Сабақ жоспары: 7.2.Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: №68
|
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мейрханова Рауан
|
||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Деформация. №4 зертханалық жұмыс. Серпімді деформацияларды зерделеу.
|
||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7.2.2.3.Пластикалық және серпімді деформацияларды ажырату. Мысалдар келтіру. 7.2.2.4. Тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын шамаларды ажырата отырып, серіппенің қатаңдық коэффициентін тәжірибе жүзінде анықтау |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||||||||||
|
|||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
|
|||||||||||||||
Деформацияны күнделікті өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||
Кейбір оқушылар істей алады:
|
|||||||||||||||
Бақыланатын шамаларды ажырата отырып, есептер шығара алады. Тәжірибе жасай алады. |
|||||||||||||||
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну, талдау, қолдану |
||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
жаратылыстану (5-сынып, §20) |
|||||||||||||||
Құндылықтар |
Қарым –қатынас орнату, бір-бірінің пікірін тыңдау, өзгенің жұмысын бағалау |
||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||||||||||||||
Деформация, серпімді деформация, пластикалық деформация, динамометр |
|||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||
Дененің деформациясы қалай пайда болады? Денелердің серпімділік қасиетін қалай өзгертуге болады? |
|||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||
Сіз неліктен допты тепкен кезде оның пішінінің өзгеретінін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Күш, серіппе, туралы түсініктері бар
|
||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар |
|||||||||||||
Басы 5 мин
|
1мин
2 мин
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Ой қозғау
Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. Топқа біріктіру Доп және жұмсақ ойыншықтарды таңдау арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады.(БК)
І топ: Пластикалық деформация ІІтоп: Серпімді деформация |
Доп, жұмсақ ойыншық
Парақша |
||||||||||||
Ортасы 37 мин |
20 мин
2 мин
15 мин |
Топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды, тәжірибе жасайды. «Джигсо» әдісі І топ. Деформация. Деформация түрлері. Практикалық жұмыс: Серпiмдi бөлігi серiппе болып келетiн мектеп динамометрiн градуирлеу ІІ топ. Гук заңы. Практикалық жұмыс. Серпімді дене мен оған әрекет ететін ауырлық күші мен оның арасындағы байланысты анықтау Топтық жұмыс формативті бағалаудың екі жұлдыз, бір ұсыныс түрімен бағаланады.
1. Деформация дегеніміз не? Қандай түрлері бар? 2. Зертханалық жұмыс жасауда қандай нәрсе қиындық тудырды? 3 . Топта жұмыс істеу ұнады ма? 4. Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен?
|
Динамометр, қағаз, штатив, сызғыш
Штатив, Қағаз, жіп, Сызғыш, динамометр
Парақшалар
Суреттер
|
||||||||||||
Соңы 3 мин
|
2 мин
1 мин
|
Сабақ рефлексиясы
Үйге тапсырма: Күнделікті өмірде созылу, сығылу, иілу, ығысу деформацияларын қай жерден көргендерің туралы ойланып, айтып келу.
|
|
||||||||||||
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі