Сабақ: Жаттығумен жұмыс |
Мектеп: С. Адамбеков |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Пирманова Ж |
|||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: - |
||||||
2. Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Сөйлем мүшелері мен түрлерінің атқаратын қызметімен таныстыру. Және де мәтіннен сөйлем мүшелерін ажырата алу. |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
Сөйлем мүшелерінің құрамы мен түрлерін ажырата алады. |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
Мәтіндегі тұрақты тіркес және еркін тіркес екенін ажырата алады.. |
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
Берілген сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін ажырата алады және талдайды. |
||||||||
Тілдік мақсаты |
Оқушылар: Сөйлем мүшелерін анықтай алады. |
|||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||
Сөйлем мүшесі, дара және күрделі мүшелер. |
||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||||
Сөйлем мүшесі дегеніміз не? Сөйлем мүшесі құрылысына қарай неше топқа бөлінеді? Қызметіне қарай неше топқа бөлінеді? |
||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||
Себебі: Белгілі бір сұраққа жауап беріп, сөйлемдегі басқа сөздермен байланысып тұрады. |
||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||
Мәтін талдау, құрылысына қарай бөліп жазу. |
||||||||
Алдыңғы тақырып |
Сөйлем мүшелері туралы түсінік |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
|||||||
Басталуы |
1Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық орта : Шаттық шеңбері «Сенің досың қандай?» 2. Үй тапсырмасын сұрау «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын. Топқа біріктіру. Күз айы болғандықтан дәнді –дақылдар арқылы топқа біріктіремін. 1-топ: Бидай 2-топ: Арпа 3-топ: Сұлы |
3 минут
5 мин |
||||||
Ортасы
|
Жаттығумен жұмыс «Ротация» әдісі арқылы 47-жаттығуды беремін. Жаттығуда сөйлемдердің дара және күрделі мүшелерін сызба арқылы сыздырту. Бағалау: смайликтер арқылы топ аралық бағалау жүргіземін.
Топпен жұмыс: «Кір жайғыш» әдісі 1-топ «Бидай» тобы - «Ұстаз» 2-топ «Арпа» тобы – «Ана» 3-топ: «Сұлы» тобы- «Отан» Тірек сөздерді пайдаланып, шағын эссе-мәтін жазу. Мәтіннің ішінде кез-келген бір сөйлемге синтаксистік талдау жасау Ұтымды пікір айтқан топтарға қай тұстары ұтымды шыққандығы және неліктен олай болғандығы жайлы өз пікірлерін айтып, мына белгілермен бағалау жасайды. - өте жақсы,-жақсы, -жаман емес
|
3минут
2 минут
20минут
8 мин |
||||||
Аяқталуы |
2.лем мүшелерін нешеге бөлеміз? 3.Сөйлем мүшелері құрамына қарай нешеге бөлінеді? 4.Сөйлем мүшесінің белгілері қандай? Үйге тапсырма: өткенді қайталау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бүгінгі сабақтың өту барысын бағалайды. |
4 мин |
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
||||||
Күрделен ген, кеңейтіл ген тапсырмалар беру арқылы |
|
Өзін-өзі бағалау, топ аралық бағалау |
|
|||||
|
|
|||||||
5. Қорытындылау/ Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Күтілетін нәтижемен салыстырмалы түрде Білім сапасы: Үлгерімі:
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. Оқушылардың басым көпшілігінің мәтін ішінен дара, күрделі және үйірлі мүшелерді ажырата алуы табысты болды. 2. Топпен жұмыс болғанда кейбір оқушылардың сөйлем мүшесіне талдауы табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. Бекіту сұрақтары 2. Топ аралық бағалау
|
|||||||
6. Түзету/Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті төмен оқушыларға тапсырма беруді қалай жоспарлайсыз? |
|
|||||||
Кенжегуль
Жақсы құрылған жоспар