Өлең, жыр, ақындар

23+2, 25-2 түріндегі қосу және азайту

БҚО, Қаратөбе ауданы, Аққозы ауылы
А.Әділов атындағы Жалғызағаш бастауыш білім беретін мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі: Сұлтангереева Әйгерім Ержанқызы

 

    Уақыты:

 

   Бекітемін:

Пәні:

  Математика

   Мұғалімі: Сұлтангереева Ә. Е.

Сыныбы:

2

Сабақ

№23

Тақырыбы:  

23+2, 25-2 түріндегі қосу және азайту

Мақсаты:

Бірліктерді қосу және азайтуға келтіру арқылы орындалатын есептеу тәсілдерін енгізу, сол тәсілдерді қолдану үлгісін көрсетіп, екі амалмен шығарылатын есепті шығаруды пысықтау. Алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге, өз пікірін еркін айтуға,өзгенің пікірін тыңдауға баулу; адамгершілігін арттыру, еңбекті сүйе білуге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:

Түсіндіру, ойландыру, сұрақ-жауап

Көрнекілігі:

Сызба, электронды оқулық, үлестірмелі материалдар.

Сабақтың барысы:

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі.

 

Психологиялық дайындық.

Математика қызық пән,
Бәріміз оны білеміз.
Қызық есеп шығарып,
Тез жауабын береміз.

 

Математика қызық пән,
Бәріміз оны білеміз.
Қызық есеп шығарып,
Тез жауабын береміз.

Үй тапсырмасын тексеру

№7  (45-бет)

 

Берілген үй тапсырмасын тексертіп алады.

Қызығушылықты ояту

Математикалық диктант

10 мен 50-нің қосындысы

26 мен 20-ның қосындысы

47 мен 9-дың айырмасы

55 пен 7-нің қосындысы

69 бен 6-ның қосындысы

75 мен 5-тің айырмасы

68 мен 8-дің айырмасы

44 пен 4-ның айырмасы

 

10+50=60

26+20=46

47-9=38

55+7=62

69+6=75

75-5=70

68-8=60

44-4=40

Мағынаны тану

 

№1

а) 23 саны неше ондық, неше бірліктен тұрады?

23= 20+3
Біз бүгін ондықтан аттап, екі таңбалы және бір таңбалы санды қосу, азайтуды орындаймыз. Көрнекілікке сүйене отырып, қосу мен азайтудың жаңа әдістерін салыстырамыз. 
23+2= 20+(3+2) = 20+5 = 25

№2

Түсіндіре отырып шығар:
26+2=20+(6+2)=28

28-2=20+(8-2)=26

45+4=40+(5+4)=49

49-4=40+(9-4)=45

63+4=60+(3+4)=67

67-4=60+(7-4)=63

№3

А) Өрнектерді жаз және оның мәнін тап.

10+(2+6)=18

30+(8-4)=34

80+(7-5)=82

30+(3+5)=38

Ә) Теңдеуді шеш.

10-x=7

X=10-7

X=3

10-3=7

7=7

x-7=3

x=3+7

x=10

10-7=3

3=3

X+7=10

X=10-7

X=3

3+7=10

10=10

№4

Қызыл шар-19

Көк шар – 9

Барлығы - ?

Шешуі: 19+9=28

Жауабы: Барлығы 28 шар.

№5

51, 50, 49, 48.

51>49       48<49

50<51        49<51

№1

Өрнектерді жазып және оның мәнін табады.

 

 

 

 

№2

Түсіндіре отырып шығарады

 

 

 

 

 

 

№3

Өрнектерді жаз және оның мәнін табады.

 

 

 

 

Берілген теңдеуді  мұқият қарап, соны шешеді.

 

 

 

№4

Берілген мазмұнды есепті оқып, қысқаша шартын жазып шешуін шығарады.

 

 

№5

Берілген сандарды кему ретімен жазып, оларды салыстырады.

Бекіту

Логикалық есептер шешу 
1. Желтоқсан айы. Есік алдында 3 гүл гүлдеді.
Содан кейін 3 гүл гүлдеді. Барлығы қанша гүл гүлдеді?

2. Ұшақ Оралдан Ақтөбеге дейін 1сағат 20минут, ал қайтарда 80 минут ұшқан. Ол қалай ?

3. Екі қызда барлығы 9 шар болды. Бірінші қыздың 2 шары, екінші қыздың 3шары ұшып кеткенде, қыздардың шары тең болды. Әр қыздың қолында неше шар болғаны?

4. Ата мен әженің 5 баласы, 3ешкі, 2 қойы, 2 түйесі бар. Олардың неше баласы бар?

5. Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оның 3 танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды?

6. Марат мектепке дейін 3 км мен 20 минут жүріп жетеді.Марат сонда неше км жүрген?

7. Тұз артылған есек пен мақта артылған ат өзеннен жүзіп өтті. Есек судан шығысымен ойнақтап жүгіріп кетті. Ал, ат болса, төрт тағандап жатып қалды. Неліктен? 

8. Таразы табақшасында 2 аяғымен тұрғанда қаз 5 кг болды. Бір аяғымен тұрғанда неше кг болады?

 

Тест.

1. Сексен санының дұрыс жазылуын көрсет
А) 88                        Ә) 80                        Б) 8
2. 3 ондығы бар санды көрсет
А) 300                        Ә) 3                         Б) 30
3. 7+3=10 теңдігіндегі 7 қалай аталады?
А) қосылғыш          Ә) қосынды                   Б) айырма
4. Х - тың мәні қаншаға тең? Х+20=70

А) 50                Ә) 90                    Б) 60
5. Үшбұрыштың қабырғалары қандай фигуралардан тұрады?
А) сәулелер                 Ә) кесінділер       Б) сызықтар
6. Көп нүктенің орнына қажет таңбаны орналастыр 8... 1 = 7
А) –                      Ә) +                      Б) =
7. Жоқ санды жаз 30, 40, 50, 60,... 80
А) 90                  Ә) 70                   Б) 100
8. Заттың салмағы қалай өлшенеді?
А) см                Ә) кг                                  Б) м
9. Есептің дұрыс жауабын көрсет:
Ілгіште 5 пальто болып еді, оның 4 - еуін алып кетті, ілгіште қанша пальто қалды?
А) 1                   Ә) 5                     Б) 13
10. Азайғышты белгіле 7 - 2=5
А) 7                  Ә) 2              Б) 5

  1. Желтоқсан айында есік алдында гүл өспейді.
 

  2. 1 сағ 20 мин – 80 мин

 

  3. 2 шар

 

  4. 5 бала

 

  5. 1 адам

 

  6. 3 км

 

  7. Тұз суға еріп кетеді.мақта су тигенде ауыр болады.


 

  8. 5кг

 

 

  1.    А
  2.    Б
  3.    А
  4.    А
  5.    Б
  6.    А
  7.    Ә
  8.    Ә
  9.    А
 10.   А

 

 

 

 

 

Қорытынды

- Бүгінгі сабақ ұнады ма?

- Бүгін қандай жаңа ұғыммен таныстық?

- Толық ондықтарды ата.

Қойылған сұрақтарға шынайы жауап береді.

Бағалау

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бармақ арқылы бағалау.

Өте жақсы – 5

Жақсы – 4

Қанағаттанарлық - 3

Белсене қатысқандар бағаланады.

Үй тапсырмасы

№6 (47-бет)

Тапсырманы мұқият түсініп алады


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз