Оңтүстік Қазақстан облысы
Шардара ауданы Алатау батыр ауылы
С.Кәттебеков атындағы жалпы орта мектептің
Технология пәні мұғалімі Есенкулова Жаңагүл
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Дизайн жәнет ехнология» Күні: 27.02.2018ж Сынып: 5 А-Д |
Мектеп: С.Кәттебеков атындағы жом |
||
Сабақ тақырыбы |
Бұйым дайындау. Бұйымды безендіру |
||
Оқу мақсаттары |
5.2.3.3 Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Оқушылар технологиялық операцияны орындау сапасын, жұмыс барысында еңбек тәртібі менеңбек мәдениетін, қауіпсіздік ережесін сақтау бойынша ағымдық бақылауды өздігімен жүргізеді. Кейбір оқушылар: Бұйым конструкциясына және оны дайындауға қажеттілігіне қарай өзгеріс енгізеді |
||
Бағалау критерийі |
Өз бұйымында қазақтың ұлттық нақышын қолданады |
||
Тілдік мақсаттар |
-Құрақ құрау- лоскутное шитье-quiting , -құрақ құрау түрлері , -квилт техникасы, -печворк өнері |
||
Құндылықтарды дарыту |
Индустрияландыру мен инноватцияларға негізделген экономикалық өсу. Экономикалық өсу – бұл біздің еңмаңызды міндетіміз, Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты. Біздің басты міндетіміз – өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инноватциялық – индустриялық кластерлерді дамыту. Сондықтан елімізде ғылым саласының шешуші реформалары, білім беру жүйесі жаңғырту жүргізілуде, техникалық және кәсіби мамандар даярлаудың жаңа тиімді жүесі жасалды. |
||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих әлем өнері колөнер туындылар шығармаларымен танысады Физика тоқыма материалдарының түрлері мен құрылысы және қасиетін біледі |
||
Бастапқы білім |
Қарапайым тоқыма өрімдерін біледі. Қол жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыруды және қауіпсіздік ережесін біледі. Қол тігістерін орындауды, өзін-өзі бақылау элементтерін қолдана отырып, олардың сапасын анықтауды біледі. Өз шығармашылық жұмыстарын жасау үшін практикалық дағдылары бар. |
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы
Өткеді қайталау |
Психологиялық дайық – Балалар, айналамызда көңіл-күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз ұнатамыз. Ендеше қол ұстасып, бір-бірімізге жақсы көңіл-күй мен саулық тілейік. Кел, балалар, күлейік! Күлкіменен түлейік! Күлкі- көңіл ажар ! Күліп өмір сүрейік! Сабақтың тақырыбымен танысу. Ой қозғау |
Сұрақ-жауап әдісі |
Сабақтың ортасы |
Тапсырма Құрақ көрпеше / квилт техникасында жамылғы дайындауда ұлттық элемент қолданыңыз. Үлгі
Критерийі Өз бұйымында қазақтың ұлттық нақышын қолданады Дескриптор - бұйым жасау кезінде ұлттық ою-өрнектерді қолданады; - бұйым жасау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтайды; - бұйымды ұқыпты жасайды. |
Мата қиындылары, ине ,жіп, қайшы, тігін машинасы т.б.
http://www.neva-mozaika.ru/ - Петербургский сайт по рукоделию, вышивке
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс Өзін-өзі бақылау және сабақ критерийлердің өзін-өзі бағалау. Оқушылармен сабақтың соңында атқарылған жұмысқа талдау жасау. |
Басбармақ әдісі |
Саралау Оқушылар технологиялық реттілікпен қол тігісі мен машина тігісін, ылғалды-жылумен өңдеу операциясын қолданып, қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, таңдалған бұйымды құрастырып, тігеді. Кейбірі: Бұйым конструкциясына және оны дайындауға қажеттілігіне қарай өзгеріс енгізеді |
|
Денсаулық және
Басқалармен жұмыс, пікірлерді құрметтеу |
Сабақ бойынша Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақтағы көңіл-күй неге ұқсас болды? Менің дифференцациялық әдісім дұрыс болдыма? Мен уақытында үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуді қалар едім және неге? |
Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауапберіңіз |
|
|
||
Жалпы баға |
Ақниет
Керемет өте жақсы