Өлең, жыр, ақындар

Достық, татулық- өмірдің қызығы

 

Қысқа мерзімді жоспар

 

САБАҚ:

Қазақ тілі

Мектеп: Алматы қаласы

Алатау ауданы

№156 ЖББМ

Күні: 28.06.2019 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Сарбасова Гаухар Сабиткызы

СЫНЫП: 7

 

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы

Сүйіспеншілік пен достық

Сабақтың тақырыбы:

Достық, татулық- өмірдің қызығы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7. О 7; Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау;

  7.ӘТН 1 Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып,  үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. 

Сабақ мақсаттары

(SMART) мақсат

Барлық оқушылар орындай алады:

Ғаламтор, оқулықтардан алынған деректерден жалғаулар мен шылауларды тауып,  орфографиялық нормаға сай жазады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Әртүрлі мәтіндердегі деректерді қолдана отырып қажетті ақпаратты таба біледі, шағын мақала авторына сілтеме жасайды.Берілген мәтіндегі жалғаулар мен шылауларды  ерекшелігіне сай ажыратады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Әртүрлі мәтіндегі деректерді қазіргі заманмен салыстыра отырып сілтеме жасайды.Сілтемені үндестік заңына сәйкес орфография-лық нормаға сай жазады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздңк қор мен терминдер:

Терминдер  ойын, күлкі,дәурен, тату,қиянатшыл,құрмет, жетесіз, бозбалалар,сырлас.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Ойын арзан, күлкі қымбат, қызық дәурен,күншілдіксіз тату бол,қиянатшыл болмақ, құрмет етіс, жетесіз адам,қызыл жібек бозбалалар, сырлас құрбы.

Талқылауға арналған сұраұтар:

1.Бозбалаларды достыққа, татулыққа жетелейтін қандай қасиеттер деп ойлайсыңдар?

2.Ақынның «жолдастық, сұхбаттастық- үлкен іс» деген сөзін қалай түсінесіңдер?

Не себепті ..... деп ойлайсың?

Ақынның сырлас құрбы-құрдасқа қойған талабын қазіргі заман тұрғысынан салыстыр

Ишара: мақұлдау, рефлексиялық тыңдалым

Құндылықтарды дарыту:

Ынтымақтастық: топ ішінде бірліктің болуын және  өзара ынтымақтастық  дағдыларын  құру.

Қазақстандық отансүйгіштік және азаматтық жауапкершілік: Ұлттық тәрбие, жауапкершілік, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Алдыңғы оқу

Өзін-өзі тану пәнінен достық, татулық туралы ұғымдарды біледі

Әдебиет пәнінен достық туралы мақалдарды  жатқа біледі.

 Қазақ тілі пәнінен жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін біледі. Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жаза біледі. 

Жоспар

Жоспарланған уақыт (сабақтың кезеңдері)

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Қажеттілік

           

 

 

 

 

Басы

Раппорт

(Сенім орнату)

 

(1 минут)

 

 

Топтық жұмысты ұйымдастыру

(2 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпты жариялау

(1-минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсат пен бағалау

критерилерін

оқушылармен бірге талқылау (3- минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткен тақырыпты бекіту (қайталау)

(8 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Раппорт (Сенім орнату). Сәлемдесу

Топты құруда саралаудың жіктеу тәсілі жүзеге асырылды.

1. Оқушыларды  «Артығын алып таста»  тәсілі арқылы топқа бөлу.

2. Оқушыларға әртүрлі тақырыптағы мақал-мәтелдер жазылған түймедақ гүлі беріледі. Мақалға қажеті жоқ бір сөзді алып тастау арқылы гүл күлтелерін  түстерге сәйкес құрастырады. Нәтижесінде  мақалдағы тірек сөздер арқылы  «Достық», «Татулық», «Ынтымақ»  топқа бөлемін.

1.Ағаш тамырымен, адам досымен мықты (әлсіз)

2.Ынтымақ кетті, бақ кетті (ашу)

3.Жартыны жарып жеген татулық белгісі (араздық)

 

І топ « Достық»

ІІ топ «Татулық»

ІІІ топ «Ынтымақ»

www.google.com/search?q=топтық+жұмыс

 

Оқушылардың назарын тақтаға ілінген суреттерге  аудартамын. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.

Тақырыпты жариялау алгоритмі:

1.Тақтадан тақырыпқа байланысты суреттер көрсетіледі;

2.Оқушылар суреттер арқылы тақырыпты болжайды. (мұғалімнің кіріспе сөзі)

 1.Балалр тақтадан қандай суреттер көріп отырсыңдар?

2. Суреттерден қандай ой түйдіңдер?

«Достық, татулық- өмірдің қызығы» тақырыбын  болжайды.

 

 

Ықтимал жауап:

1.Балаларды көріп отырмыз

2.Ұстасқан қолдарды көріп отырмыз

3.Татулықты байқадық

4.Достықты байқадық

 

Мақсат пен бағалау критерилерін оқушылармен бірге талқылау:

1.Сабақтың мақсаты тақтада ілініп тұрады. Бағалау критерилерін оқушылармен бірге талқылаймын

Талқылау сұрақтары:

  1. Ғаламтор, газет- журналдар, энциклопедия, оқулықтардағы деректерді қолдана білеміз бе?
  2. Жалғаулар мен шылаулардың қандай ерекшеліктері бар?
  3. Орфографиялық норма дегеніміз не?

р/с

Бағалау критериі

1

Ғаламтор, газет- журналдар, энциклопедия, оқулықтардағы деректерді қолданады

2

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ажырата алады

3

Үндестік заңына сәйкес

орфографиялық  нормаға сай жазады

 

 

Дос таңдай білу тақырыбы бойынша өткен тақырыпты бекіту. (Топтық жұмыс, жеке жұмыс)

Достық туралы мақал- мәтелдерді қатыстырып,шылаулар мен жалғаулардың ерекшеліктерін сақтай отырып сабақта қарастырған мәселеге байланысты достарына хат жазып келу берілген.Үй тапсырмасы  «Қонаққа бару әдісі» арқылы сұралады. әр топ бір-біріне барып оқып береді.

Өткен тақырыпты бекіту алгоритмі:

1.Оқушылар үй тапсырмасын топта талқылап алады.

2. Әр топтан бір-бір оқушыдан шығып топтарға барып оқиды.

3. Хатта кездескен мақал-мәтелдің мағынасын ашып беру үшін әр топтағы жекелеген оқушы сұралады.

4.Белсенділігі төмен балалардан үй тапсырмасын орындау барысында  асты сызылған шылауларды  оқып беруін сұраймын.

 

Қ/б «Қонаққа бару әдісі» арқылы жүзеге асады

Оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап дұрыстығын айтады, қателері болса түзетіп отырады.

 

Суреттер интернет желісінен алынған.

 

«Топ ережесі»

https://www.google.com/search?q=топ+ережесі

https://www.google.com/search

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Қонаққа бару»

(Джигсо) әдісі

Уәж туындату

 

Саралаудың жүзеге асыру

 

 

 

Ынтымақтастық

орнату.

 

Топ ішінде жұмыс қалай бөлінетінін қадағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топта жұмысты бір-бірімен қалай талқылай-тынын қадағалау

  Ортасы

  (1 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

(2 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау үдерісі

(10 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үдерісті саралау

 

(2 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалау

 (әр топқа

1 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

(2 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқылым алды сұрақтар:

1.Балалар, ойын мен күлкінің бағасы бола ма?

2. Жетесіз адам деп қандай адамды айтар едіңдер?

Ықтимал жауап:

1.Ойын мен күлкінің бағасы болмайды.

2. Жетесіз деп тәрбиесіз, адамгершілігі жоқ адамды айтамыз .

(Жұппен, жеке жұмыс)

1-тапсырма. Оқушыларға  өлеңді оқып шығу үшін уақыт беріледі. Алдымен жеке,жұпта, содан соң топта талқылайды. Өлеңнен кездескен жалғаулар мен шылаулардың астын сызып отырады.

Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат,

Екі түрлі нәрсе ғой сыр мен сымбат.

Арзан, жалған күлмейтін, шын күлерлік,

Ер табылса жарайды, қылса сұхбат...

Керек іс бозбалаға талаптылық,

Әртүрлі өнер, мінез, жақсы қылық.

Кейбір жігіт жүреді мақтан күйлеп,

Сыртқа пысық келеді, сөзге сынық.

Жолдастық, сұхбаттастық –бір үлкен іс.

Оның қадірін жетесіз адам білмес.

Сүйікті ер білген сырын сыртқа жаймас,

Артыңнан бірауыз сөз айтып күлмес.

2-тапсырма.(Жеке жұмыс)

Оқылым кезіндегі тапсырма:

Үдерісті саралаудың жоғары деңгейлі ойлау дағдысы. Оқушы ақпаратты алғаннан гөрі оны өмірде қалай пайдаланатынын жазады.

Сөздікпен жұмыс

р/с

Сөздің атауы

Мағынасы

Мәтіннен мысал

Өмірде қалай қолданады

1

арзан

Затың құны

Арзан күлкі

Жалғандыққа бармайды

2

ғиззәт

Арабша (шексіз құрмет)

Біріңді бірің ғиззәт, құрмет етіс

Адамдарды сыйлайды

3

жетесіз

Қадір-қасиетін бағаламау

Оның қадірін жетесіз адам білмес

Айналадағыларды қадірлейді

 

3 топ та өлеңдегі асты сызылған сөздерге жалғау-лар мен шылауларды қатыстырып  орфографиялық норманың заңдылығына сүйене отырып сөйлем құрайды.

Үдерісті саралау- қарқын және әралуандылық. Тапсырманы орындап қойған оқушыға қосымша тапсырма: (Жеке жұмыс)

 Интернет желісінен «Достық, татулық» жайлы Абай ойымен үндестігі бар бір-екі қанатты сөзді өзі табады.. Авторларына сілтеме жазады.

 

р/с

Бағалау критериі

Дескриптор

1

Ғаламтор, газет- журналдар, энциклопедия, оқулықтардағы деректерді қолданады

Деректерді қолдана біледі

2

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ажырата алады

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін біледі

3

Үндестік заңына сәйкес

орфографиялық  нормаға сай жазады

Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жаза алады

 

Оқылымнан кейінгі тапсырмалар:(Топпен жұмыс)

1. Алдыңғы білімдері мен жаңа сабақта толықтырған білімдерін кластерге жинақтау.

2.Оқушылар  алдыларындағы флипчартқа топтарының атауын жазып, бүгінгі өткен тақырып бойынша кластер жасайды.

 

 

.                                                           

 

 

     Достық                 Татулық            Ынтымақ

Қалыптастырушы бағалау сұрақтар арқылы жүзеге асады:

1.Жалған күлкі дегенді қалай түсіндің?

2. Бозбалаға керек іс деп нелерді айтты?

3.Өлеңде кейбір жігіттің бейнесін ақын қалай сынады?

4. Үлкен іс қалай жүзеге асады?

5. Қандай адам жетесіз?

6.Сүйікті ер қандай болуы керек?

7. Өлеңнің түйінді ойы қандай?

8. Абай атамыз достықты не себепті жоғары бағалаған?

Үй тапсырмасы алған білімдерін толықтыру мақсатында беріледі.

«Жақсы дос мұратқа жеткізер...» тақырыбына эссе жазып келу. (120-150сөз). Жазба жұмысында жалғаулар мен шылаулардың орфографиялық нормаға сай болуын ескеру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.google.com/search?q= ойлан-жұптас-+бөліс+тәсілі

 

Дерек көзі:

7-сынып

Қазақ тілі оқулығы

«Арман-ПВ» баспасы 2017ж.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://tbi.kz/.../ҚАЗАҚ-ТІЛІНІҢ-ОРФОЭПИЯЛЫҚ-СӨЗДІГІНІҢ-ПРОСПЕКТІСІ.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт, стикер, түрлі түсті бояулар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінді оқып, ақпаратты анықтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үдерісті саралаудың

жоғары деңгейлі ойлау дағдысын қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үдерісті саралау- қарқын және әралуанды

лық.

 

 

 

 

 

Жұмыстың соңғы нәтижесін қалайша ресімдеу қажет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Осыдан қандай сабақ алуға болады

Соңы

Рефлексия

(4 миут)

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланысты стикерге жазып қалдырады, қалған оқушылар оқиды.

1.Менің есімде қалған маңызды бір ақпарат.

2. Менің көбірек білгім келген екі ақпарат.

3. Бұған дейін білетін үш ақпаратым.

4. Мен үйренген төрт ақпарат.

 

 

https://www.google.com/search?

 

 

Қосымша ақпарат

 

Саралау-  оқушыға мейлінше

Қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Пәнаралық байланыс-

Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі).

 

 

 

Саралау сыныпты топқа бөлу кезінде жүзеге асты.

 

1. Оқушыларды  «Артығын алып таста»  тәсілі арқылы топқа бөлу.

2. Оқушыларға әртүрлі тақырыптағы мақал-мәтелдер жазылған түймедақ гүлі беріледі. Мақалға қажеті жоқ бір сөзді алып тастау арқылы гүл күлтелерін  түстерге сәйкес құрастырады. Нәтижесінде  мақалдағы тірек сөздер арқылы  «Достық», «Татулық», «Ынтымақ»  топқа бөлемін.

1.Ағаш тамырымен, адам досымен мықты (әлсіз)

2.Ынтымақ кетті, бақ кетті (ашу)

3.Жартыны жарып жеген татулық белгісі (араздық)

І топ « Достық»

ІІ топ «Татулық»

ІІІ топ «Ынтымақ»

Үдерісті саралаудың жоғары деңгейлі ойлау дағдысы. Оқушы ақпаратты алғаннан гөрі оны өмірде қалай пайдаланатынын жазады.

Үдерісті саралау- қарқын және әралуандылық. Тапсырманы орындап қойған оқушыға қосымша тапсырма:

 Интернет желісінен «Достық, татулық» жайлы Абай ойымен үндестігі бар бір-екі қанатты сөзді өзі табады.. Авторларына сілтеме жазады.

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау сабақтың өн бойында жүзеге асырылып отырады.

Өткен тақырыпты бекіту (қайталау) кезеңінде бағалау  «Қонаққа бару әдісі» арқылы жүзеге асады.  Оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап дұрыстығын айтады, қателері болса түзетіп отырады.

Оқушылармен талқылауда айқындалған бағалау критериі:

р/с

Бағалау критериі

Дескриптор

1

Ғаламтор, газет- журналдар, энциклопедия, оқулықтардағы деректерді қолданады

Деректерді қолдана біледі

2

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ажырата алады

Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін біледі

3

Үндестік заңына сәйкес

орфографиялық  нормаға сай жазады

Үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жаза алады

 

Қалыптастырушы бағалау сұрақтар арқылы жүзеге асады:

1.Жалған күлкі дегенді қалай түсіндің?

2. Бозбалаға керек іс деп нелерді айтты?

3.Өлеңде кейбір жігіттің бейнесін ақын қалай сынады?

4. Үлкен іс қалай жүзеге асады?

5. Қандай адам жетесіз?

6.Сүйікті ер қандай болуы керек?

7. Өлеңнің түйінді ойы қандай?

8. Абай атамыз достықты не себепті жоғары бағалаған?

 

Өзін-өзі тану пәнінен достық, татулық туралы ұғымдарды біледі

Әдебиет пәнінен достық туралы мақалдарды  жатқа біледі.

 

 

Рефлексия

Сабақтың мақсаты  мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті. Қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?

Уақытты қалай пайдаландым?)

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды падаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (Оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:

 

             

 


Пікірлер (2)

Аяжан

Пайдама жарады, рахмет!

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз