Сабақтың тақырыбы: Ондықтарды қосу және азайту.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: толық ондықтармен арифметикалық амалдар орындау дағдыларын қалыптастыру;
Дамытушылық: оқушылардың ойлау, есте сақтау, іскерлік дағдыларын, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Топпен жұмыс істей білуге дағдыландыру.
Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, еңбекқорлыққа, тапқырлыққа, алғырлыққа және өсімдіктерді аялауға, қорғауға тәрбиелеу.
Әдісі: ізденушілік, сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс, топтық жұмыс, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушы назарын сабаққа аудару.
ІІ. Психологиялық дайындық. (слайд)
Кел, балалар күлейік!
Күлкіменен түлейік.
Күлкімізді күн қылып.
Гүл өссін деп тілейік
(қолдарынан ұстап оқушылар, өз есімінің бірінші дыбысына басталатын гүл атын айтады.)
1-топ: Бәйшешек.
2-топ: Қызғалдақ.
Балалар, біз сендермен табиғат аясына шығамыз. Өз білімдеріңді көрсетіп, гүлшоқтарын тересіңдер.
ІІІ. Өткенді қайталау(слайд)
-1-ден, 10-ға дейін сандарды тура және кері санау .
-Қосудың компонентін атау . 5+3
-Азайтудың компанентін атау . 8-3
- Сандар қатарын оқы, әр қатардағы артық санды тап. Дәлелде.(слайд)
-Сандарды оқы: 2 ондық, 4 ондық, 1 ондық, 3 ондық.
- Бұл сандардың жазылуы туралы не айталасыңдар? (Бұл сандардың жазылуында ондық деген сөз бар.)
- Осы ондықтардың әрқайсысының өзінің атауы бар екенін білесіңдер. Суретке қарап дұрыс ата. (слайд)
1онд. - 10(он)
2 онд.- 20(жиырма)
3 онд.-30(отыз)
4 онд.- 40(қырық)
5онд.- 50(елу)
6 онд. – 60(алпыс)
7 онд.- 70(жетпіс)
8 онд. – 80(сексен)
9 онд.- 90(тоқсан)
10 онд.- 100(жүз)
- Ондықтар туралы не білгілерін келеді тағы? (ондықтарды қосуға және азайтуға бола ма?).
- Бұл сұраққа жауап беру бүгінгі сабағымыздың мақсаты.
-Олай болса, сабақтың тақырыбы «Ондықтарды қосу және азайту»
ІҮ. Жаңа сабақ.
Оқушыларға бағандағы мысалдарды салыстыруды ұсынамын (слайд)
7-5 7онд.- 5 онд.
2+4 2 онд.+ 4 онд.
5-1 5 онд. – 1 онд.
Балалар ондықтарды қарапайым жай бірліктер сияқты қосады, азайтады деген қорытындыға келеді.
Ү. Оқулықпен жұмыс.
№ 1, 168 бет.
І-топ: 3 онд. + 2 онд.=5онд. ІІ-топ: 7онд.- 4онд.=3онд.
30+20=50 70-40=30
9онд.- 5онд.= 2онд. + 6 онд.=
90- 50= 20 + 60=
Сергіту сәті «Қарлығаш»
№2. Есеп шығару. (слайд)
Аспаз торт пісіру үшін жұмыртқаның 1 ондығын жұмсады. Кекс пісіру үшін 2 ондығын жұмсады. Аспаз барлығы неше жұмыртқа жұмсады?
2-топ: Тігіншілер.
Тігінші түйменің 4 ондығын сатып алды. Костюмге 1 ондығын қадады. Тігіншіде неше түйме қалды?
ҮІ. Логикалық тапсырма
«Артық затты тап» (оқу құралдары- жәндік, үй жануарлары- жабайы жануар)
ҮІІ. Дәптермен жұмыс.
№ 3. Өрнектер құрастыр және олардың мәнін тап. (тақтада орындау)
10+70=80
70+10=80
80-70=10
80-10=70
Оқушылардың өз беттерінше мысалдар төрттігін құрастыруын ұсынамын.
ҮІІІ. Бекіту.
«Кім жылдам?»
20 |
40 |
50 |
10 |
90 |
+ + - +
1-топ
90 |
30 |
20 |
50 |
70 |
2-топ - - - +
ІХ. Қорытындылау. (Оқушылардың жинаған гүлшоқтарын ортаға салу)
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі