Өлең, жыр, ақындар

Не деу керек? Әнуар Дүйсенбиев. Буын

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары

Сабақ: ана тілі

Мектеп: №101

Мерзімі:

Оқытушының аты-жөні: Оспанова Рахима

Сынып: 1 « »

Қатысқан оқушылар саны: _____________

Қатыспағандар саны:____________              

Сабақтың тақырыбы:   Не деу керек? Әнуар Дүйсенбиев. Буын

Осы сабақтың оқу мақсаттары:

Буын санын анықтау, «Не деу керек?»  өлеңін диалогтің дауыс ырғағын салып оқу.

Үлкен кісіні сыйлау, дұрыс амандасу әдептілігін үйрену

      Сабақтың мақсаты

                          Барлық оқушылар:

Сөздегі буын саны дауысты дыбыс санына қатысты екенін біледі. Сөздерді буындайды. Мәтінді буындап оқиды.

                          Оқушылардың көпшілігі:

Сөздерді буындап айтады.  Жүргізіп мәнерлеп оқи алады. Оқығанын мазмұндай алады.

                           Кейбір оқушылар:

Берілген сұрақтарға дәлелді жауап береді. Мәтінді диалогтің дауыс ырғағын салып оқиды. Мәтіннен көрініс көрсетеді.

Тілдік мақсаттар

 

 

 Бұған дейін меңгерілген білім:

  Жуан және жіңішке жұп дауыстылар   Ұ-ү «Көрші атам» М.Жаманбалинов

                                    Оқушылар:

Пәндік лексика және терминдер:

Буын, диалог, әдептілікке байланысты сөздер

             Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

Талқылау:

  • Буын саны неге байланысты?
  • Бір буынды сөздерде неше дауысты дыбыс болады?
  • Әдептілікке байланысты қандай сөздер білесің?

Жоспар

Жоспарланған уақыт 

                         Жоспарланған жаттығулар

  

Дерек көздері

 

Басы

    0 – 10 мин

 

 

 

 

 

 

 Ортасы

   11 – 21 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 – 27 мин

 

 

 

28 – 30 мин

 

 

 

 

31-41 мин

 

 

Соңы

41 – 45 мин

Ұйымдастыру кезеңі:  Ерте тұрып күнде мен,
Терезені ашамын.
Сәлем деймін күнге мен,
Шаттық әнге басамын
Айналама қарасам,
Ғажайыптар қаншама.
Сан жетпейді санасам,
Сәлем деймін баршаға.
Сынып 3 топқа бөлініп, өз аттарын, ұранын таныстырады.

I топ: Тапқырлар «Ұқыпты ұтар» II топ: Алғырлар «Іздеген табар» III топ Ойшылдар «Оқыған озар» Ұраны: Бәрі: «Еріншек тозар»
Үй тапсырмасын сұрау

Сәлемдесу түрлерін атап бер. Сәлем беру. Ассалаумағалейкум, Амансыз ба? Сәлеметсіз бе? Қалың қалай? Сәлем! Есенсіз бе? Әр топ сәлемдесу түрлерін көрсетеді. 
I топ: Қария мен баланың амандасуы
II топ: Ауылдан келген әжені қарсы алып, құшақ жая амандасу
III топ: Құрбысымен амандасу
Сәлем бермей тұрып, сөз бастауға болмайтынын байқадыңдар. «Сәлем сөздің - анасы» деген мақал бар. Сәлемдесу, үлкенге құрмет көрсету, кішінің міндеті. «Сіз» деп сөйлеу сыпайылықты, әдептілікті, мәдениеттілікті білдіреді. Әр уақытта өздеріңіз көргендей үлкендерге, апайларға сәлем беріп жүріңіздер.

Оқулықпен жұмыс  

Суретпен жұмыс. Кішіпейіл - кісіліктің белгісі. Кішіпейіл - бұл әдепті, сыпайы бала. Барлығымыз да Абзал сияқты, кішіпейіл де сыпайы бала болайық. Болжау, топтастыру стратегиялары. Ал, балалар, біздер қандай сыпайы сөздерді білеміз? Сыпайы сөздер: мүмкін болса, рақмет, өтінемін, сау болыңыз, рұқсат па?, сәлеметсіз бе?, кешіріңіз
- Балалар, мынау кім?
– Әнуар Дүйсенбиев. Қазақ балалар жазушысы.
- Біз ән сабағында қандай өлеңдерімен танысып едік?
- «Ақ тайлақ», «Қуыршақ»
– Біз енді Әнуарбек Дүйсенбиев ағамыздың балаларға арналған «Не деу керек?» деген жұмбақ өлеңімен танысамыз.
1. Өлеңді әнімен айту.
2. Балалар жұмбақ өлеңді шешіп отырады
Сұрақ-жауап:

1. Бұл өлеңде не туралы айтылған?
2. Қандай сыпайы сөздерді үйрендіңдер? Балалар, «рақым етіңіз, кешіріңіз, айып етпеңіз, өтінемін» сияқты сөздерді жиі айтуға тырысыңдар. Осындай сөзді көп айтқан бала - әдепті. Әдепті бала мен әдепсіз баланы Венн диаграммасында салыстыру.
Әдепті бала ата - анасын мақтатар Әдепсіз бала ата - анасын қақсатар
Сергіту: Ойын: «Буынға бөле білесіз бе?» (Суреттер көрсету) I топ: торғай, сәбіз, балық II топ: мысық, түйе, қоян III топ: қаз, балапан, аққу

- Олай болса, буынға ереже құрайық Сөзде қанша дауысты дыбыс болса сонша буын болады.
Дәптермен жұмыс Буын 58 - жаттығу. Дауысты дыбыстарды атау.
А - па, ә - же, а - та, кө - ке, ше - ше, на - ға - шы, жи - ен.
Кубизм стратегиясы.
Шығармашылық тапсырма I топ: Ребус құрау II топ: Сөз құрау III топ: Ұйқасын тап
 Кері байланыс

1. Бүгін сабақта кімнің өлеңімен таныстық?
2. Өлеңнің аты қалай аталады?
3. Өлеңде не туралы айтылған?

Үйге тапсырма. Не деу керек? Өлеңді жаттау. Әдептілікке мақал жазу.
Бағалау
Хор:«Еңбекшіл осындай, болайықшы досым-ай»

Оқулық

Суреттер

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасы

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

Шығармашылық тапсырмалар

 

 

 

 

 

 

 

Үнтаспа

                                                                  Қосымша ақпарат

Дифференциация – көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

 Деңгейлік тапсырмалар

                Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

   Бүгін оқушылар нені үйренді?

   Оқыту ортасы қандай болды?

   Оқушыларға дифференциация табысты болды ма?

    Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

    Мен жоспардан қандай ауытқулар жасадым және неге?

   Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Бағалау – оқушылардың жетістігі мен білімін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

 

Қалыптастырушы бағалау элементтер(жұлдызша, күлегеш, вербальді т.б)

Пәнаралық байланыс:

Музыка, орыс тілі, қазақ тілі, математика

Қорытынды бағалау

 1. Ең жақсы өткен екі кезеңді атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге байланысты)

 1.

 2.

 2. Қандай екі кезең сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

 1.

 2.

 Сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім және ол келесі сабақты өткізуіме қандай әсерін тигізеді?

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз