Атырау облысы, Атырау қаласы
Бесікті орта мектеп-интернатының
Бастауыш сынып мұғалімі: Кайржанова Райхан Кайржановна
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Адам туралы түсінік беру, аңыз өмірде болған адамның басынан өткен әңгімені айтатынын дәлелдеу. Қожанысыр туралы мәлімет беру.
Дамытушылығы: Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу, байланыстырып сөйлеу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорын молайту, таным белсенділігін арттыру.
Тәрбиелігі: Оқушыларды адалдыққа,өз ойын дәлелді анық жеткізуе білуге,өзара сыйласытыққа тәрбиелеу.
Түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Әдісі: Сұрақ-жауап, зерттеушілік, әңгіме құру, қарама-қарсы элементтер стратегиясы.
Көрнекілігі: Қожанасыр суреті, оқулық, интерактивті тақта, рефераттар.
Күтілетін нәтижелер: Алға қойған мақсатқа жете алатын оқушы тәрбиелеу. Әр оқушы өз білім деңгейін, іскерлігін дамытады. Оқушылардың шығармашылық, ізденушілік қабілеттері шыңдалады.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
2. Үй тапсырмасын тексеру «Төрт түліктің кеңесі» мәтінді рөлге бөліп оқу.
3. Қорытынды.
Төрт түлік малды өсірумен қазақ халқы ертеден айналысқан. Ата-бабамыздың кәсібі осы мал шаруашылығы болған. Олардың пайдасын біз күнделікті өмірден көріп жатырмыз.
Оқушыларды топқа бөлу
Жаңа білім
1. Қожанасыр мен ашқарақ
2. Зерттеу сұрақтары ( іздену тапсырмалары)
1) Қожанасыр кім болған?
2) Ата-анасы кім болған?
3) Қожанасыр әңгімелерінің саны қанша?
3. Берілген тапсырмалар бойынша презентациялар шеруі
1 топ.
Тақырыбы: Қожанасыр адал адам
Ақпарат жинаушы: Топ мүшелері
Өнімі: Реферат
Қорғау: Қожаберген Бекарыс
2 топ.
Тақырыбы: Қожанасыр әпенді, күлдіпгі адам
Ақпарат жинаушы:Т оп мүшелері
Өнімі: Сурет Қожанасыр әңгімелерінің жинағынан «Қожанасырдың қарын ашуы» сахналау
Қорғау: Жаумитов Алихан
3 топ.
Тақырыбы: Қожанасыр сүйікті кейіпкер
Ақпарат жинаушы:топ мүшелері
Өнімі: Сурет. Қожанасыр баба туралы өлеңі
Қорғау: Орын Ақтанберді
4. Кітаппен жұмыс
«Қожанасыр мен ашқарақ» аңызы оқу (оқушылардың оқуы)
Тізбектеп оқу
5. Сөздік жұмыс
Ашқарақ, қомағай-тамақты ретсіз көп ішу
Бейбастық-жөнсіздік, тәртіпсіздік
6. Суретпен жұмыс
Қожанасырдың есек үстіндегі суреті
Сергіту сәті:
Күркіреді күн-күн
Терезелер шық-шық
Жауды жаңбыр тоқ-тоқ
Шелек-шелек көп-көп
Жон арқаңды тос-тос
Күнбағыс тез өс-өс!
7. Сұрақтарға жауап беру.
8. Мәтін неге аңызға жатады деп ойлайсың? (оқушы пікірі)
9. Ойды түйіндеу «Қарама-қарсы элементтер» стратегиясы
Қожанасыр | Іс-әрекет сезімдері | Әңгіме желісі |
Ақылды, шешен, аңқау, күлдіргі |
Байсалды, епті |
Той,ашқарақ, қомағай адам, шайдың құйылуы, ірімшік пен құрт жеуі, шөлдеуі |
10. Не үйрендік? Не білдік?
Қожанасыр қазақта-мүсәпірдің демеушісі, ақиқаттың, әділдіктің төрешісі
Ол түрікте Қожа Насреддин, Азербайжан мен парсыда-моллы Насреддин, өзбек пен тәжікте-Насреддин әфенді деген атаққа ие болған.
11. Үйге тапсырма: Аңызды оқу, түсіну, 5-тапсырма
12. Бағалау.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі