Өлең, жыр, ақындар

Дауыссыз к мен г

Оңтүстік Қазақстан облысы

Бәйдібек ауданы

О.Орманов атындағы жалпы орта мектебінің

Бастауыш сынып мұғалімі: Нартай Айгүл

Пәннің аты: Қазақ тілі

Сыныбы: 2

   

Сабақтың атауы

Дауыссыз к мен г

Мақсаты

 а) Оқушыларға К мен Г дыбыстарының қалай айтылатыны, қай буындарда жазылатыны, К әрпінен кейін дауысты дыбыс келсе өзгеретіні туралы түсіндіру.
Білімдерін тереңдете отырып тапсырмаларды орындау  арқылы ой өрістері  тереңдейді

Күтілетін нәтиже

 Оқушылар к мен г дыбыстарының қалай айтылатынын.К әрпінен кейін    дауысты дыбыс келсе өзгеретіні туралы біледі.

Көрнекілігі: 

 

 

Пәнаралық байланысы: 

  Әріптер , суреттер, карточкалар, дұрыс-бұрыс кестесі. Тест,т.б.
 

 

  дүниетану, ана тілі,математика.

 

Әдіс-тәсілдері

Жеке жұмыс, топтық жұмыс, Кім жылдам?, Қар борату. Ойлан, бірік, бөліс, сәйкестендіру тесті.

Уақыты

     Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

 Оқушының іс әрекеті

2 мин

Шаттық шеңбері

 Сыныпты ұйымдастыру

Оқушыларды сабаққа дайындау:
Пәнге деген сүйіспеншіліктерін арттыру:
Шаттық шеңберін жасау.

 

 

Оқушыларды  қызыл, жасыл, сары түстерді таңдау арқылы топтарға бөлінеді.

Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Түстерді таңдау арқылы топтарға бөлінеді.

Топ басшыларын сайлап сабаққа дайындалады.

10мин

Қызығушылықты ояту

2. Үй тапсырмасын тексеру.

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып, ерекше ынтамен кіріседі.

5- жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.

Балалар к  дыбысы қандай жағдайда  г-дыбысына айналады? (ережені айту.)

«Дұрыс-бұрыс» кестесі.

Сұрақтар

Ия

Жоқ

- Қазақ әліпбиінде 42 бар.

(Иә)

 

я дыбысы (й+а) дыбыстарынан құралған

(Иә)

 

- Дауысты дыбыстар 3-ке бөлінеді.
 

 

(жоқ)

- сөздегі буын саны дауыссыз дыбысқа байланысты

 

(жоқ)

- Әріптерді айтамыз, естиміз.

 

(жоқ)
 

- Дауыссыз дыбыстар 3-ке бөлінеді.

(иә)

 

К мен Г үнді дауыссыз дыбыстар

 

(жоқ)

 

Өткенді еске түсіру,  пысықтау.

Постер қорғау. Топтық жұмыс.

Топ.қатаң дауыссыздарды тереді.

Топ, ұяң дауыссыздарды тереді.

Топ үнді дауыссыздарды тереді.

Шашылған әріптерден  қатаң, ұяң, үнді дауыссыздарды теріп жабыстыру.к және г дыбыстары бар заттардың суретін салып сол сөзге дыбыстық талдау жасау.

Балалар осы дауыссыз  дыбыстар буын құрай алама? (жоқ)
 

Ережені бір оқушы дауыстап түсіндіреді. 
Г әрпі сөз соңына жазылмайды. Сөз соңындағы К дыбысынан кейін дауысты дыбыс келсе, Кдыбысы Г-ге айналады. Мысалы: түлік – түлігі, жүзік – жүзігі, керік - керігі

 

15 мин

Мағынаны тану

 

 

 

 

 

 

 

 

Ойлан,бірік,бөліс әдісі.

Жаңа сабақ. 
Дәптерге бүгінгі күн ретін жазу. 
Көркем жазу.
Кк Гг
К, Г - қандай дыбыстар?

К-қатаң

Г- ұяң

Оқулықпен жұмыс жасау


1-жаттығу. Өлеңді түсініп оқы. Бесік , жөргек

сөздерінің алдына  менің, сенің, оның  сөздерін

қойып жаз.

Оқушыларға өлеңді мәнерлеп оқытамын.

    Менің бесігім.

    Сенің бесігің.

    Оның бесігі.
К дыбысы қандай дыбысқа айналды?
2-Суреттегі заттардың атын үлгіге қарап жаздыру

1-топ Көйлекті

2-топ .Есекті

3-топ. Үйректі

Барлық топ көжекті жазады.

 

Көйлек + і – көйлегі
есек + і – есегі

үйрек + і – үйрегі
көжек + і- көжегі

Бұл сөздер  қалай айтылып тұр? Жуан ба әлде жіңішке ме? (дәлелдеу).

 

3-жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жаз.

Егістік, діңгек сөздерін қатыстырып ,бірнеше сөйлем құрап жаз.

 

2 мин

Сергіту сәті

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Ой толғаныс

«Қар борату» әдісі.

 

Кім жылдам? Ойыны.

 

 

 

Сөздік  диктант.

Әр топ бір-біріне параққа сұрақтар жазып   бір-біріне лақтырады.

 

Шағармашылық тапсырма:

5-жаттығу. Топпен орындайды.

 

 

 

 

    Қолтық, терек, құшақ, керік, жорық, бесік, қалпақ, жантақ, шық, телпек, тесік ,жүйрік.

К әрпінен аяқталған сөздердің астын сыз және ы,і дыбыстарын жалғап айт.

 

Топтар сол сұраққа жауап береді.

 

 

 

Сөздік диктанты жазады.

 

 

 

5 мин

Сәйкестендіру тесті

Оқушыларға сәкестендіру тестін таратамын.

Қолғап            гі

Етік                ғы

Шырақ          бы

Қап                 ғы

Үтік                бы

Қорап              гі

Л,м,н              қатаң

К,ш                 үнді

Ж,з                 ұяң

Тесті сәйкестендіреді

2 мин

Қортындылау.

«Адасқан сандар мен әріптер» ойыны

1   3    2   4    7   5   6   8

Ж  р   а    а    ы   й   с   ң

Бүгінгі сабақ сендерге  түсінікте ме?

Түсінбеген, сендерге қиындық тудырған сұрақтар бар ма?

 

1 мин

Үйге тапсырма

 

Дәптермен жұмыс

4-жаттығу.

Күнделіктеріне жазып алады

 

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

 

Бағалау парақшасын толтырады.

 

Кері байланыс

   

Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады

қ\с

Аты-жөні

Сұраққа  жауап  беруі

Пікір таласқа  түсуі

 Ой-түюі

Үй жұмысы

Жиынтық  бағасы

1

 

         

2

 

         

3

 

         

4

 

         

 

Сәйкестендіру тесті

Қолғап                                      гі

Етік                                           ғы

Шырақ                                     бы

Қап                                           ғы

Үтік                                         бы

Қорап                                       гі

Л,м,н                                       қатаң

К,ш                                         үнді

Ж,з                                          ұяң

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз