БАГДАТ МАХАНБЕТАЛИЕВНА БИСЕМБАЕВА
№68 орта мектебі КММ
Қызылорда обл, Арал ауданы, Қосаман елді мекені.
ҰМЖ тарауы: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||||||||||||||||||
Тақырыбы: Қалқаман Әбдіқадыров «Қажымұқан» |
||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
Т.Ж37 Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тип тұрғысынан сипаттау |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Күш атасы-Қажымұқан» туралы ақпараттар біледі. Шығарма мазмұнын түсінеді. Отбасылық құндылық туралы ойларын айтады. Әдеби эссе жазу. |
|||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Кейіпкерлердің отбасылық құндылықтары туралы ой пікірін білдіре алады. Әдеби эссе жазуда кейіпкерлердің бейнесін талдай алады. |
||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Ақпарат көздерінен Қажымұқан ата туралы ақпараттар іздейді. Шығармадағы отбасылық құндылық және өз отбасындағы құндылықтар туралы салыстырмалы бағалай алады. Әдеби эссе жазуда кең ауқымды ойларын кең ауқымда талдап жазады. |
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Кейіпкерлер бейнесін аша алады. |
|||||||||||||||||||
Ойлау деңгейі |
Жоғарғы деңгей |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Күш атасы - Қажымұқан туралы білетіндерін ортаға салады |
|||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (терминология): батыр-богатырь,герой-hero |
||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер қазақ күресі, батыр, әлемге әйгілі, ерекше, алып күш иесі |
||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыни ойлау |
|||||||||||||||||||
Пән байланыс |
тарих, ағылшын,орыс тілі |
|||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
М.Тәнекеев «Қажымұқан», Әдебиеттік оқу, 3-сынып |
|||||||||||||||||||
Жоспары |
||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
Сабақ басы |
1 мин
1 мин
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Тек, тек, тек» стратегиясы ҚБ.Мадақтау «Жалғасын тап» әдісі. Оқушылар тақырыпқа қатысты мақал –мәтелдер арқылы топқа бөлінеді |
Қима қағаздар, суреттер |
|||||||||||||||||
Сабақ ортасы |
7 мин
3 мин
|
Мағынаны тану Профессор Ә Қоңыратбаев дерегі бойынша |
|
|||||||||||||||||
|
3мин
2мин
5 мин
3 мин 5 мин |
Ортаңғы саусағының ұзындығы -14 см «Серпілген сауал» әдісі. Мәтіндегі негізгі ақпараттарды есте сақау мақсатында жылдам сұрақтар беріледі. 1. Отыз пұт май қатырған кеспекті бала шанаға қалай салды? Қ.Б. Бас бармақ
|
|
|||||||||||||||||
Сабақ соңы |
3 мин
3 мин |
«Пікір алысу» стратегиясы
ҚБ Үш шапалақ
|
||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау
|
Денсаулық пен техника қауіпсіздік ережесі |
||||||||||||||||||
Топтық,жұптық жұмыстарды бірлесе орындап, ынтымақтастық жұмыс атқарады. Барлық оқушылар шығармаға өз көзқарасын айтады, шығарма мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі шығармадағы кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы отбасылық құндылықтары туралы ой пікірін білдіре алады.Кейбір оқушылар әдеби туындыдағы кейіпкерлердің типтеріне талдау жасайды,сыни пікірлерін айтады |
Сабақ мақсатын ашу мақсатында түрткі сұрақтар беріледі.Оқушылардың сабақ барысында бірлескен жұмысын бағамдау үшін қалыптастырушы бағалау түрлері «Екі жұлдыз,бір тілек» ,бас бармақпен бағалау,үш шапалақ,смайликтер және мадақтау қолданылады. Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийі мен дескрипторлар ұсынылады |
АКТ-мен жұмыс кезінде техника қауіпсіздігі ережелері ескеріледі. |
||||||||||||||||||
Жоспарлаудағы рефлексия.Сабақтың мақсаты мен міндеттері СМАРТ өлшеміне сай дайындалды.Оқу мақсатына жету үшін белсенді және сараланған оқу әдістері жүзеге асырылады.Оқушылар Қажымұқан шығармасынан мәліметтер алады. Негізгі ақпаратты анықтап, Қажымұқанның ерен ерлігі жайында өз ойларын тиянақтай алады. «Қажымұқан» хикаятындағы дүниежүзі чемпионы Қажымұқан Мұңайтпасұлының өмірімен танысады. Шығарма мазмұнын игереді ,алған білімдерін бекітеді. «Көп бейнеттің зейнеті болатындығын» ұғынады және шыдамдылыққа , басқаға жақсылық жасауға, қайырымды,әділ болуға қалыптасады. |
||||||||||||||||||||
Жоспарлаудағы қорытынды бағамдау |
||||||||||||||||||||
Тапсырма
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі