Өлең, жыр, ақындар

Иса Байзақов «Алтай аясында»

Пәні Әдебиеттік оқу

Сыныбы: 3 «А» сыныбы «Жалпы орта білім беру №1 қазақ тірек мектебі (Р.О)»КММ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Шенгиспаева Айгуль Укубасовна

ОӘК тақырыбы

Иса Байзақов «Алтай аясында»

Бөлім тақырыбы

Табиғат – менің өз үйім

Сабақ тақырыбы

Иса Байзақов «Алтай аясында»

Оқу мақсаты ұзақ мерзім жоспардан

Өлеңді мәнерлеп оқу, сөз өнеріне деген қызығушылығы мен эстетикалық талғамын қалыптастыру, сөйлеу әрекетінің барлық түрін жетілдіру, оқушыны шығарма авторының көзқарасын түсінуге жетелеу

Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:Өлеңді мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру Сөйлеу әрекетінің барлық түрін қолданау

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:автордың көзқарасын түсінуге жетелеу

Оқушылардың кейбірі орындай алады: Ұтымды ойлар айтып, дәлелдеу, қортынды жасау.

Бағалау критерийлері

Өзін-өзі бағалау

Өзара дискриптормен бағалау

Бағалау кретерилері

Тілдік мақсаттар

Дағдыларды дамыту:

Мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту. Сөйлеу әрекетінің барлық түрін қолданау.

Үштілділік

Қасқыр, волк,wolf; Altai, Алтай; Аспан, небо, sky; тау, гора, mountain

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:Аясында – құшағында

Өршіл –биікке құмар

Күйік – мұң, қайғы

Сайын – кең, кең жазық

Сұлу Алтай аясында Көкше

Сабақтағы сұхбат, жазылым үшін қолданылатын сөздер Тау,

Талқылау сұрақтары

 - Бұл бейнематериалдан не көріп тұрмыз?

 - Бейнематериал ұнады ма?

 - Осы бейнематериалға қарап, қандай ойда отырмыз?

 1. Ақын таудың ең биік төбесін неге теңейді?

 2. Ақшақарды неге теңейді?

 3. Тау сұлулығын кімге теңейді?

 4. Тауды көргенде адамның көңіл – күйі қандай сезімде болады?

 5. Алтайдың биіктігі туралы ақын не дейді?

 6. Алтай жерінен қандай кендер шығады?

 7. Алтай аясын қандай аңдар мен хайуанаттар мекендейді?

Құндылықтарды қалыптастырады

Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары

Құрметтеуге, ынталандыруға,еңбекке, Қазақстандық патриотизмге тәрбиелеу, өмірсүйгіштікке баулу

Ресурстар/

 Power Point, «Әлемдегі биік таулар» және «Қазақстан таулары» бейнематериалдары, электронды оқулық

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті (мақсатқа қалай қол жеткіземін

Бағалау тәсілдер

Саралау тәсілдері

Сабақ басы

Мақсаты психологиялық ахуал туғызу Тренинг«Ыстық алақан»

Үй тапсырмасын «Өрмекші әдісі» арқылы тексеру

«Бүркіт» мәтіні бойынша сұрақтар қояды

1. Жолаушылар қайда келді, олар кімдер еді?

2. Гайдар нені көрді, неге таңырқады?

3. Жолаушылар бүркіттің соқыр екенін қалай білді?

4. Жолаушыларды қарт қайда шақырды, қалай күтті?

5. Қарт жолаушыларға өзін қалай таныстырды, қандай әңгіме айтты

6. Әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған деп ойлайсың?

7. Ол кезде қандай қиыншылықтар кездескен еді?

8. Қиын кезде қыран бүркіттің қандай көмегі тиген екен?                                                                         

9. Жауыз адамдар бүркітке не істеді?

10. Халық бүркіттің жақсылығын қалай қайтарды?

Бір-бірлеріне алқандарын тигізіп жақсы тілек айтады

«Бүркіт» мәтіні бойынша жауап беріп, қолданады.

 

 

 

ескере отырып, белсенді қатысады, жақсы бағалануға ұмтылады

Өз-өздерін бағалайды

Топта бағалайды

Сабақтың ортасы

2. Мақсаты:«Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы ойларын жинақтайды

Бұл бейнематериалдан не көріп тұрмыз?

Бейнематериал ұнады ма?

Осы бейнематериалға қарап, қандай ойда отырмыз?

3.Мақсаты:

ІҮ. «Әлемді шарлау» әдісі Бейне таспадан тыңдайды.

Байзақов Иса- (1900 - 1946 ж)

Павлодар облысы, Ертіс ауданы, Үлгілі ауылында туған. Қазақтың халық ақыны, әнші, әртіс, домбырашы, композитор. Семейдегі жұмысшылар факультетін, Орынбордағы қазақ халық ағарту институтын, Қазақ педагогикалық институтын бітірген. Еңбек Қызыл Ту орденінің иегері. «Пікірлер ағашын» толтырады,

4 Оқытудың белсенді әдіс-тәсілдері

Иса Байзақовтың «Алтай аясында» өлеңін тыңдату

Өлеңде ақын тауды қалай шебер суреттеген?

Мақсаты/

Оқулықпен жұмыс  Оқушылардың оқуы.

Әдісі: іштей оқу, тізбектей оқу

Глоссариймен жұмыс

Әдісі: талдау, түсіндірмелі, дәптерге жазып алу

Аясында – құшағында

Өршіл – биікке құмар

Күйік – мұң, қайғы

Сайын – кең, кең жазық.

Жеке оқушылармен жұмыс
Өлеңнің әрбір шумағын жеке  оқушыға оқытып, қара сөзбен әңгімелету.

Тез, ойлан: (Өлең бойынша сұрақ – жауап):

1. Ақын таудың ең биік төбесін неге теңейді?

2. Ақшақарды неге теңейді?

3. Тау сұлулығын кімге теңейді?

4. Тауды көргенде адамның көңіл – күйі қандай сезімде болады?

5. Алтайдың биіктігі туралы ақын не дейді?

6. Алтай жерінен қандай кендер шығады?

8. Алтай аясын қандай аңдар мен хайуанаттар мекендейді?

 «Дайындал...Назар сал…Тыңдаңдар!» әдісі

«Қазақстан таулары» - бейнематериалмен жұмыс. Ойтолғаныс (Постер қорғау)

І топ:Таудың  адам өміріндегі маңызы қандай?

ІІ топ:Өлеңнен Алтай тауының биіктігін көрсететін жолдарын табу

ІІІ топ:Өлеңдегі ақын сөзін пайдаланып, Алтай тауын сипатта

Сабақты бекіту «Серпілген сауал»

Әр топқа бір конверт тастаймын.

Сұрақтар: І топ:Алтай тауының әсемдігі

ІІ топ:Алтай тауының биіктігі

ІІІ топ:Алтайдың аңдары

ІҮ топ:Алтайдың кен байлығы

Формативті бағалаудан жиынтық бағалауға

Мадақтама

Ұпай саны

Баға

Жарайсыңдар!

6 - 7

5

Құттықтаймыз!

4- 5

4

Әлде де талаптан!

2- 3

3

Дайындалу керек!

1

 

 

Бейнематериалдан сұрақтар қойылады

Өзіндік ой тұжырымдайды, сезімге бөленеді.

«Смайликпен» бағалау

«Пікірлер ағашын» толтыру

- Ақын

- Әнші

- Әртіс

- Домбырашы

- Композитор

Ойларын жинақтайды белгілі бір тұжырым айтады

 

 

 

 

 

Сөйлеу әрекетінің ауызша түрін қолданау.

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдайды, түсіндіреді,дәптерге жазып алады

 

 

-Оқушылар сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топта бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинаған суреттерін санап, ең көп жинаған оқушыларды бағалау

 

 

 Тапсырма арқылы оқушы сөздік қорын дамытады және ойын тұжырымдай алады

 

 

 

Жеке жұмыс берілген мәліметтен қажеттіні ғана теріп алып белгілейді

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың оқуға деген мотивациясы дамиды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпты жинақтайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

 Рефлексия «Бес жолды өлең» жазу ТАУ

Үйге тапсырма Алтай аясында» өлеңін мәнерлеп оқып, жаттау

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз