Сабақ №4 Пәні:Алгебра |
Мектеп: "Бейнеу аудандық әкімдігінің Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебі"КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 29,04 |
Мұғалімнің есімі: Карайдарова Фариза |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:10-сынып
|
Қатысқандар саны:14 |
Қатыспағандар саны:6 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық функцияның туындысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Тақырыпты игере отырып тригонометриялық функцияның туындысын табу формуласымен танысып оларды есептер шығаруда қолдануды . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тригонометриялық функцияға байланысты есептер шығара білу.Берілген функциядан тригонометриялық функция құрастыра білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Формуланы қорытып шығара білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушыларА-деңгейіндегі есептерді шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пайдаланылған модулъдер |
1Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 2Сын тұрғысынан үйрену 3Оқу үшін бағалау,оқуды бағалау. 4АКТ-ны пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Формуламен есеп шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер тіркестер:функция, тригонометриялық функция. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог жазылым үшін үшін пайдалы тілдік бірліктер: Формулаларды,есептің шығару жолдарын ауызша баяндау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: Тригонаметриялық функцияның туындысының формуласы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? 3 топқа екі-екіден сұрақ қоямыз 1Туынды дегеніміз не 2Тұрақты санның туындысы неге тең 3Туындының геометриялық мағынасы дегеніміз не 4Туындының физикалық мағынасы дегеніміз не 5Жанаманың теңдеуі 6Күрделі функцияның туындысының формуласы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тыңдалым бойынша ұсыныстар Есепті түсіндіру арқылы шығару. Ашық сұрақтар қоямыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы тақырып: |
Күрделі функцияның туындысы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Модуль |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 15-минут |
Топқа бөлу:1топ Конус 2топ Пирамида 3топ Цилиндр Әр топтың топбасшысы сайланады. Топқа бөлудің мақсаты: сатылап білім шыңына шығу. Тренинг: «Болашақтың мектебі» бейнебаяны Тренигтің мақсаты: болашақта ғылым мен техниканың қарыштап дамуындағы білімнің үлкен рольін ұғындыру. Үй тапсырмасын Сәйкестендіру тәсілі мен тексеру
|
АКТ
Сәйкес Тендіру тәсілі |
Интер белсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 15-минут |
Жаңа сабақ :ЖИГСО ТӘСІЛІ бойынша
1-топ Туындыны табу ережелерін айтады
2-топ Тригонометриялық функцияның туындысы
3-топ Тригонаметриялық функцияның туындысына есептер шығарады
1-топ мүшелері сабақ түсіндіріп жатқанда қалған екі топ ИНСЕРТ Әдісін пайдаланады 1-топ Туындыны табу ережелері:(u+v)’=u’+v’ 2-ереже: (uv)’=u’v+uv’ (Cf(x))’=C f’(x) 3-ереже: ( )’= 4-ереже: (u+v)’=u’+v’ y=xn с1=0 (xn)’=nxn-1
2-топ Тригонометриялық функцияның туындысының формуласы. Sin1x=cosx Cos1x=sinx Tgx=1/cos2x Ctg1x=1/sin2x
3- топ мысалы: у=3 sinx У1=3соsx У=2sin2x у1=2*2sinx(sinx)1=4sinx *cosx
У= (7.5-cos4x)1=4sin 4x Әр топ бірін бірі смайлинг арқылы бағалау 3-топ №224есепті шығарып түсіндіреді. f(x)= sinx- cosx f(x)= tg-4 ctgx
f1(x)= cosx+ sinx f1(x)= ctgx-4 tg
№226 Жеке жұмыс
f(x)= - sin2x- cos2x f(x)=x2+2 cosx f1(x)= -2 cos2x +2 sin2x f1(x)=2x-2 sinx оқушылар бір-бірінің дәптерін алмастыру арқылы бірін бірі стикер арқылы бағалайды.
Семетикалық карта арқылы формуланы қайталау
№232 « Қалам столдың ортасында» ӘДІСІ f(x)= sinx*( cosx-1)
f1(x)= Sin1x*( cosx-1)+ sinx*( cosx-1)1= cos2x- cosxх
f(x)=х2* ctgx
f1(x)=2х* ctgx + х2*1/sin2x=2x ctgx+ х2/ sin2x
|
ЖИКСО әдісі
ИНСЕРТ түртіп алу Әдісі
Семетика-лық карта СТО технологиясы
«Қалам Столдың Ортасын-да» әдісі |
Алгебра-10 Авторы: Әбілқасымова,Шойынбеков. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 15-минут |
Рефлексия (Оқушылардың сабақ бойы алғанбілімін өз сөздерімен баяндап бере алатын,жаңа білімдерін көрсете алатын кезең )
«Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі «Туынды» тарауы бойынша постер қорғау 1-топ Асоцация әдісі бойынша 2-топ сатылап білім шыңына шығу 3-топ Асоцация әдісі бойынша Топ басшылары бағалау парақшасы арқылы оқушылардың бағасын қорытады.
|
«Соңғы сөзді мен айтайын »әдісі.
«Асоцациа »әдісі |
Смайлинг-тер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
сабақтың соңында әр топ бірін бірі смайлинг арқылы бағалайды,
Үйге тапсырма : 220 есеп Тест есептерін шығару.
Сабақ соңында смаилингтер арқылы өздерінің сабақтан алған әсерін стикер арқылы жазып жапсырады жазып
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушығатапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік жәнееңбекті қорғау Ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Тапсырманы жеңіл есептен бастап,бірте бірте күрделендіру арқылы қиын есептерді шығарудың жолдарын көрсетіп соның ішіндегі ең тиімдісін таңдап алуды оқушының өзіне қалдырамын. |
Оқушылар бірін-бірі асырыра бағалағанда түсіндірме жұмыстарын жүргізіп, шынайылыққа таза бағасын қоюға үйретемін. |
АКТ –ны қолдану ережелерімен таныстырып,оны математика сабағында пайдаланудың тиімді тұстарын айтып өттім.Әсіресе формулалардың шығу тегін ,оны зерттеген ғалымдар туралы мәліметтерді табуда интернеттің маңызы зор. |
|
Рефлексия. Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал Қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төменгі ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Бүгін оқушылар күрделі функцияның туындысын табу ережелерімен танысып,оның формулаларын пайдаланып есеп шығаруды үйренді.Сабақ барысында оқушылар СТО технологиясының әдіс –тәсілдері арқылы сабақты жаңа қырынан таныды.Әсіресе « ЖИГСО»әдісі оқушының өз ойымен сабақ түсіндіруге мүмкіндік берсе, «Сематикалық карта» әдісіуақыт үнемдеуге мүмкіндік берді. «Соңғы сөзді мен айтайын»әдісі оқушылардың қызығушылығын арттырды.Әр топ туынды тарауы бойынша постер қорғауды үйренді.Постер қорғау кезінде «Ассосация»әдісін бірінші және үшінші топ қолданса,екінші топ «Сатылау» әдісі бойынша қоғадыУақыт мезетінде өз жоспарымдағы есептерді шығарып үлгердім.Себебі: 1 Оқушылар топқа бөлініп сабақ өтудің әдісін меңгерді. 2Тапсырмаларды орындаған кезде оқушылар уақытты үнемдеуге тырысты. 3Оқушылар бірін бірі бағалау кезінде артық бағалауға жолберілді.Қорытынды бағаны мұғалімнің өзі қоятындығы оқушыларға түсіндірілді. |
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? 1.Бұл сабақта Постер қорғау әдісі табысты болды.Бұл әдісте оқушылар өз ойын ашық айтты ,білімдерін жан-жақты көрсете білді. 2.Топ баасшысы арқылы оқушыларды бағалау,оқушыны сыни тұрғыдан ойлауға дағдыландырып,бүкіл сынып бағаланды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз ) 1.СТО технологиясының «Сематикалық карта» әдісі 2, «ЖИГСО»әдісі 3Формативті бағалау. 4 Постер қорғау.Соңғы сөзді мен айтайын тәсілі. Сабақ өз мәресіне жетті.Оқушылар постер қорғауды,инсерт әдісін меңгерді.Топқа Бөліну кезінде уақытпен санасты.Сыни тұрғыдан ойлау қалыптасып бағалау кезінде Бұрынғыға қарағанда ерекшеліктер болды. Сабақтың барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін білдім.
|
|
||
|
|
|
|
|
|
||
|
|
Дина
сабақ жақсы жасалған