Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2 |
Мектеп: №9 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Болатқызы Әсемгул |
||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Сабақ және тамыр.Сабақтың ішкі құрылысы. |
||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.3. Тамыр және сабақтың ішкі құрылысын зерттеу. |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тамыр аймақтары және сабақ туралы білу. Көпшілік оқушылар: Сабақ және тамырдың құрылысының бөлімдерін бөліп айта алу. Кейбір оқушылар: Тамыр мен сабақтың құрылыс және қызметтік ұқсастықтары мен ерекшеліктерін талдау. |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі
Дағдылар. Білу, түсіну, қолдану |
- Тамыр аймақтары және сабақ туралы біледі. - Сабақ және тамырдың құрылысының бөлімдерін бөліп айтады және сипаттайды. - Тамыр мен сабақтың құрылыс және қызметтік ұқсастықтары мен ерекшеліктерін талдайды. |
||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: камбий, сүрек, өзек, флоэма, ксилема Диалогтік оқыту: сабақ пен тамырдің ішкі құрылысы туралы Жазылым дағдысы: Сабақ пен тамырдың қызметіне қарай байланысатын тамырдың түрі өзгерістерін жазып алады. |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
2. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қоғам - ол сабақ немесе тамыр Бірлік, бейбітшілік, келісім - тамыр аймақтары және сабақтың ішкі құрылысында бір-бірімен өзара байланысы Сабақтың басында құндылықтар туралы оқушыларға ой тасталады. |
||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика - осмостық қысым, диффузия, заттардың тасымалы, тамыр қысымы. Химия - көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттар. География – өсімдіктердің таралған аймақтары. |
||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді біледі. Үй тапсырмасын сабақтың ортасында «Көрнекілік әдісі» арқылы қорытылады. |
||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-10 мин |
Дайындық кезеңі «Шаттық шеңбері» арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. «Мәңгілік ел» жолдауның екінші құндылық туралы оқушыларға ой тастай отырып,сабаққа қатысты жолдарын айтады. Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлінеді, оларға психологиялық сипаттама береді. «Терминдер сыры» әдісі арқылы өткен сабаққа қорытынды жасалады. |
Түрлі түсті геометриялық фигуралар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
10-15 мин
15-25 мин
25-35 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. "Көрнекілік әдісі" арқылы суретте берілген тамыр мен сабақтың ішкі құрылысының бөліктерін анықта. Дескриптор: - Тамырдың ішкі құрылысын суреттен айта алады. - Сабақтың ішкі құрылысын суретке қарап атауларын атай алады. 2-тапсырма Сабақтың ішкі құрылысы, заттардың қозғалыс бағыты туралы карточкаларды қолданып,бекіту.
Дескрипторлар; 1. Сабақ бөліктерінің суретіне қарай отырып, оның аталуын атады. 2. Сабақтың ішкі құрылысының бөлімдерінің қызметтерін анықтап, кестены толықтырады. Зертханалық жұмыс; Сүректі сабақтың құрылысы. Оқушыларға ағаштың көлденен кесіндісі мен лупа беріледі, өздері жылдық сақынаны табады. Суретін салып, сабақтың бөлімдері жазады. 1. Зертханалық жұмыс мақсаты мен болжамын дұрыс жасай алады. 2. Жұмыс барасын дұрыс орындай алады. 3. Өз нәтижесіне талдау жасай отырып, қателіктерін анықтайды. |
Суреттер, АКТ
ағаштың көлденен кесіндісі |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-45 мин |
Сабақты «карта» әдісі арқылы қорытындылау. Әр бір оқушыға бір ақ парақ таратылады, оны 4 бөлікке боліп. Соның екеуіне өтілген тақырып бойынша сұрақ, екеуіне жауап жазу. Топбасшысы карталарды жинап алып, араластырады, оқушыларға таратып береді. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы сабаққа рефлексия жасау Оқушыларға стикер таратып, сабақтың қалай өткені туралы екі ұсыныс, бір тілек жазып, іледі. Үй тапсырмасы: Тамыр және сабақ туралы қызықты деректер жинақтау. |
Стикер, парақтар. |
|||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
Тамыр аймақтары туралы суреттерді қарастырады, олардың ерекшеліктерін түсінеді. Оқушылар карточкалармен жұмыс жасайды, оларды сабақтың ішкі құрылысын үйреніп,оны бөліктерге бөледі. |
ББ кестесі
|
Зерттеу жұмысын дайындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Сымбатты сақтау ережелері. |
|||||||||||||||||||||
Сабақбойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Гүлназ
менің ойымша гугл ең керемет
Мадина
Мен 7сынып 2тоқсан тжб жауабы керек биалогиядан