Сабақ:№2
|
Мектеп: «Бейнеу аудандық әкімдігінің Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебі» КММ |
||||||
Күні:29.04.2016. |
Мұғалімі:Қарайдарова Ф |
||||||
Сынып:10-сынып |
Қатысқандар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы. |
||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7 модульді ықпалдастыру.Туындының физикалық және геометриялық мағынасын,жанаманың теңдеуін біліп есеп шығаруда қолдануды үйрену. |
||||||
Пайдаланған модулъдер |
1Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 2Сын тұрғысынан үйрену 3Оқу үшін бағалау,оқуды бағалау. 4АКТ-ны пайдалану |
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Физикалы және геометриялық есептерге туындының формуласын пайдаланып жылдамдықты,үдеуді таба білу. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Формуланы қорытып шығара білу |
||||||
|
Кейбір оқушылар:а-деңгейіндегі есептерді шығара білу. |
||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Формуламен есеп шығара алады. істей алады |
||||||
Негізгі сөздер тіркестер: жылдамдық,үдеу, бұрыштық коэффициент. |
|||||||
Сыныптағы диалог жазылым үшін үшін пайдалы тілдік бірліктер: Формулаларды,есептің шығару жолдарын ауызша баяндау |
|||||||
Талқылауға арналған тармақтар: бұрыштық коэффициент. Жанаманың теңдеуі. |
|||||||
Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? Тұрақты санның туындысы неге тең Дәреженің туындысы неге тең Бөлшектің туындысын қалай табамыз
|
|||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар:физикалық есептер мен жанаманың теңдеуін жаза білу. |
|||||||
|
|||||||
Алдынғы тақырып: |
Туындының табу ережелері. |
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
ресурстар |
|||||
Басталуы 18-минут |
Топқа бөлу:1топ Жылдамдық (3-минут) 2топ Үдеу 3топ Жанама Тренинг:Әлемнің жеті кереметі. Тренгтің мақсаты:Әлемнің жеті кереметін сезіндіру. Әр топтың топбасшысы сайланады.Топ ережесі бекітіледі. Үй тапсырмасын дәптерлерін алмастыру арқылы Бірін бірі тексеру.( Жұптық жұмыс)(5-минут)
Жаңа сабақ :ДЖИКСО әдісі бойынша (15мин) Сурет болу керек Әр топ тақырыпшаларды бөліп алып қалған топқа түсіндіреді. 1-топ Туындының геометриялық мағынасы тақырыбын түсіндіреді. F`(х)=tga=k Туындының геометриялық мағынасы функцияның Графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициенті. Мысал:у= x2 параболасына N0(1:1) нүктесіне жургізілген жанама мен Ох осінің оң бағытының арасындағы бұрышын табайық Шешуі:у=х2 функциясының туындысы у1=2х F1(1)=tga=2*1=2 a=artg2 2-топ Жанаманың теңдеуін түсіндіреді Жанаманың теңдеуі:у=f(x0)+ f1(x0)(x-x0) Табу алгоритмі: 1,х0-ге сәйкес f(x0)-ді есептеу 2, f(x) функциясының туындысын табу: 3, х0-дегі туындының мәнін f1(x0)анықтау 4,табылған мәндерді (2)формулаға қойып,жанаманың теңдеуін алу. Мысалы:у=х2-5х+5 функциясының х0=1 f(x0) =12-5+5=1 f1(x)=2х-5 f1(1)=2-5=-3 Егер f(x) функциясы диференциялданатын болса,онда(а;с)аралығында f1(b)=f(c)-f(a)/c-a болатындай вϵ (а,с)нүктесі табылады
3-топ Туындының физикалық мағынасын түсіндіреді. Туындының физикалық мағынасы. Анықтама у=f функциясының х нүктесіндегі f1(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды.Бұл туындының физикалық мағынасы.Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең. Мысалы: S(t)=t2+2t t=5с S1(t)=2t+2 V (5)=2*5+2=12м/с V1=(2t+2)1=2 A=2 Жауабы: V=12м/с A=2м/с2 Әр топ сабақ түсіндіріп жатқанда қалған топ инсерт әдісі бойынша түртіп алып отырады. Қол шапалақтау арқылы бағалау |
Джиксо әдісі
инсерт әдісі
СТО технологиясы |
|||||
Ортасы 15-минут
|
Кубизм тәсілі бойынша (5-мин) №192 №193 №194 есептер.Есеп шығарылып болған соң дәптер алмастырылып оқушылар бірін бірі тексеріп нәтижесін топ басшысына баяндап отырады. Стикер арқылы бағалау №197 Ыстық орындық тәсілі бойынша (10-минут) f(x)=х2-3х+5 М(0:5) f1(x)=2х-3 f1(0)=-3 tga=-3 a=arctg-3
f(x)=4x3-7x-16 М(2:2) f(x)=12х2-7 f(2)=12*2-7=17 tg(a)=17 a=arctg1 Есепті шығарып болған оқушы ортаға орындыққа отырып қалған оқушылар сұрақ қою арқылы есепті талқылайды. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау. |
Кубизм әдісі
Ыстық Орындық әдісі СТО технологиясы
СТО технологиясы
|
|||||
Аяқталуы 8-минут |
Рефлексия (Оқушылардың сабақ бойы алғанбілімін өз сөздерімен баяндап бере алатын,жаңа білімдерін көрсете алатын кезең )Сұрақ қою қайта сұрақ қою әдісі.
Жанаманың теңдеуін жаз (5-минут) Туындының физикалық мағынасы қандай Туындының геометриялық мағынасы қандай
Логикалық есептер:1.Натурал сандарды 1-ден бастап қатарынан жаза бастады 1992 орында қандай цыфр тұр ? 2.Құрт ағашқа өрмелеп барады Түнде ол 4метр жоғары көтеріледі де түнде 2метр төментүседі.8 күнде құрт ағаштың төбесіне шықты.Ағаштың ұзындығын тап. 3.Баспалдақ 15 басқыштан тұрады.Баспалдақтыңортасында тұру үшін нешінші басқышты басу керек |
СТО технологиясы. |
|||||
Сабақтың соңында әр топ бірін бірі бағдаршам арқылы бағалайды, Қызыл-5 сары-4 жасыл-3
Үйге тапсырма : 198 есеп
Сабақ соңында білім ағашы арқылы өздерінің сабақтан алған әсерін стикер арқылы жазып жапсырады жазып жапсырады
|
|
||||||
№2
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
Тапсырманы жеңіл есептен бастап,бірте бірте күрделендіру арқылы қиын есептерді шығарудың жолдарын көрсетіп соның ішіндегі ең тиімдісін таңдап алуды оқушының өзіне қалдырамын. |
Оқушылар бірін-бірі асырыра бағалағанда түсіндірме жұмыстарын жүргізіп, шынайылыққа таза бағасын қоюға үйретемін. |
|
Рефлексия. Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал Қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төменгі ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Бүгін оқушылар Туындының физикалық және геометриялық мағынасы тақырыбын ЖИГСО әдісі арқылы түсіндірілді яғни бірінші топт Туындының геометрялық мағынасын түсіндірсе 2-топ Туындының физикалық мағынасын түсіндірді,ал үшінші топ Жанаманың теңдеуінің формуласын жазып табу алгоритмін көрсетті.Оқушылар жоғарыдағы тақырыпшалардың формулаларын пайдаланып есеп шығаруды үйренді. Сабаққа оқушылар белсенді қатысты.Сто технологиясының жаңа әдіс –тәсілдері сабақты жаңа қырынан корсетті.Әсіресе «ЖИГСО», «ИНСЕРТ» әдісі оқушылардың қызығушылығын арттырды.«ЫСТЫҚ ОРЫНДЫҚ» әдісі кезінде ортадағы орындықта отырған оқушыға өздерінің түсінбей тұрған жерлерін сұрап жауаптарын алды.Мен берілген уақыт мезетінде өз жоспарымдағы есептерді шығарып үлгермедім.Себебі:1Бұрын оқушылар топқа бөлініп көрмегендіктен біршама уақыт кетті 2Сабақ басталып жатырғанда жарық өшіп қалып жоспарланған бейнебаян көрсетілмей қалды,сондықтан орнынаБасқа тренинг өткізуге тура келді.3Оқушылар бірін бірі бағалау кезінде артық бағалауға жол берілді,олармен түсіндірме жұмыстарын жүргіздім |
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1.Бұл сабақтаББҮ әдісі табысты болды Бұл әдісте оқушылар өз ойын ашық айтты 2.Топ басшысы арқылы оқушыларды бағалау,оқушыны сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландырып,бүкіл сынып бағаланды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз ) 1.Қарлы жұмбақ әдісі 2,Кубизм әдісі Сабақтың барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар менің келесі Сабағымды жетілдіруге көмектесетін білдім.
|
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
Рефлексия. Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал Қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төменгі ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз ) 1. 2, Сабақтың барысында менсынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі Сабағымды жетілдіруге көмектесетін білдім.
|
Гулбақ
өте тамаша, маған ұнады.