады.

Күнделікті сергіту жаттығуын жасайды.

IV. Бекіту

Тақырыпты бекіту үшін диалог орындатады.

Досыңа қоңырау соқ. Ойынға шақыр. «Шана, шаңғы, коньки тебесің бе?» деп сұра.

Тілдесім. Тапсырманың шартын орындайды.

V. Бағалау

Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.

Бағаны үнделікке қояды.

VI. Үйге тапсырма

Мәтінді оқу, мазмұндау,жаңа сөздерді жаттау тапсырма береді.

Оқушылар үй жұмысын жазады, баға қояды.

VII. Рефлексия

Мұғалім көңіл күйлерін сұрайды.

Смайликтерді арқылы  көңіл-күйлерін көрсетеді.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз