№103 жалпы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Мирзахметова Гаухар
Сабақтың тақырыбы: «Жақсы сөз-жанға қуат»
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың «сөз», «бақыт» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту
Міндеттері:
Көрнекі құралдар: оқулық, дәптер, үнтаспа, күн, жүрекшелер, ақбота, қоржын.
Сабақтың жоспары:
Сабақтың барысы:
ҚР мемлекеттік гимні
Психологиялық дайындық «Сәлемдесу»
Мұғалім сабақты төмендегі диалогпен бастайды.
-Сәлеметсіздер ме, балалар
-Мен сендермен қайта жүздескеніме қуаныштымын.
-Аяжан, бүгін сенің жүзіңнен бір жақсылық тарап тұрғандай
-Қазбек, бүгін сен көңілді секілдісің?
-Малика, сен күндегіден де әдемісің?
-Иманғали киімің өзіңе қандай жарасымды.
-Ал, балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстайықшы
-Балалар нені сеземіз?
-Жылылықты сеземіз
-Бір-біріңе күлімдеп қараңдаршы, жүздеріңнен нені байқап тұрсыңдар?
-Ал, балалар барлығымыз бірге өлең шумағын айтып шығайық
Ой-жүйрік, тіл-шебер,
Танытса шындықты.
Мәнді ойды тілмен бер,
Сөз тауып ұқыпты.
Қоржындағы хатты оқу
-Балалар бізге Ақбота өз қоржынымен Данышпан атадан хат алап келді. Сол хатты оқиық.
Данышпан ата:
-Сәлеметсіңдер ме, менің жас бүлдіршіндерім! Мен сендерге бір-біріңе тек жақсы, жылы сөз айтып жүрулеріңді тілеймін!
Жақсы сөз барлық адамның жанына қуат беретінін ұмытпайық.
Қоржындағы сөздерді- «Сахналау»
Ойланайық, пікірлесейік «Әңгімелесу»
-Қандай кезде жақсы сөздерді қлданасыңдар?
-Жаман, дөрекі сөздерді естігенде қандай сезімде боласың?
-Жақсы сөздерді естігенде қандай сезімде боласың?
-Жақын адамдарыңа қандай жақсы сөздер айтасыңдар?
Оқып үйренейік. « Мәтінмен жұмыс»
«Сыпайы қоян» мексика ертегісі
Оқушылар оқып, мәтінді мазмұндайды.
-Қоянның жылы сөздерінің өзіңе қандай көмегі тиді?
-Жылы сөздер арқылы қандай жағдайлардан шығуға болады?
Дәйексөз:»Жүректен шыққан сөз жүрекке жол табады» Ә. Науаи
Балалардың жауаптары дәйексөзбен түйінделеді.
Ескендір Хасанғалиевтың «Келші-келші балашым» әнін тыңдау.
1.Ән кімге арналған?
2.Осы әннің ішінен қандай жылы сөздер естідік?
Жаңа ақпарат «Ұстаз оқып береді»
Жақсы сөз адамдарды қуанышқа бөлейді. Олардың қарым-қатынасын жақсартуға ықпал етеді. Адамдар бір-бірімен жақсы сөйлесу арқылы сыйластыққа достыққа қол жеткізеді.
Шығармашылық жұмыс
Оқушыларды жақсы, жылы сөздер айтуға дағдыландыру мақсатында шығармашылық жұмыс ұйымдастырылады.
(Әңгіме, сурет түрінде көрсете алады.)
Тыныштық сәті
Балалар 2-3 минуттай көздерін жұмып, бойларын тік ұстап, ауаны терң жұтып, жәй сазды әуен тыңдайды.
Тапсырма «Ойын жаттығу»
Оөушылардың сабақтан түйген ойларының бекітілу мақсатында ойын-жаттығу ұйымдастырылады.
Дәптермен жұмыс
Оқушылардың сабақтан алған білімдерін пысықтауға арналған тапсырмалар беріледі.
Үйге тапсырма Өзіндік жұмыс ретінде
Жақын адамыңа тілек арнап жазып кел.
Жақсы сөз адамдарды қуанышқа бөлейді. Олардың қарым-қатынасын жақсартуға ықпал етеді. Адамдар бір-бірімен жақсы сөйлесу арқылы сыйластыққа достыққа қол жеткізеді.Сол себептен бір-бірімізге жақсы сөз айтуға тырысайық.
Оқушылармен шеңбер құрып, жақсы, жылы сөздер айтып шығамыз. Уысындағы жүректі бір-біріне сыйға тартып, алақандарына салады.
С. Мәуленовтың «Күнім менің» өлеңін бар дауыспен айтады.
Аналар-күнім менің
Бабалар-гүлім менің
Өзендер-күйім менің
Асқар тау-үйім менің
Соларға сүйенемін
Соларға сүйінемін
Нұрасыл
Маған ұнаған жоқ себебі менің іздегенім бұл емес
Жанар
Нұрасыл, логикаң бір түрлі екен. Көмір іздеп алдыңнан алтын шықса да солай дейсің бе?