Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Мектеп: М.Әуезова орта мектебі
Денелердің өзара әрекеттесуі. Мұғалім аты-жөні: Мухатова Ләйлә Сынып: 7
|
Сабақ тақырыбы: Үйкеліс күші. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру
|
Оқу мақсаттары:
|
7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау;
7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: үйкеліс күшін ажыратады,түрлерін сипаттайды.Техникада үйкеліс әрекетін ескеру жайлы мағлұмат алады.
Басым бөлігі: тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерінің ажырата біледі.
Кейбір оқушылар: тақырыпты өзге пәндермен байланыстырады, ағылшын,орыс тілдерінде терминдердің балама аудармаларын қолданады
|
Бағалау критерийі:
|
Тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін ажыратады
Үйкеліс күшінің түрлерін сипаттайды және салыстырады
Өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәндік терминдер бойынша сөздік:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Үйкеліс күші
|
Сила трения
|
Frictional force
|
Домалау
|
рулет
|
Rool
|
Сырғанау
|
катания
|
Slip
|
|
Құндылықтар:
|
6. тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы
|
Пәнаралық байланыс:
|
ағылшын, ауыз әдебиеті, математика
|
Алдыңғы білім:
|
инерция, күш
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
6 мин
|
1.Ұйымдастыру:Сәлемдесу.
домалау, сырғанау, тыныштық сөздері жазылған жасыл, қызыл, сары стикерлерді оқушыларға таңдату арқылы І, ІІ, ІІІ топқа бөлінеді және топ басшылары сайланады.
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
«Шаттық шеңбері» арқылы бір-бірінің жаксы қасиеттерін айтады.
ІІІ.Үй жұмысын тексеру.(жеке жұмыс, топтық жұмыс)
Сұрақ-жауап.«Миға шабуыл»әдісі арқылы білімдерін еске түсіру
Дененің салмағы дегеніміз не?
Денеге әрекет ететін ауырлық күші оның арсындағы қатынасты түсіндір
Қандай жағдайда дене салмақсыздық күйде болады?
Күштің түрлерін ата,және оған анықтама бер
Деформацияға мысал келтір
Адам баласының өмірі үшін күш және оның түрлерінің маңызы қанша?
Формулалар сайысы: (топтық жұмыс)
Қиып алынған әріптерден формулалар құрастыру.
Қ.Б : «Бас бармақ» әдісі арқылы
|
Түрлі стикерлер
Қиып алынған әріптер
|
Сабақ ортасы
5 мин
|
«Ой туғызу»: Күш
Алақанымыз неге кедір-бұдыр ?
Ол қандай қызмет атқарады ?
Үйкеліс ненің әсерінен пайда болады ?
Мәтінді оқи отырып төмендегі сұрақтарға жауап береміз
Қ.Б: (смайликтер беру)
|
Кескінделген слайд №1
|
15 мин
|
«Блум таксономиясы»Үйкеліс күші туралы мәтінді оқи отыра кестені толтырыңыздар: Тапсырма №1
Деңгей
|
Тапсырма
|
Білу
|
Анықтамасы, белгіленуі
|
Түсіну
|
Суретте көрсетілген үйкелістің түрлерін анықтаңыз.
|
Қолдану
|
Массасы 70 кг шкафты орнынан жылжыту үшiн қандай күш жұмсау керек? Үйкелiс коэффициентi μ =0,3.
|
Талдау
|
«Тасты тауға сүйрейді, ал төмен құлайды» қазақ мақалы бойынша не айтуға болады және қандай үйкеліс күштерді сипаттауға болады.
|
Қ.Б: Топтар жауап кестесімен алмасады, бірін-бірі бағалайды.(фишка тарату)
|
Концептуалдық кесте
|
1мин
|
Сергіту сәті: «Үйкеліс күші» тақырыбынан термин сөздерді үш тілде айту дене қимылдарын жасау.
|
|
3 мин
|
Тапсырма №2: Балама тест. (жеке жұмыс)
Бір дене екінші дене бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш үйкеліс күші болама? Иә Жоқ
Үйкеліс күшінің модулі тығыздық күшінің модуліне пропорциналма? Иә Жоқ
Үйкеліс күшінің өлшем бірлігі 1 Н болып өрнектелеме?
Иә Жоқ
Қ.Б: (смайликтер)Әр оқушы тестерін дұрыс жауапқа қарап түзету жасайды.
|
Тест
Таратпа материал
|
5 мин
|
Тапсырма № 2: Кестені толтыру: ( топтық жұмыс )
Қ.Б: (смайликтер)
|
Таратпа материал
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма: «Үйкеліс күші» бойынша мысалдар ойлау және 3.6- тапсырманы орындап келу.
|
|
3 мин
|
Кері байланыс:
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
|
Б.Б.Б кестесі
|
2мин
|
Рефлексия: Бағдаршам әдісі.
|
Бағдаршам суреті
|
Саралау, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз?
|
Бағалау –оқушылардың
білімін қалай тексересіз
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында сақтау
|
Барлық оқушылар:
Тақырып бойынша керекті мәліметтер мен формулаларды дәптерге түсіреді
Кейбір оқушылар
Өмірмен байланыстыра өзге де мысалдар келтіреді
|
Өзін-өзі бағалау, бір-бірін бағалау кезінде «смайликтер, фишкалар» беру оқушылардың әр кезеңдегі іс-әрекеттерін бағалауда тиімді болады.
Ең көп смайлик, фишка жинаған оқушыны анықтау өзгелердің өздігінен реттелуіне мүмкіндік берді.
|
Ағылышын тілі, ауыз әдебиеті, математика пәндерінен алған білімдерін қолданады, күнделікті өмірмен байланыстыра диалогке түсті.
Оқушы денсаулығын сақтау мақсатында физминутка жасалып, өздерін партада тік ұстап отыруларына нұсқау берілді.
|
Рефлексия
Сабақ мақсатына жетуде қолданған әдістер оқушылардың белсенділігін артыруға жұмыс жасады.Өмірден мысалдар келтіру қызықты болды.
|
Оқу мақсаттары толығымен ашылды .
Келесі сабақта өзін-өзі бағалау әдіс-тәсілдерін қолдану арқылы тақырып бойынша білімдерін нақтылау қажет.
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі