Сабақтың тақырыбы: |
« Қазақ батырлары» «Райымбек батыр» |
|||||||||||||
Сілтеме |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
1. Тілдегі тілдік құрылымдар негізінде оқушыларға Қазақ елі, оның тарихы, географиялық аумағы жайлы жан-жақты ақпарат беру . Қазақ тіліндегі сөйлеу үлгілері мен тілідк тапсырмалар арқылы ауызекі сөйлеу стиль туралы мағлұматпен таныстыру. 2. Жаңа тақырыптың негізінде ауызекі сөйлеу тілінде дұрыс сөз қолдана білу қабілетін дамыту. 3. қазақ тіліндегі мәтіндер арқылы патриоттық тәрбие беру. |
|||||||||||||
Сабақтың түрі: |
Білім мен дағдыны қалыптастыру сабағы |
|||||||||||||
Сілтеме |
Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы |
|||||||||||||
Нәтиже |
Өз ойын еркін жеткізуді, өз бетінше жаттығу орындауды меңгереді. /ОТЖ/ : Қазақ елі, оның тарихы, географиялық аумағы жайлы жан-жақты ақпарат бере алады /ООЖ/ : өз сөзімен Қазақ елі, оның тарихы, географиялық аумағы сипаттайды. /ОЖЖ/ тақырып аясында сыныптастарымен Қазақ елі, оның тарихы, географиялық аумағы жөнінде сұхбаттасады. |
|||||||||||||
Негізгі идея |
Сыныпта психологиялық ахуалды орнықтыру. Ынтымақтастық атмосфераны құру Критериалды бағалауды қолдану (өзін-өзі бағалау) |
|||||||||||||
Негізгі түсініктер |
Мемлекет шекарасы, жер бедері |
|||||||||||||
Сабақтың әдіс |
Талдау , салыстыру, «Жүректен жүрекке» тренингі, ассоциаграмма, «Мәтінді өз бетімен меңгеру» стратегиясы, «Екі жақты күнделік» тәсілі, «Қазақ елі» ойыны, «Құнды пікір» стратегиясы әңгімелеу, суреттеу, сұрақ-жауап, сөздікпен жұмыс |
|||||||||||||
Оқыту формасы |
Топтық жұмыс, сипаттау, әңгімелеу, сыни тұрғыдан ойлау, сұрақ-жауап. «Алдын –ала берілген атаулар», «Төрт сөйлем» тәсілі. |
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
География. Қазақ әдебиеті. Қазақстан тарихы. Саясаттану. |
|||||||||||||
Сабақтың көрнекілігі: |
Интерактивті тақта. «Қазақ елі» бейнебаян, Қазақстан Республикасының географиялық картасы, Оқулық, постер, смайлинг, стикерлер, рефлексиялық күнделік. Өзара бағалау парағы. |
|||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен жүрекке» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді. |
Жақсы сөз жанды жадыратар. Мұғалім -мен бірге параққажағымды сөздер жазады. Сабақ соңында талданады. |
||||||||||||
2.Үй тапсырмасын тексеру |
Үйге берілген тақырып бойынша үй тапсырмасына шолу жасау |
|||||||||||||
3.Жан – жақты талқылау |
Алдынғы тақырыптардан сұрақтар беріледі. Қателерін анықтау, түзету, бағалау. |
|||||||||||||
4. Мақсат қою |
« Қазақ батырлары» «Райымбек батыр» тақырыбының өзіне тән ерекшелігі |
|||||||||||||
Кезең |
Сабақ бөлімдерінің мақсаты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||
Білім |
Ойлану 1.Қызығушылықты ояту
Ой шақыру: |
Оқушыларға «Қазақстан» деректі фильмін көрсетеді, тақырыпқа қатысты слайд көрсетеді.
Жолдасбай Тұрлыбаев – 1932 жылы туған. Жазушы. Көптеген кітаптары жарық көрген. Соның ішінде «Тамыз таңы» Райымбек батырға арналған. Мәтін осы кітаптан үзінді алынған. |
Деректі фильмді көреді, слайдтармен танысады. Сұрақтарға жауап береді.Оқушылар ассоциа грамма құрастыртады. |
|||||||||||
Мағынаны тану |
Сөздікпен жұмыс |
Жаңа сөздер, аудармасын айту: қалың – много----------------------арлы-берлі – туда-сюда |
Тыңдалым. Оқылым . жаңа сөздерді тыңдайды, қайталау. Айтылым. Дұрыс айтылумен ауызша жаттығу жүргізу. |
|||||||||||
Түсіну Мәтінмен жұмыс а/ айтылым. Қисынды ойлау қабілетін дамыту үшін 1- тапсырма.
|
1-тапсырма. Айтылым. Райымбек батыр Түкеұлы (1705, қазіргі Алматы облысы — 1785, Алматы) — батыр, қолбасшы. Ұлы жүз албан ішіндегі алжан руының сырымбет тармағынан. Атасы Хангелді батыр 18 ғ-дың 1-жартысында жоңғарларға қарсы күресте аты шығып, 1733 ж. Төле, Іодар билер, Сатай, Бөлек батырлармен бірге Ұлы жүз қазақтары атынан орыс патшайымы Анна Иоановнаға елші жіберген. Жазылым. 1- тапсырманы Жақша ішіндегі сөздер мен сөз тіркестерін қазақ тіліне аударыңыз. |
Айтылым. Сурет бойынша мәтін құрастыр, сұрақтарға жауап береді.
Жазылым. ҚР географиялық картасын пайдаланып, Қазақ батырларының жаулаған жерлерін көрсет |
||||||||||||
4.грамматика |
Ауыз екі сөлеу стилі
|
« Ауыз екі сөлеу стилі» жайлы мағлұмат алады |
||||||||||||
Қолдану |
Практикалық жұмыс«Кім жылдам?» ойыны |
Айтылым. Жазылым. Оқушылар өзіндік жұмыс ретінде орындайды, қасындағы жолдасымен талқылайды . қою қаріппен берілген сөздер мен сөз тіркестерінің синонимдерін айтады, ауызекі стильге ауыстырып айтады. |
||||||||||||
Талдау Мәтіннің мазмұнын тал дау, қазіргі адам ның ісәрекетімен, өмір іменсалыстыру. |
Мәтінсоңы жұмыс: Айтылым.оқулықтағы 9-тапсырма |
Айтылым Суретте көрсетілген батырларды ата. Шағын ,мәтін құрады. |
||||||||||||
ІІІ. Ойтолғаныс |
Жұптық жұмыс. «Болжау» стратегиясы. « Қазақ батырлары» тақырыбында диалог құрғызу « Қабанбай батыр мен Бөгенбай батырлар туралы не білесің?» 30мың жасаққа қолбасшы болған деген атақ береді |
Диалог құрады |
||||||||||||
Жинақтау (синтез.) |
Алған білімді жинақтау Қорытындылау: |
10- тапсырма «Білгіштер» ойыны. Сұрақтарға жауап беру. Сұрақтарды оқушыларға таратып беру. Жауаптарын күту. |
Топтық жұмыс. Тілдесім. Жазылым., ауыз екі сөйлеу стилін пайдаланып, диалог құрады. |
|||||||||||
Бағалау
|
Кері байланыс Не жақсы ? Үздік идея, өзара бағалау, өзін-өзі бағалау Рефлексия |
Бағалау парағын тағы бір рет түсіндіріп өту Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Несімен ұнады (ұнамады)? Мұғалім тақтаға бүгінгі сабақ несімен ерекшеленеді? Оқушыларға кесте салынған А4 парағы таратып береді.
|
Оқушылар өздерінің жауаптары мен жасаған жұмыстарына талдау жасап, бағалайды. Рефлексия. Параққа белгілерді қою арқылы білдіреді. |
|||||||||||
Үйге |
4- тапсырма 37- бет |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі