Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп : №122 орта мектеп
Пәні: Информатика
Сынып: 5
Пән мұғалімі: Елеуішова Айдын
Бөлім: |
Роботтардың жарысы |
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Елеушова Айдын Серикбаевна |
|
Күні: |
|
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
-робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолданады - түрлі-түсті сызықтар арқылы өтіп, түстерін дыбыстап айту бағдарламасын құрып, роботты жүргізеді (lab.open-roberta.org) - робот түрлі- түсті сызықтар үстімен өтіп автотұраққа орналастырады.lab.open-roberta.org |
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 1 мин
3 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі 2. Топқа бөлу. «Стикер» әдісі. Оқушылар датчиктер бейнелеген стикерлерді алып, бір ауыз жақсы сөзбен тілек жазады. Сосын тақта алдына дейін сызылған қара сызықпен жүре отырып, қара сызықпен салынған шеңбер бойымен тізбек жасап тұрады, стикерлерін қалаған бір сыныптасына береді (1 оқушы екі стикер алуға болмайды). Олар стикердегі тілекті оқып, көңілдерін көтеріп, стикерде бейнеленген датчиктерге қарай екі топқа бөлінеді. Оқушыларға мен сабақ барысында Абай атамыздың сөзі- тәрбиесіз алған білім -адамзаттың қас жауы- деген сөзін жие сабақтарымда қолданамын. Сөйтіп оқушыларды тәртіпке шақырып аламын. I-Гидроскопиялық датчик II-Түс датчигі
3. Жаңа сабақ тақырыбын ашу. Joyteka.com платформасы арқылы Түрткі сұрақтар: қойылады
Түрткі сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, сабақ мақсатын айқындаймыз. |
1, Стикер таңдайды 2. Стикерге тілегін жазады 3. Қара сызық бойымен жүріп шеңбер бойына орналасады 4. Стикерін қалаған сыныптасына береді. 5. Стикер түсіне қарай топқа бірігеді. 6. Сұрақтарға жауап береді
Абай атамыздың сөзі- тәрбиесіз алған білім -адамзаттың қас жауы- деген сөздің мағнасын қысқаша айтады.
Joyteka.com платформасындағы комнатадағы жасырылыған түрткі сұрақтарға жауап береді. Оқушылар бүгінгі қара шеңбер бойымен айналғандығы туралы айтады, сұрақтарға жауап береді.Сұраққа жауап берген оқушылар смарт сағаттарына 1-балға жылжытып отырады. Түрткі сұрақтар арқылы бүгінгі SMART мақсаты мен тақырыбын анықтап алады.
|
Әрбір оқушы қолына Смарт сағатты тағып алады.
|
|
|||
Сабақтың ортасы 6 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бейнеролик көрсетіледі. Түрткі сұрақ:
«Аялдама» әдісі арқылы роботтың жарысында қойылатын талаптарды сұрайды.
|
Бейнероликті мұқият көреді. Сұрақтарға жауап береді.
Түрткі сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар Жарыс алаңына қойылатын талаптарды айтады; Роботқа қойылатын талаптарды айтады ; қара сызық бойына қояды |
Смарт сағат арқылы балл қою
Смарт сағат арқылы балл қою
|
Видео.
Қағазға жазылған құтылар |
|||
1.Топтық жұмыс
6 мин |
Тапсырма: Бір ғана түстер датчигінің көмегімен роботтың қара сызық бойымен жүру бағдарламасын құрып, роботты жүргізу. Дескрипторы;
|
|
Топтар бірін-бірі түрлі түсті стикерлермен бағалайды
Көк түс 1балл Жасыл түс 2 балл Қызыл түс 3балл |
||||
3. Жеке жұмыс
13 мин |
Тапсырма: https://lab.open-roberta.org сілтемесін, сайтта ұсынылған командалар блоктарын және датчиктерді пайдаланыңыз. "Роботтың" келесі әрекеттер тізбегін
орындау үшін алгоритм (дұрыс әрекеттер тізбегін) әзірлеңіз. Нұсқаулық: 1."Робот" белгіленген жылдамдықпенсызық бойымен қозғалыс жасайды; 2. Робот сызық бойындағы кедергілерді айналып, тұраққа орналасуы керек; Дескрипторы;
|
|
Смарт сағат арқылы балл қою |
|
|||
2. Жұптық жұмыс
5 мин |
Тапсырма: роботқа түс датчигін қолданып қызыл түске келген бір сөз айту;
|
|
Жұптар бірін-бірі түрлі түсті стикерлермен бағалайды
Көк түс 1балл Жасыл түс 2 балл Қызыл түс 3балл |
|
|||
Жеке жұмыс
6 мин |
Тапсырма: Қара сызықпен сызылған шаршы бойымен жүретін робот бағдарламасын құрыңдар
Дескрипторлар:
|
|
Смарт сағат арқылы балл қою |
|
|||
3-мин Қарқыны жоғары оқушылар үшін қосымша тапсырма |
Тапсырма: робот түрлі түсті сызықтар үстімен өтіп авто тұраққа орналасады арналған бағдарламаны құрыңдар Дескрипторлар:
Роботты тұраққа орналастырады; |
Бағдарламасын құрады; Экраннан нәтижесін көрсетеді |
Смарт сағат арқылы балл қою
|
https://lab.open-roberta.org/
|
|||
Сабақтың соңы
2 мин Рефлексия. |
Сабақты қорытындылау. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша сабақты қалай түсінгендігі туралы өз пікірін білдіріп, белсенді қатысқан оқушылар ерекше мадақталды, алған балдарын жинақтап есептеп күнделікке қояды. Wordwall бағдарламасында құрылған кездейсоқ дөңгелек арқылы берілген ойды аяқтау ұсынылады. Үйге тапсырма § 21. Оқу Неліктен робот сызық бойымен қозғалыс жаса ғанда түс датчигін пайда ланамыз? Ойланып жау ап бер? |
Оқушылар бүгінгі сабақтың қызықты болғаны жайында өздерінің алдағы уақытта не білгі келетіндері туралы айтады.
Оқушылар мадақтама алып қуанады, балл есептеп айтады;
Үйге берілген тақырыпты оқиды.Сұраққа жауап жазып келеді. |
|
https://wordwall.net/account/basicsignup?ref=home-benefit-cta Смарт рефлексия |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі