Өлең, жыр, ақындар

Жолдар мен символдық шамаларды өңдеу

Жамбыл облысы, Тараз қаласы
№53 орта мектебінің
І санатты информатика пәнінің мұғалімі
Саттаркулова Манар Серікбайқызы

 

Сыныбы:  9

   Күні: 

Информатика пәні мұғалімі: Саттарқұлова Манар Серікбайқызы

Сабақтың тақырыбы:

Жолдар мен символдық шамаларды өңдеу

Сілтеме

Оқулық: Информатика 9 сынып, Сапарғалиева Б.Қ, Маслимова Н.Е. Алматы «Арман ПВ» 2014 жыл

Информатикадан электронды оқулық 9-сынып

Мақсаты:

Жолдар мен символдық шамалды өңдеу тақырыбына өткен сабақтарда алған білімдерін бекіту, символдық және жолдық берілгендерге есептер шығару.

Күтілетін нәтиже:

Символдық және жолдық шамалар туралы біледі, түсінеді, қолданады, талдайды, жинақтайды, білімін бағалайды.

Сабақтың түрі:

Бекіту сабағы

Негізгі дереккөздер:

Оқулық, компьютер, электронды оқулық, слайдтар, интернет материалдары, таратпа материалдар, плакат, маркерлер.

Кезеңдері/Әдіс – тәсілдер/Бағалау түрі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Сабақтың барысы:

 Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, назарларын сабаққа аудару, топтастыру, жайлы ахуал қалыптастыру.

Оқушылар оқу-құралдарын түгелдеп, топтасып, зейіндерін сабаққа аударады.

І бөлім. «Мистер символ сұрақтары». (5 минут).

Білу кезеңі

 

(СТО - Болжау кестесі)

 

ОҮБ құралдары

«3 символ» бірлігі

 

 

Берілген кестеден түйінді сөзді тауып, оларды түстермен ерекшелеу.

 

Оқушылар кестедегі адасқан әріптерден түйінді сөздерді жинақтайды, оларға қысқаша сипаттама береді.

Кестеден жинақталуы мүмкін сөздер

EXCEL бағдарламасында ұяшықтарды түстерге бояу арқылы табады.

Әр түйінді сөзге – 3 ұпай МАКС – 24 ұпай

ІІ бөлім. «Папирустағы тапсырмалар»  (6 минут).

Түсіну кезеңі

 

ОҮБ құралдары

«10 символ» бірлігі

   1. «Бетекеден биік, жусаннан аласа» сөзін біріктіруге мысал келтіру
   2. 2 жолға мән беріп, оның ұзындығын анықтайтын программаға мысал келтіру
   3. Берілген бірінші жолдан бесінші символдан 3 санды көшіріп, экранға шығару және 2-ші жолдан 3 – ші символдан бастап 2 символ көшіру
   4. Delete операторын қолданып, 3-ші символдан бастап 2 символ өшіре алатын программа үзіндісін келтіру.
   5. S1, s2 жолы берілсе, S2 жолының 3 позициясына S1 жолының мәндерін кірістіретін мысал келтіру.
   6. Санды символға айналдыру және символды санға айналдыратын мысал келтіру.

Кубтың сұрақтарына мысал келтіреді.

Постермен қорғайды.

Мысал дұрыс болған  жағдайда әр мысалға 10 ұпай беріледі

МАКС – 20 ұпай

ІІІ бөлім. «Информатикалық поезд. А бағыты». (10 минут). Топтық, жұппен, жеке жұмыс.

Қолдану кезеңі

Компьютермен жұмыс

ОҮБ құралдары

«10 символ» бірлігі

    1. Length операторын қолданып «Олимпиада» сөзінің  ұзындығын есептейтін программа құрыңыз.
    2. Delete процедурасын қолданып, Астана сөзінен Ана сөзі шығатын программа құрыңыз:
    3. Copy функциясын қолданып, «Ежелгі Тараз» сөзінен Тараз сөзі шығатын программа құрыңыз.

Топтарда есеп шығару.

Компьютерге енгізу.

МАКС – 10 ұпай

ІҮ бөлім. «Информатикалық поезд. Б бағыты». (10 минут). Топтық, жұппен, жеке жұмыс.

Қолдану кезеңі

Компьютермен жұмыс

ОҮБ құралдары

«3 символ» бірлігі

   1. Пернетақтадан енгізілген символы бойынша оның кодын экранға шығаратын программа құрыңыз:
   2. Үш символдық айнымалыға F, I, O фамилияңызды, атыңызды және әкеңіздің атын енгізіңіз. Берілген сөздерден сіздің фамилияңыз бен инициалыңызды  экранға шығаратын S жолына программа құрыңыз.
   3. Пернетақтадан енгізілген екі сөздің қайсысы ұзынырақ және қаншаға ұзынырақ екендігін анықтайтын программа құрыңыз.

Топтарда есеп шығару.                                       

Компьютерге енгізу.

МАКС – 10 ұпай

Ү бөлім. «Ақыл төбедегі үшеу». (6 минут)

Талдау кезеңі.

ОҮБ құралдары

«3 символ» бірлігі

 

Қолдану бөліміндегі есептерді компьютерден нәтижесін көрсете отырып, талдауы.

Топтағы оқушылар басқа топтарға есептерге қатысты сұрақтар қояды.

Дәлелдеу.

 

Есептің талдауы дұрыс  болғанда әр есепке 10 ұпай беріледі.

МАКС – 20 ұпай

ҮІ бөлім. «Сәйкестендіру кестесі». (5 минут). Топтық, жеке жұмыс.

Жинақтау  кезеңі.

 

Сандарды әріптермен сәйкестендіру

 

ОҮБ құралдары

«10 және 3 символ» бірлігі

 

 

 

 

БЕРІЛГЕНІ:

A және B айнымалылары жолдық цифрлардан тұрады. Енгізілген сандардың қосындысын табатын программа құрыңыз.

Сәйкестендіру кестесін толтырыңыз!

 

Оқушылар сәйкестендіру кестесін толтырады.

 

Программа дұрыс жинақталса, топ 13 ұпай алады.

 

МАКС - 13

ҮІІ бөлім. «Бағалау». (2 минут). Рефлексия. (1 минут).

Бағалау кезеңі.

Топтар өздерін және топтарды бағалайды

Критерийлер арқылы бағалау.

65-87 ұпай – 5      45-65 – 4         25-45 – 3              1-25-2

Бағалау парағы

Р/с

Символ

Папирустағы тапсырмалар

Информатикалық поезд А бағыты

Информатикалық поезд В бағыты

Ақыл төбедегі үшеу

Сәйкестендіру

1

24

20

10

10

10

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өздерін және топтарды бағалау парағына бағалайды

 Рефлексия

Оқушыларға кері байланыс жасау үшін  «Стикер» алады.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын  «Шығу парағына» толтырады

Үйге тапсырма.

Есептерді үйдеп шығару.

    1. A және B айнымалылары жолдық цифрлардан тұрады. Енгізілген сандардың қосындысын табатын программа құрыңыз.
    2. Мәтінде «А» әрпі қанша рет кездесетінін анықтайтын программа құрыңыз

Күнделікке жазып алу


Пікірлер (2)

Ләззат

Тамаша құрылған жоспар. Сізге үлкен рахмет!

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз